(přidává další komentáře)
PRAHA, 13.dubna (Reuters) - Běžný účet platební bilance vykázal v únoru přebytek 15,95 miliardy korun, ukázaly ve středu údaje České národní banky (ČNB).
Údaje vycházejí z nové metodiky pro výpočet bilance zahraničního obchodu užívané Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČNB
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]NEPŘEHLÉDNĚTE * Běžný účet skončil v plusu kvůli aktivu bilance zboží a služeb a běžných převodů. Bilance výnosů byla pasivní. * Objem vyplacených dividend činil 0,1 miliardy korun. * Podle výpočtu Reuters činil schodek běžného účtu za posledních 12 měsíců 3,9 procenta HDP zveřejněného za rok 2010. * Běžné převody zahrnují aktivní saldo převodů do České republiky z rozpočtu Evropské unie ve výši 10,7 miliardy korun. * Saldo přílivu přímých investic dosáhlo 6,2 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 5,6 miliardy. * Saldo odlivu portfoliových investic obsahuje nákup majetkových a dluhových cenných papírů rezidenty v zahraničí. Na straně pasiv je zahrnuta emise dluhopisů v zahraničí firmy ČEZ <
> v celkové výši 11,5 miliardy jenů. * Příliv přímých investic v ročním úhrnu v dlouhodobějším trendu mírně roste, portfoliové investice v dlouhodobějším trendu vykazují pozvolna klesající příliv zdrojů.KOMENTÁŘE
MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Po lednovém zklamání přišlo naopak v únoru milé překvapení, když běžný účet skončil v přebytku necelých 16 miliard korun, na což neukazoval ani ten nejoptimističtější odhad na trhu."
"O největší překvapení se postarala bilance běžných převodů, která byla pozitivně ovlivněna přílivem peněz z rozpočtu EU ve výši téměř 11 miliard korun. Ve srovnání s naším odhadem se pak nepatrně lépe vyvíjela i obchodní bilance."
"V letošním roce by se měla obchodní bilance v rámci struktury běžného účtu zlepšovat, deficit bilance výnosů by se měl stabilizovat a bilance služeb by měla dosáhnout podobných výsledků jako vloni. Za letošní rok tak celkově očekáváme zlepšení běžného účtu směrem k -3,0 procenta HDP. Ke zlepšení by však mělo dojít spíše až v druhé polovině roku."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, ČSOB
"Evropské dotace a o něco nižší odhadovaný odliv výnosů z České republiky se postaral o překvapivě vysoký přebytek únorového běžného účtu platební bilance."
"Oproti loňskému únoru je přebytek o zhruba 10 miliard korun vyšší zásluhou právě běžných převodů."
"Finanční účet také skončil v přebytku díky nižšímu odlivu portfoliových investic. Devizové rezervy ČNB se proto zvedly o více než 19 miliard korun."
"Přes pozitivní výsledek nemůžeme čekat významnější vliv na korunu. S korunou se příliš aktivně neobchoduje - čeká se na nějaký výraznější impuls, ale běžný účet to zrovna není."
PETR DUFEK, ŘEDITEL ODBORU MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"Únorový výsledek platební bilance překvapil vysokým přebytkem, který však vznikl především díky čerpání peněz z Evropské unie."
"Je to dočasný faktor, který vychýlil měsíční čísla, nicméně v ročním horizontu bude běžný účet stále pod vlivem přebytkového obchodu a odlivu dividend z firem pod zahraniční kontrolou."
"Předpokládám za celý rok schodek okolo 3,5 procenta HDP, což by neměl být takový problém financovat bez dopadu na kurz."
ODKAZY
Podrobná zpráva o platební bilanci je dostupná na webových stránkách ČNB na adrese www.cnb.cz
SOUVISLOSTI
Poznámka: V souladu s publikováním dat zahraničního obchodu zveřejňuje ČNB národní prezentaci dat platební bilance v položkách zboží a služeb. * Podstatou změny je vyloučení brandingu, tj. marže nerezidentů hlášených v Česku pouze k platbě DPH, z přeshraniční statistiky zahraničního obchodu se zbožím a službami. * Kromě toho byla změněna metodika propočtu přímých obchodních nákladů a uplatněn nový postup dopočtu bilance služeb, což se promítlo do snížení obratů i do navýšení aktivního salda příjmů a výdajů bilance služeb. * Údaje o platební bilanci jsou uvedeny v metodice Evropské centrální banky (ECB). ČNB ještě čtvrtletně sleduje bilanci podle metodiky Mezinárodního měnového fondu, výsledky za první čtvrtletí zveřejní 8.června.
(Autor: Mirka Krůfová; Editoval: Robert Müller)