BRUSEL, 24.listopadu (Reuters) - Proces ukončení státní podpory evropského finančního sektoru by měl začít zárukami na bankovní dluh, ale každá země by se měla sama rozhodnout, kdy tak učiní, uvádí pracovní verze prohlášení ministrů financí Evropské unie.
Návrh prohlášení, jejž získala agentura Reuters, nabádá banky, aby i nadále pročišťovaly rozvahy a posilovaly kapitál. Ministři financí EU dokument projednají na summitu 2.prosince.
"V závislosti na podmínkách jednotlivých členských států by ukončování podpory mělo začít vládními zárukami. Kroky k ukončení garančních programů by podnítily k odchodu zdravé banky a daly impuls ostatním bankám, aby se pustily do řešení svých problémů," uvádí se v prohlášení.
Vlády EU dohromady slíbily bankám záruky za 2,9 bilionu eur, čili 25 procent HDP EU. Z toho 1 bilion eur, čili 8 procent HDP, již poskytly.
Záruky představují největší položku na seznamu státních opatření, jež drží v chodu finanční trhy poté, co mezibankovní půjčky zamrzly v návaznosti na krach investiční banky Lehman brothers v září 2008.
Vlády 27členné Evropské unie se zavázaly k veřejné podpoře bankovního systému v hodnotě 43,6 procenta HDP, čili celkem 5,1 bilionu eur - včetně kapitálových injekcí, záruk na bankovní závazky, pomoci od toxických aktiv a podpory likvidity.
Banky nakonec využily podporu v objemu 12,8 procenta HDP.
DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ
Prohlášení také žádá Výbor pro dohled nad evropskými bankami (CEBS), aby nejméně každých šest měsíců prověřil stabilitu bankovního systému Unie, a poskytl tak informace o rozvahách a zejména o kvalitě aktiv a kapitálové přiměřenosti.
CEBS již v září jeden takový zátěžový test bank celé EU provedl a došel k závěru, že evropské banky by dokázaly odolat silné recesi i přes případné další těžké ztráty.
Evropská komise v září navrhla, aby stahování vládní podpory bank začalo v polovině příštího roku, nicméně v prohlášení nechává na jednotlivých zemích, aby se rozhodly, který termín pro ně bude nejvhodnější.
"Načasování strategie výstupu by mělo zohlednit celou řadu faktorů, včetně makroekonomické stability a stability finančního sektoru, fungování úvěrových kanálů, zhodnocení systémového rizika a tempa přirozeného ukončení ze strany bank," uvádí se v prohlášení.
"Jelikož krize dopadla na členské státy a jejich finanční sektor rozdílným způsobem, je třeba vzít v potaz specifické okolnosti členských států, a tím umožnit členským státům ukončit podpůrná opatření v různých časových termínech při zachování přiměřené úrovně konkurence."
V prohlášení se dále uvádí, že by se členské státy o svých plánech měly předem vzájemně informovat, aby se vyhnuly šíření negativních dopadů.
Evropská komise, výkonný orgán EU, by měla shromažďovat informace o ukončení podpůrných opatření od různých členských států a pravidelně se o ně dělit s ostatními zeměmi, uvádí se v prohlášení.
(Autor: Jan Strupczewski; Přeložil: Tomáš Doležel)