(přidává další komentáře analytiků)
PRAHA, 13.srpna (Reuters) - Maloobchodní tržby v červnu meziročně klesly o 4,9 procenta bez sezonního očištění, po poklesu o 7,5 procenta v květnu, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ MALOOBCHODNÍ TRŽBY 06/09 05/09 06/08 01-06/09 meziroční změna v pct -4,9 -7,5 +3,2 -4,3
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici oslovení Reuters očekávali pokles maloobchodních tržeb o 3,8 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * Po očištění o sezonní vlivy a počet pracovních dní klesly tržby meziměsíčně reálně o 1,1 procenta, zatímco meziročně klesly o 5,8 procenta. * Podle nové klasifikace odvětví se do maloobchodu zahrnuje i maloobchodní prodej pohonných hmot, který byl dříve součástí motoristického segmentu. * Největší podíl na meziročním poklesu měl prodej motorových vozidel a prodej nepotravinářského zboží.
KOMENTÁŘE
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA RAIFFEISENBANK
"Za devátým meziročním poklesem v řadě stály především slabý prodej aut a zboží dlouhodobé spotřeby, jako je elektronika, bílé zboží nebo nábytek. Pouze za potraviny a léky utrácíme více.
"Rostoucí nezaměstnanost a s tím související výpadky v příjmech se také dost hluboce zařezávají do tržeb restaurací a hotelů. Ačkoliv průmysl už snad dosáhl dna, recese se ve službách teprve zabydluje.
"V průběhu roku čekáme další zhoršení tržeb. Letošní Vánoce budou velmi střídmé. Dnešní údaj o maloobchodu potvrzuje naše obavy z prohloubení poklesu české ekonomiky na minus 3,8 procenta ve 2.kvartálu 2009 z minus 3,4 procenta v 1.kvartálu."
MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK KOMERČNÍ BANKY
"Dnešní data ukazují, že spotřebitelská poptávka zůstává stále velmi slabá. Spotřebitelé jsou díky ekonomické recesi (která se pro spotřebitele projevuje především v růstu nezaměstnanosti a v nižším růstu reálných mezd) ve svých výdajích mnohem opatrnější a spíše spoří, aby si vytvořili určitou finanční rezervu.
"Letošní rok bude pro maloobchodníky slabý. Hospodářská recese povede domácnosti k opatrnosti ve výdajích, zejména pokud jde o statky dlouhodobější spotřeby či luxusnější statky.
"Celkově tak pro letošní rok očekáváme pokles maloobchodních tržeb o 2,8 procenta, když k pozitivním číslům bychom se trvaleji měli vrátit až na konci roku.
"Spotřebitelská poptávka zůstává slabá a bude držet inflační tlaky pod kontrolou. Slabá poptávka nedovolí, aby se oslabení české koruny během druhého pololetí 2008 a počátkem roku 2009 promítlo příliš do růstu spotřebitelských cen.
"Inflace by se měla až do listopadu držet na nízkých úrovních okolo 0,5 procenta v meziročním srovnání. Náš základní scénář počítá s neměnnou klíčovou úrokovou sazbou ČNB na rekordním dnu ve výši 1,25 procenta."
VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM ING WHOLESALE BANKING
"Meziměsíční pokles maloobchodních tržeb potvrdil, že domácí spotřeba bude v příštích kvartálech dál důležitým rizikem pro výkon ekonomiky.
"Na jedné straně významné zpomalení inflace neutralizovalo do jisté míry mírnější růst nominálních mezd, což by mělo být pro spotřebitelské výdaje relativně pozitivní.
"Na druhé straně pokračující pokles zaměstnanosti spolu s přetrvávajícím negativním sentimentem spotřebitelů ovlivňují výdaje opačným směrem. Tempo soukromé spotřeby by mohlo v nadcházejících kvartálech sklouznout do negativního teritoria, a zbrzdit tak zotavení ekonomiky."
PETR DUFEK, ANALYTIK ČSOB
"Je to propad, který jsme v podstatě očekávali. Jasně potvrzuje útlum spotřebitelské poptávky a nízký zájem o nová auta. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjejí mzdy a roste nezaměstnanost, je zřejmé, že lidé odkládají nákupy dražšího zboží a v případě běžného zboží hledají levnější alternativy.
"Nízká poptávka vytváří i minimální inflační tlaky v ekonomice. Z pohledu sazeb se tedy potvrzuje scénář dlouhého období nízkých úroků."
ODKAZY
Podrobná zpráva o vývoji maloobchodu je dostupná na internetových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz
SOUVISLOSTI * Maloobchodní tržby 27 zemí Evropské unie v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta, meziročně se pak snížily 1,7 procenta.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Martin Dokoupil)