* Singer: odchylky od prognózy jdou proiinflačním směrem
* Singer: silnější koruna snižuje cenové tlaky
* Koruna roste na čerstvé více než 2leté maximum k euru
(přidává reakci trhu, souvislosti)
PRAHA, 25.ledna (Reuters) - Odchylky od poslední prognózy České národní banky (ČNB) se vyvíjejí spíše směrem proinflačním, cenové tlaky však zmírňuje posilující koruna, uvedl v úterý guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
"Odchylky od toho, co jsme čekali, jsou malé. Ale jsou. A mně se zdá, že začínají jít směrem proinflačním," řekl Singer.
"Jak už je dobrou tradicí, posiluje koruna, což už zase ty cenové tlaky snižuje," dodal.
ČNB drží hlavní dvoutýdenní repo sazbu do loňského května na historickém dně 0,75 procenta, příště o jejím nastavení bankovní rada rozhodne 3.února. Banka ve své prognóze předpovídá růst tržních sazeb, jež úzce korelují s vývojem měnové politiky, ke konci letošního roku.
Singer dále uvedl, že si umí představit scénáře, kdy se budou české měnové sazby vyvíjet rozdílně od těch v eurozóně.
Analytici očekávají, že centrální banka utáhne měnovou politiku již v polovině roku.
Dřívější než předpokládaný pohyb sazeb uvedl jako možnost 12.ledna také vrchní ředitel Pavel Řežábek, jenž při tom poukázal na poslední data z domácí ekonomiky. [
]Spotřebitelské ceny v prosinci zrychlily meziroční růst na 2,3 procenta z listopadových 2,0 procenta, kdy se přesně kryly s cílem centrální banky nastaveného s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. [
]Koruna <EURCZK=> po Singrových slovech posílila na čerstvé více než dvouleté maximum a v 8:42 přidávala 0,3 procenta na 24,130 za euro, nejsilnější hodnotu od 5.listopadu 2008.
Za 12 měsíců koruna vůči euru přidala 7,7 procenta.
Na posledních třech měnových zasedáních bankovní rady hlasovala pro zvýšení sazeb vždy jako jediná vrchní ředitelka Eva Zamrazilová.
Příští měnové zasedání bude poslední pro dva členy bankovní rady, Pavla Řežábka a Roberta Holmana, v jejich šestiletém funkčním období. Oba může prezident Václav Klaus jmenovat ještě na jedno období.
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Robert Müller)