PRAHA, 9.prosince (Reuters) - Výkonnost české ekonomiky ve třetím čtvrtletí stoupla mezikvartálně o 0,8 procenta, když se zvedla tvorba hrubého kapitálu a vyšší vládní výdaje vyvážily pokles domácí spotřeby.
Analytici nicméně upozorňují, že se ekonomika bude zotavovat jen pomalu, neboť zhoršující se ekonomická situace domácností může dále přibrzdit spotřebitelské výdaje.
Český statistický úřad ve středu oznámil zpřesněné údaje o hrubém domácím produktu (HDP), jež potvrdily předběžné výsledky z listopadu. V meziročním srovnání se podle nich ekonomika smrštila o 4,1 procenta.
Spotřeba domácností, jež byla v předchozích kvartálech hlavním stabilizátorem ekonomiky, mezikvartálně klesla o 0,6 procenta, i když meziročně stále rostla o 1,3 procenta. Konečnou spotřebu tak zachraňovaly vládní výdaje, jež stouply proti předchozímu čtvrtletí o 2,2 procenta.
"Zajímavá je rostoucí spotřeba domácností (meziročně) v době vysoké nezaměstnanosti, ale i zde je vidět přicházející útlum," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
"Obrázek ekonomiky se nemění, zlepšení se dá čekat i v posledním kvartálu. Další oživení ekonomiky však bude jen mírné a zranitelné ze strany výkyvu zahraniční poptávky."
Otevřená česká ekonomika je životně závislá na vývozu do západní Evropy, zejména do Německa.
I tato největší evropská ekonomika ale naznačuje, že její oživení může být v posledním letošním kvartále méně razantní než v předchozích měsících, kdy ji podpořila řada státních podpůrných opatření včetně šrotovného. Německý průmysl vykázal za říjen nečekaný pokles o 1,8 procenta. [
]Středeční údaje však naopak ukázaly, že německý vývoz v říjnu vzrostl více, než se čekalo, na nejvyšší úroveň za letošní rok. [
]Objem českých vývozů ve třetím čtvrtletí mezikvartálně vyskočil o 8,3 procenta, a potvrdil tak signály stabilizace při meziročním poklesu o 7 procent. Nicméně příspěvek exportu do celkové výkonnosti ekonomiky neutralizoval podobně rychlý růst dovozů.
Česká národní banka (ČNB) reagovala na ekonomický útlum prudkým uvolněním úrokových sazeb a hlavní dvoutýdenní zápůjční sazba v srpnu klesla na historické minimum 1,25 procenta. V posledních měsících však ponechala sazby beze změny, přestože guvernér Zdeněk Tůma navrhoval další snížení.
Další zpráva statistického úřadu ve středu ukázala, že tempo meziroční inflace v říjnu vyskočilo na 0,5 procenta, a obrátilo tak sestupný trend, když stouply ceny pohonných hmot a skončil trend zlevňování potravin a nealkoholických nápojů.
Údaje překonaly odhad centrální banky a podpořily názor některých analytiků, že cyklus snižování sazeb už možná skončil.
"Inflace... vyšla výš, než jsem čekala," řekla analytička Rafaela Tenconi z Wood & Company.
"To v zásadě nemění fundamentální inflační faktory v ekonomice, ale je to zřejmě argument pro to, aby úrokové sazby zůstaly v nejbližší době beze změny."
(Autor: Jan Korselt; Editoval: Jan Schmidt)