* Holman nečeká v srpnu změnu sazeb ČNB
* Do konce roku se mohou sazby pohnout nahoru i dolů
* Síla koruny neodpovídá fundamentům ekonomiky
* Koruna krátkodobě dolehne na ekonomiku a srazí i inflaci
Petra Vodstrčilová
PRAHA, 10.července (Reuters) - Úrokové sazby zůstanou po srpnovém měnovém zasedání České národní banky (ČNB) zřejmě beze změny, nejistota ohledně inflačních rizik je ale natolik silná, že do konce roku není vyloučen pohyb sazeb nahoru ani dolů, uvedl člen bankovní rady Robert Holman.
Bankovní rada ČNB naposledy zvyšovala úrokové sazby v únoru, od té doby je třikrát potvrdila na úrovni 3,75 procenta. Holman na všech letošních jednáních rady hlasoval pro stabilní sazby.
"Míra nejistoty je taková, že raději čekáme na další čísla, na další informace, než abychom rozhodli nesprávně, než abychom zvýšili sazby a pak je zase snižovali," řekl Holman, který poskytl Reuters rozhovor ve středu odpoledne.
"Kdybych měl říci svůj názor na srpnové zasedání, nevidím příliš pravděpodobné, že by došlo ke zvýšení nebo ke snížení sazeb. Ale co se týče dalších zasedání do konce roku, nelze vyloučit nic," dodal.
Komentáře Holmana rezonují s vyjádřeními viceguvernéra Miroslava Singra, který tento týden uvedl, že žádný pohyb sazeb není vyloučen [
].Centrální banka v současné době čelí složitému rébusu. Spotřebitelská inflace je na více než dvojnásobku jejího cíle, což může rozvolnit dlouhodobě dobře ukotvená inflační očekávání.
Preventivní zásah v podobě zvýšení sazeb by ale mohl podpořit korunu, jejíž rekordní tempo posilování ohrožuje exportně orientovanou českou ekonomiku.
"Naše rozhodování dost silně ovlivňuje vývoj koruny v poslední době. Kdyby koruna tolik neposilovala, je možné, že bankovní rada by rozhodovala o sazbách jinak. Tento faktor je významný," řekl Holman.
SILNÁ KORUNA
Koruna od konce května proráží psychologické bariéry a posiluje raketovým tempem. Prakticky denně tak zapisuje nové rekordní hodnoty, naposledy 9.července úroveň 23,417 za euro <EURCZK=>.
Investoři ignorují, že klíčová repo sazba ČNB je půl procentního bodu pod referenční sazbou Evropské centrální banky, která kvůli inflační hrozbě minulý týden preventivně přitáhla měnové podmínky o čtvrt procentního bodu.
"Myslím si, že dnešní úroveň kursu neodpovídá fundamentům české ekonomiky, je to určité přestřelení," řekl dále Holman s tím, že je pravděpodobná nějaká korekce.
Za současným 18procentním meziročním posílením české měny Holman na jedné straně vidí dlouhodobý konvergenční trend české ekonomiky.
Na straně druhé však i krátkodobé efekty, jako je zajišťování exportérů proti silnému kursu a status střední Evropy jako bezpečného přístavu pro investice v době turbulencí na světových finančních trzích.
"Řekl bych, že ten impuls (ke korekci kursu koruny) přijde ze světových finančních trhů, až se situace uklidní. Nevíme, kdy to bude," dodal.
Podle něj silná koruna krátkodobě dolehne na efektivnost exportních firem, které tak prudkému posílení měny nemohou čelit.
Dlouhodobě se s tím však ekonomika vyrovná s tím, jak se změní struktura českého průmyslu z montážních závodů na sofistikovanější produkci.
Silná koruna však na druhou stranu pomůže centrální bance stlačit meziroční inflaci zpět na požadované hodnoty kolem tříprocentního cíle.
"My budeme na přelomu tohoto a příštího roku s určitou mírou jistoty vědět, jak posilování koruny ovlivní inflaci v horizontu měnové politiky," řekl Holman.
Poslední dostupný údaj o meziroční inflaci z června ukázal hodnotu 6,7 procenta. Centrální banka navíc varuje, že se inflace letos ještě jednou podívá na hladinu 7 procent s tím, jak ji v létě ovlivní zdražení energií a opožděný daňový efekt u cen cigaret.
Členové sedmičlenné bankovní rady však věří, že "inflační epizoda", jak často devítileté inflační maximum 7,5 procenta ze začátku roku nazývají, bude ohraničená letošním rokem, výjimečným na nákladové šoky.
"Očekávám, že v prvním kvartále příštího roku by inflace mohla být na stávajícím cíli nebo alespoň v tolerančním pásmu do 4 procent," řekl Holman.
"Možná jsem optimističtější, než moji kolegové, ale právě v této době se naplno projeví dopad kursového šoku, který bude inflaci tlačit dolů."
PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE R.HOLMANA KLIKNĚTE NA [
](Editoval: Martin Dokoupil)