(přidává další komentáře, reakci trhu)
PRAHA, 9.listopadu (Reuters) - České spotřebitelské ceny (CPI) v říjnu meziměsíčně klesly o 0,2 procenta po snížení o 0,4 procenta v září, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziroční inflace zpomalila na minus 0,2 procenta, nejnižší úroveň od srpna 2003, ze zářijové stagnace. Centrální banka předpovídala v poslední listopadové prognóze říjnovou inflaci na minus 0,3 procenta.
Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 8,5 procenta z 8,6 procenta v předchozím měsíci, uvedlo v pondělí Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Analytici předpovídali meziměsíční pokles CPI o 0,1 procenta a meziroční spotřebitelskou inflaci na úrovni -0,1 procenta. Říjnovou nezaměstnanost očekávali ve výši 8,6 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>. ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ A MPSV CPI 10/09 09/09 10/08 meziměsíční změna v pct -0,2 -0,4 0,0 meziroční změna v pct -0,2 0,0 +6,0 NEZAMĚSTNANOST 10/09 09/09 10/08 procento nezaměstnaných 8,5 8,6 5,2 nezaměstnaní celkem 498.760 500.812 311.705 * TABULKA NA [
]NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční inflaci ovlivnily zejména ceny pohonných hmot, jež v říjnu ubraly 2,6 procenta. * Opačný vliv měly ceny oděvů, jež přidaly 1,9 procenta. * Na meziročním výsledku se podílel zejména pomalejší růst cen v oddíle bydlení v důsledku snížení cen plynu o 11,6 procenta. * Vzhůru táhly cenovou hladinu hlavně ceny elektřiny, které stouply o 11,6 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Nás překvapily svým dalším poklesem ceny potravin, u kterých jsme díky pozitivní sezónnosti očekávali mírný růst - meziměsíčně o 0,4 procenta."
"V současnosti se dle našeho názoru inflace nachází na svém dně, ve zbylých dvou měsících roku by se měla vrátit do kladných hodnot. Déle trvající deflaci bychom se měli totiž vyhnout díky zpožděnému vlivu slabší koruny, která mírně povede k akceleraci meziročního růstu spotřebitelských cen na konci roku."
"K tomu bude přispívat i statistický efekt, kdy z meziroční inflace budou mizet poklesy cen potravin a zejména pohonných hmot z loňska. Růst cen však bude tlumen do velké míry slabými poptávkovými tlaky."
"Velmi zajímavý bude pro ČNB též páteční HDP, který ukáže, jak na tom byla reálná ekonomika ve třetím čtvrtletí 2009. Zde jsme oproti ČNB optimističtější, což dalšímu snižování sazeb příliš nenahrává - čtyři členové bankovní rady vypadají, že ke snížení sazeb je musí přemluvit silné argumenty, když ani na základě nové prognózy ruku pro snížení sazeb nezvedli."
"Nicméně asi nejdůležitější bude vývoj koruny vůči euru, pokud by opět posílila k 25,00 za euro, snížení sazeb na 1,00 procento by bylo opět reálnější."
PATRIK ROŽUMBERSKÝ, EKONOM, UNICREDIT BANK CZECH REPUBLIC
"Po více jak šesti letech má inflace opět znaménko minus. Mělo by se však jednat pouze o krátkou epizodu, a to přesto, že tlaky na růst cen budou i v nadcházejících měsících minimální."
"Posun inflace zpět nad nulu totiž způsobí statistický efekt – nízká základna v závěru loňského roku. V prosinci by se tak inflace mohla nacházet už těsně pod 1 procentem."
"Přestože inflace v říjnu zřejmě dosáhla svého dna a ČNB během posledních dvou zasedání nastavení měnové politiky nezměnila, nemusí být cyklus snižování úrokových sazeb ještě zcela uzavřen. Fakt, že říjnová inflace je o desetinu procenta nad předpovědí ČNB, snížil pravděpodobnost dalšího poklesu sazeb jen o málo."
"Zásadní pro prosincové rozhodování centrálních bankéřů tak bude výše a struktura HDP za třetí kvartál a také další pohyb koruny. Náš předpoklad je takový, že úrokové sazby již níže nepůjdou."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"Inflace.. se tak ještě více tak vzdálila cíli ČNB. Navíc koruna dále posiluje a také se vzdaluje prognózované hodnotě centrální banky, takže prostor pro příznivější cenový vývoj zde bude existovat i nadále."
"V České republice inflace fakticky není a v číslech se objeví, teprve až zafunguje bazický efekt a administrativní zásahy do cen v podobě vyšších daní a regulovaných cen."
"Měnověpolitická inflace, která je zajímavá pro centrální banku, však zůstane i nadále velmi nízká a bude vyznívat ve prospěch nižších sazeb. O tom, zda ještě přesvědčí centrální banku snížit sazby, lze jen spekulovat."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"V říjnu se ceny v průměru snížily... o něco více, než čekal trh. Náš odhad byl přesný. Za poklesem cen stál nejen levnější plyn, ale také pohonné hmoty, potraviny a zájezdy."
"Inflace ale podle našeho názoru dosáhla dna a v příštích měsících se už jen pro nízkou srovnávací základnu začne postupně zvyšovat k 1 procentu. Na počátku příštího roku čekáme inflaci těsně pod 1 procentem, a to i navzdory schválenému zvýšení spotřebních daní."
"Kombinace nízké inflace a posilující koruny nahrává dalšímu snížení sazeb. Předpokládáme ale, že ČNB dá zatím přednost slovním intervencím před snížením sazeb."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Inflace zvolňuje kvůli nižším cenám zemního plynu pro domácnosti... Čekalo se, že na chvíli zažijeme deflaci. Nicméně v listopadu a prosinci by měla inflace zrychlit a dosáhnout opět pozitivních čísel."
"Neřekl bych, že je to dostatečné překvapení, aby centrální banka změnila názor o ponechání úrokových sazeb. Očekával bych několik měsíců stabilních sazeb."
REAKCE TRHU
Koruna reagovala na výsledky mírným zpevněním na 25,59 za euro <EURCZK=> ze 25,65 před daty ČSÚ.
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Česká národní banka (ČNB) koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce letos udržet na úrovni 3 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.srpna, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 1,25 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace bude ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku 2,4 procenta, v prvním čtvrtletí roku 2011 pak 2,2 procenta.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)