* Čistý zisk, výnosy pod odhady kvůli odloženým prodejům
* Celoroční cíle potvrzeny, výpadek má být nahrazen v Q4
* CFO Jelínek říká, že věří v úspěch nabídky na Bogdanku
* Akcie padají až o 4 pct (přidává podrobnosti, citáty, reakci trhu, komentář analytika)
PRAHA, 19.listopadu (Reuters) - Důlní společnost New World Resources (NWR) <NWRS.L> <NWRSsp.PR> zaostala výsledky ve třetím kvartále za očekáváním analytiků kvůli slabším prodejům koksu, díky očekávanému zlepšení v posledním letošním kvartále ale potvrdila celoroční cíle produkce i prodeje.
NWR současně uvedla, že stále věří v úspěch nabídky na převzetí polské těžební firmy Bogdanka <LWBP.WA> přes nesouhlas jejího vedení i některých velkých akcionářů.
Majitel dolů OKD v pátek oznámil, že za třetí kvartál vykázal čistý zisk 48,5 milionu eur po ztrátě 27,6 milionů ve stejném období loňského roku.
Výsledek zůstal za očekáváním analytiků oslovených Reuters, kteří v průměru předpověděli čistý zisk 68,7 milionu eur.
Výnosy NWR vyskočily meziročně o 40 procent na 408,4 milionu eur, zatímco trh očekával výsledek 436,2 milionu.
Finanční ředitel Marek Jelínek řekl Reuters v krátkém telefonickém rozhovoru, že horší výsledky způsobila nižší výroba surového železa ve třetím kvartále, kvůli níž se odložila část prodejů koksu.
Toto zpoždění nicméně hodlá společnost plně vykompenzovat ve čtvrtém kvartále, a NWR proto může potvrdit celoroční cíl prodejů uhlí na úrovni 10,5 milionu tun a koksu v objemu 1,1 milionu tun. Cíl produkce zůstávají na 11,5 milionu tun u uhlí a 1 milion tun u koksu.
"Někteří naši zákazníci, - a to se týká zejména koksu -, přesunuli část odběrů ze třetího do čtvrtého kvartálu," řekl Jelínek.
"Takže proto jsme měli o trochu nižší prodeje, a proto ale zároveň říkáme, že se trefíme do čísel výroby a prodeje, které očekáváme za celý rok."
Jelínek dodal, že odběr koksu zčásti ovlivnil také spor mezi ostravskými továrnami firem Evraz a ArcelorMittal o dodávky surového železa, který vedl k několikaměsíční odstávce ocelárny Evrazu.
Akcie NWR reagovaly na výsledky propadem až o 4 procenta. Ve 13:14 se titul obchodoval za 216,10 koruny, proti čtvrtečnímu závěru slabší o 3,53 procenta, zatímco pražský index PX <
> ubíral 0,26 procenta."V reakci na tyto výsledky pravděpodobně revidujeme naši cílovou cenu směrem dolů," uvedl ve zprávě analytik Komerční banky Josef Němý.
Dodal však, že odhad zisku pro celý rok 2010 se nebude nijak významně lišit vzhledem k potvrzení celoročních cílů a že ponechává doporučení "kupovat".
CENY MAJÍ PROSTOR K RŮSTU
Finanční ředitel Jelínek dále uvedl, že předpokládá nárůst cen energetického uhlí v příštím roce v řádu jednotek procent.
Výhled na ceny koksovatelného uhlí odmítl komentovat s tím, že jednání ještě nezačala. Dodal však, že vzhledem k robustní poptávce v regionu střední a východní Evropy vidí prostor k dalšímu růstu.
Cíle těžby pro rok 2011 by měly být obdobné jako v letošním roce, i když konkrétní čísla se stále upřesňují, dodal.
NWR na konci října podala nabídku na převzetí polské důlní společnost Bogdanka za 100,75 zlotého na akcii. Někteří významní akcionáři označili nabídku za příliš nízkou a management Bogdanky uvedl, že by upřednostnil převzetí konkurenčním státním podnikem JSW.
Jelínek nicméně uvedl, že NWR stále věří v konečný úspěch nabídky, jež skončí 29.listopadu. NWR již dříve uvedla, že by mohla upustit od podmínky na ovládnutí nejméně 75 procent akcií Bogdanky.
"S nejdůležitějšími akcionáři vedeme nepřetržité rozhovory a zdá se nám, že to může směřovat správným směrem," řekl.
"Když se podíváte na strukturu akcionářů Bogdanky, tak velcí akcionáři jsou polské penzijní fondy a je jich poměrně málo, takže pokud oni tuhle nabídku přijmou, tak by neměl být problém se dostat na podstatnou majoritu v Bogdance."
NWR dále uvedla, že bez ohledu na výsledek nabídky na Bogdanku pokračuje v přípravě registrace ve Velké Británii, aby mohla usilovat o zařazení do indexů londýnské burzy FTSE. Firma očekává, že tento proces ukončí v první polovině příštího roku.
Pro text rozhovoru s finančním ředitelem Jelínkem klikněte na: [
](Autor: Jan Korselt; Editoval: Roman Gazdík)