LONDÝN, 5.února (Reuters) - Agentura Fitch by mohla snížit hodnocení závazků více státům východní Evropy poté, co tento týden zhoršila rating Rusku, přičemž pozoruje také sílící rizika související s politikou, řekl ve čtvrtek šéf sekce rozvíjejících se zemí.
Edward Parker, který má na starosti hodnocení států v regionu, řekl Reuters v telefonickém rozhovoru, že devět zemí má negativní výhled pro změnu ratingu, a s prohlubující se finanční krizí se dluhová pozice mnoha zemí zhoršuje.
"Řekl bych, že se dočkáme více revizí ratingů negativním směrem," uvedl Parker.
Dodal, že neblahá ekonomická situace a růst nezaměstnanosti prohlubují politickou nestabilitu, a vlády se tak mohou obávat úsporných opatření tváří v tvář sílící nespokojenosti občanů.
"Jednoznačně budou narůstat politická rizika," řekl Parker. "Nepochybně politické šoky jsou ze své podstaty často nepředvídatelné, ale stejně tak bychom se měli obávat rizika, že vlády nebudou prosazovat střídmou a zodpovědnou politiku."
Parker neupřesnil, kterým státům nejvíce hrozí, že budou v brzké době následovat Rusko a zhorší se jim rating. Uvedl však, že Fitch bude obzvlášť pozorně sledovat nadcházející revizi záchranného balíku Mezinárodního měnového fondu pro Ukrajinu.
Agentura dříve uvedla, že případný krach jednání by vyvolal negativní revizi ukrajinských závazků poté, co země utrpěla strmý pokles měny a upadla do recese, když na její ocelářský průmysl a bankovní sektor tvrdě dolehla globální finanční krize.
Naopak turecký rating by i bez pomoci MMF mohl zůstat stabilní, dodal Parker, když Turci zatím váhají s dohodou před místními volbami.
Fitch i nadále sleduje Rusko poté, co mu ve středu snížil hodnocení dlouhodobých závazků v domácí i cizích měnách na "BBB" z "BBB+", což znamená první negativní revizi za poslední dekádu.
Při stále nízkých cenách ropy by jakýkoli další pokles devizových rezerv, zhoršení firemních rozvah, potíže při refinancování nebo sílící politická rizika mohly vyvolat další revizi, řekl Parker.
Rusko i Kazachstán nechaly oslabit domácí měny, když utratily výraznou část devizových rezerv ve snaze udržet jejich stabilitu.
Parker řekl, že toto oslabení bylo nutné s ohledem na prudký pokles cen ropy.
Také některým zemím v Pobaltí by mohlo hrozit snížení ratingu, pokud budou muset devalvovat pod tlakem sílící recese, řekl Parker. Pobaltské státy mají měny buď přímo navázané na euro nebo se obchodují v úzkém koridoru.
"To by ztížilo firmám i ostatním splácení dluhů v cizích měnách a zhoršilo by to jejich rozvahy."
Oslabení měn států ve střední Evropě už přináší podobné potíže například Maďarům, kteří mají velký podíl závazků v cizích měnách. Naopak Polsko nebo Česko tak zranitelné nejsou, dodal Parker.
Také ředitel Fitch pro rozvíjející se Evropu David Heslam řekl minulý týden Reuters, že nízká úroveň českého vládního dluhu by měla udržet hodnocení závazků státu beze změny [
].(Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Robert Müller)