Petra Vodstrčilová
PRAHA, 17.června (Reuters) - Od posledního měnového zasedání se rizika pohnula proinflačním směrem, ale kurs koruny je natolik silný, že všechna rizika oslabuje, řekl Reuters člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík.
Kvůli revizi dat loňského hrubého domácího produktu směrem dolů je Tomšík opatrný, aby říkal, jestli je třeba zvýšit úrokové sazby.
Jak bude hlasovat na měnovém zasedání bankovní rady 26.června, však ještě není rozhodnut.
"V této chvíli se nejsem schopen rozhodnout, jestli již nastal čas na zvýšení úrokových sazeb," řekl Tomšík v pondělním rozhovoru pro Reuters.
"Vidím, že je tu jednoznačný posun proinflačním směrem kvůli růstu mezd, vývoji v zahraničí a zvýšení regulovaných cen, ale na druhou stranu je koruna natolik silný faktor, že očekávám, že ovlivní reálnou ekonomiku," řekl také.
Tomšík dále uvedl, že se ve druhé polovině roku meziroční spotřebitelská inflace opět vyhoupne nad sedmiprocentní hladinu z květnových 6,8 procenta, ačkoli národní banka počítala s jejím postupným sestupem z lednového devítiletého maxima 7,5 procenta.
Důvodem dočasného vzestupu inflace bude podle Tomšíka červencové zdražení zemního plynu a opožděný dopad lednového zvýšení spotřebních daní do cen cigaret.
"Ale to neznamená, že neplatí ta historka o poklesu k inflačnímu cíli," řekl Tomšík.
Zopakoval tak mantru bankovní rady, že se inflace po letošním nákladovém a daňovém šoku vrátí začátkem příštího roku na dohled tříprocentního inflačního cíle.
Tomšík dále uvedl, že vidí nové proinflační faktory.
Kromě zdražení energií a cigaret k nim ještě přiřadil 10procentní nominální růst mezd zaznamenaný v prvním čtvrtletí a přehodnocení úrokových sazeb v eurozóně směrem nahoru.
Všechny tyto faktory ale maže rekordně silná koruna, dodal.
Klíčová dvoutýdenní repo sazba je od února nastavena na šestiletém maximu 3,75 procenta.
Podle záznamů z posledních dvou jednání bankovní rady Tomšík vždy hlasoval pro ponechání sazeb, v únoru hlasoval s většinou pro zvýšení sazeb.
SILNÁ KORUNA
Tomšík dále uvedl, že jej velmi překvapila revize výsledků loňských dat o hrubém domácím produktu směrem dolů.
Podle něj se tak naprosto změnil obrázek o české ekonomice.
"Tím, jak došlo k přehodnocení časové řady HDP za poslední dva roky, vrchol hospodářského růstu se z posledního kvartálu 2007 přesunul do prvního kvartálu 2007," řekl.
"Z pohledu měnové politiky to je výrazná změna, protože díky tomu se už nacházíme na trendu snižování růstu reálné ekonomiky. Cenové tlaky z reálné ekonomiky by tak už tento rok měly být protiinflační," řekl dále.
Dodal, že revize HDP znemožnila hodnocení poptávkových tlaků v ekonomice a že skutečnou analýzu poskytne až nová čtvrtletní prognóza národní banky, která vyjde v srpnu.
Tomšík dále zmínil, že lze očekávat zpomalení ekonomiky kvůli rekordně silné koruně, která postupuje směrem k hladině 24,0 za euro <EURCZK=>.
"Posílení (koruny) o 15 procent (meziročně) by nám z historické zkušenosti roku 2002 implikovalo obrovské budoucí dopady do ekonomiky směrem ke snížení hospodářského růstu," řekl s tím, že zatím ale nevidí dopad kursu do dat z reálné ekonomiky, jako jsou exporty a HDP.
"Domníváme se, že zpoždění mezi pohybem kursu a dopadem do reálné ekonomiky je delší, než bylo v roce 2002. To prodloužení je díky tomu, že se exportéři začali ve větší míře zajišťovat proti nerovnovážné apreciaci kursu," řekl.
"Ale to neznamená, že to nedopadne na ekonomiku, jen se oddaluje ten dopad," dodal.
Tomšík také uvedl, že dopady silné koruny pomáhají podnikům kompenzovat relativně uvolněné úrokové podmínky.
České úroky, pokud to dovolí ekonomické fundamenty, mohou podle něj zůstat na stávající úrovni, i když Evropská centrální banka v červenci naplní varování svého prezidenta Jeana-Clauda Tricheta a zvýší úrokové sazby ze současných 4,0 procenta.
Tomšík naznačil, že klíčem k příštímu pohybu českých úroků bude kurs koruny.
"Necílujeme kurs, ale když vidím meziroční 15procentní zhodnocení koruny, tak ačkoli to ještě nevidím v datech o HDP nebo exportu, je to pro mě velmi silný faktor, proč stále ještě uvažovat o ponechání sazeb tam, kde jsou," řekl.
Dodal nicméně, že po současném rychlém posílení koruny může stejně rychle přijít i její korekce ke slabším hodnotám.
PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE KLIKNĚTE NA [
].(Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Martin Dokoupil)