* Reforma počítá s privatizací zdravotních pojišťoven s výjimkou VZP
* Odhadovaný výnos 26 miliard korun by měl být rozdělen mezi všechny plátce zdravotního pojištění
* Reformní zákony by měly platit od ledna 2009
* Zavedením poplatků stát v Q1 ušetřil 2,5 miliardy korun
Petra Vodstrčilová
PRAHA, 6.června (Reuters) - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek připravuje druhou fázi reformy resortu, v rámci které by chtěl zprivatizovat pojišťovny s výjimkou Všeobecné zdravotní a výtěžek v řádu 26 miliard korun rozdělit mezi plátce pojištění.
"Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 67 procent trhu, bude státní akciová společnost, aby nevznikla nějaká nedůvěra. Zbytek zdravotních pojišťoven by se měl prodat," řekl ministr ve čtvrtečním rozhovoru pro Reuters.
Jedenáct pojišťoven by se prodávalo v aukcích, kterých by se mohly zúčastnit subjekty z oboru včetně zahraničních po splnění kritérií nutných pro získání licence. Předkupní právo budou mít současní zakladatelé pojišťoven.
"Odhadovaný výnos je 2500 korun na českého občana, do jisté míry jsou tam započítány i přebytky (na účtech zdravotních pojišťoven před privatizací)," řekl Julínek.
Do systému zdravotního pojištění bylo v roce 2006 podle poslední dostupné statistiky Ústavu zdravotních informací přihlášeno přes 10,3 milionu lidí.
Privatizační výnos z prodeje jedenácti pojišťoven by se tak mohl podle výpočtu Reuters pohybovat kolem 25,7 miliardy korun.
Ministr doufá, že legislativu stihne projednat vláda a schválit Parlament tak, aby mohla začít platit od ledna 2009.
Zdravotní reforma však budí emoce nejen u levicové opozice, ale i u některých koaličních poslanců, a její podpora ve sněmovně není jistá.
"Křehká většina (koalice) se v těchto dnech sype, a zatím ne kvůli zdravotnictví. Je otázka, jaký prostor pro prosazení reforem bude po prázdninách, to si netroufám vůbec odhadnout," dodal Julínek.
MILIARDY Z POPLATKŮ
Privatizace zdravotních pojišťoven by měla být dalším reformním krokem vlády poté, co zavedla 30korunový regulační poplatek za návštěvu u lékaře a za recept na léky.
Pobyt v nemocnici je od letošního ledna zpoplatněn částkou 60 korun za den a návštěva lékařské pohotovosti 90 korunami.
Jen úspora na lécích po zavedení poplatků podle Julínka dosáhla v prvním čtvrtletí 1,7 miliardy korun a snížil se i počet návštěv u lékaře a zkrátila se doba hospitalizace.
"Celková propočítaná úspora co se týče služeb, když si ji připočteme k lékům, je 2,5 miliardy korun," řekl Julínek s tím, že úspory v systému jsou vyšší, než ministerstvo odhadovalo.
Poplatky u lékaře jsou v Evropě běžné, s jejich zrušením u Ústavního soudu ale opozice jen těsně neuspěla.
INDIVIDUÁLNÍ ZDRAVOTNÍ PLÁNY
S privatizací zdravotních pojišťoven bude současně provázaná i spoluúčast pacienta na systému a zvyšování jeho efektivity.
Součástí reformního balíku tak bude i zavedení individuálních zdravotních plánů pojišťoven, tedy různých produktů zdravotního pojištění, ze kterých si bude moci pacient vybírat.
Standardní zdravotní plán pojišťoven se nebude objemově ani obsahově lišit. Ale pojišťovna může nabízet i něco navíc.
"U plánů s vyšší spoluúčastí je limitní částka, řekněme 5000 korun, kde se rozhodujete vy, jak s nimi naložíte," řekl Julínek, jehož vzorem bylo Nizozemsko.
"A pokud tyto peníze neutratíte, uloží se vám na osobní účet a vy máte právo je v první fázi použít na zdravotní služby a když jich tam našetříte více, mohli byste si ty peníze spořit a mít je jako odměnu za to, že se chováte odpovědně," uvedl.
Další změnou proti současnému stavu bude, že zdravotní pojišťovny budou moci vytvářet zisky.
Podmínkou však bude, že si budou moci vlastníci pojišťoven vzít pouze 15 procent čistého zisku a zbylých 85 procent budou povinni rozdělit mezi pojištěnce.
Ministr se domnívá, že budou proto efektivněji rozdělovat peníze na zdravotní péči a kontrolovat jejich toky.
Současný systém veřejného zdravotnictví čítající výdaje přes 200 miliard korun ročně podle má podle něj rezervy v řádu 40 miliard korun, které by se mohly využívat efektivněji.
(Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Martin Dokoupil)