Emily Kaiser
WASHINGTON, 22.září (Reuters) - Na otázku, zda vládní šek na 700 miliard dolarů postačí k záchraně americké ekonomiky, nám nejlépe odpoví skutečnost, kolik z těchto peněz doteče zpátky k podnikům a spotřebitelům.
I když vláda tento týden získá souhlas Kongresu k vykupování špatných dluhů z účetnictví bank, a částečně tak uspokojí jejich hlad po hotovosti, finanční sektor bude stále muset shánět nové peníze - a investoři se na pomoc zrovna nehrnou. Pokud banky neseženou financování jinde, nebude se jim chtít začít znovu půjčovat a ekonomika se nepřestane zadrhávat.
Dobrá zpráva je, že Amerika firem mimo finanční sektor oplývá značnou hotovostí a v účetnictví velkých společností leží zhruba 620 miliard dolarů. Podniky by tedy měly být dobře připraveny začít naplno utrácet, jakmile se obnoví důvěra.
Avšak majetek domácností utrpěl nevídaný dvojitý úder z otřesů na trhu s bydlením i na akciovém trhu a může trvat roky, než se spotřebitelé začnou znovu cítit při penězích - zvláště pokud podmínky na úvěrových trzích zůstanou tak těsné.
Americký ministr financí Henry Paulson v neděli tvrdil, že z otevření federální pokladny pro Wall Street bude těžit i běžný občan, neboť se tak zabrání hlubšímu poklesu ekonomiky.
"Minulý týden, kdy zamrzly úvěrové trhy, kdy zamrzly kapitálové trhy, jsme se ocitli v situaci, kdy si americké firmy nemohly půjčovat peníze," řekl Paulson v pořadu stanice ACB. "To může mít v konečném důsledku dopad na malé banky, na půjčky podnikům, půjčky zemědělcům, pracovní místa, odchody do penze."
Americké firmy od začátku roku zrušily více než 550.000 pracovních míst, a poslaly tak míru nezaměstnanosti ke konci srpna na pětileté maximum 6,1 procenta. Tato čísla se v příštích měsících pravděpodobně ještě zhorší, ať už s vládním plánem pomoci či bez něj.
U zrodu finanční krize, která trvá už přes rok, stál trh s bydlením. Někteří američtí zákonodárci se obávají, že ministr financí jde na pomoc majitelům domů oklikou, a budou zřejmě při projednávání legislativních podmínek záchranného plánu tento týden prosazovat adresnější asistenci v oblasti hypoték.
"Mluvil jsem s ministrem Paulsonem a řekl jsem mu, že ačkoli jeho plán je základ a určitě musíme něco dělat, potřebujeme v něm udělat změny ve vztahu k trhu s bydlením," uvedl v neděli senátor za stát New York Charles Schumer pro stanici Fox News.
"Prezident (americké centrální banky Ben) Bernake - nikdo menší než on - řekl, že když nevyřešíte hypoteční krizi, nevyřešíte ani finanční krizi. Na první místo proto musíme stavět daňové poplatníky; před majitele dluhopisů, akcionáře, šéfy firem," řekl Schumer.
Američtí zákonodárci a členové vlády dostanou tento týden do ruky k diskusi nad Paulsonovým návrhem nejnovější údaje o trhu s bydlením. Prodeje nových i starších domů v srpnu podle průzkumů Reuters pravděpodobně klesly a tempo transakcí zůstalo na nejnižší úrovni za více než deset let.
DOMÁCÍ OPRAVY
Pro podporu trhu s bydlením je třeba zajistit, aby potenciální kupci mohli získat hypotéku. Banky proto budou muset najít způsob, jak dál půjčovat.
Dokonce ještě před poslední vlnou v bouři na finančních trzích ukázal průzkum Fedu mezi manažery zodpovědnými za úvěry, že se podmínky pro získání úvěru utahovaly i pro klienty s dobrou kreditní historií.
"Americký bankovní systém potřebuje mnohem více kapitálu," řekl Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs pro Spojené státy. "Na odvrácení prudkého poklesu úvěrů jsou zapotřebí kapitálové infuze."
Hatzius uvedl, že pro vyřešení krize jsou nutné tři věci: Banky musí zjistit skutečnou hodnotu aktiv ve svých rozvahách, potom musí získat více kapitálu a nakonec restrukturalizovat půjčky na bydlení.
Vládní záchranný plán se dotýká prvního bodu tím, že stanoví cenu těžko ocenitelných aktiv. S třetí položkou může tento týden pomoci Kongres. Navýšení kapitálu však nebude snadné.
Lehman Brothers minulý týden padla, neboť nedokázala nalézt investory. Vyjmutí špatných úvěrů za 700 miliard z účetnictví bankám jistě pomůže, ale teprve čas ukáže, zda to investory přesvědčí, že je bezpečné vkládat peníze do finančních firem.
Dokážou-li peníze státu pomoci Wall Street nalézt zdravou rovnováhu mezi strachem a hamižností, budou mít americké firmy na to, aby financovaly silné oživení, jakmile si budou jisté, že se ekonomika uzdravuje.
Skupina Standard & Poor's industrials, jež sdružuje 368 velkých společností mimo banky, pojišťovny, energetické firmy a dopravce, držela k 30.červnu v hotovosti a krátkodobých cenných papírech 620 miliard dolarů. Ukázala to data, jež shromáždil analytik S&P Howard Silverblatt.
To je zhruba tolik jako loni v březnu, tedy ještě před vypuknutím krize na finančních trzích. Od té doby firmy omezily zvyšování dividend, odkupy vlastních akcií a expanzi a kvůli obavám o stav ekonomiky v zásadě hromadily hotovost.
"Mají peníze," řekl Silverblatt. "Jen je zatím neutrácejí."
(Přeložili: Jan Schmidt, Robert Müller)