(přidává komentář analytika)
PRAHA, 9.října (Reuters) - Index spotřebitelských cen (CPI) v září meziměsíčně klesl v souladu s odhady trhu o 0,4 procenta po snížení o 0,2 procenta v srpnu, uvedl v pátek Český statistický úřad.
Meziroční inflace zpomalila rovněž podle očekávání na 0,0 procenta, nejnižší úroveň od září 2003, ze srpnových 0,2 procenta. <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> Centrální banka předpovídala v poslední srpnové prognóze zářijovou inflaci 0,5 procenta. ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ A MPSV CPI 09/09 08/09 09/08 meziměsíční změna v pct -0,4 -0,2 -0,2 meziroční změna v pct 0,0 +0,2 +6,6
NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční pokles spotřebitelských cen ovlivnilo snížení cen v oddíle rekreace a kultura v důsledku poklesu posezonních cen dovolených s komplexními službami o 15,1 procenta. * Mírnějším tempem pokračoval pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Nižší byly zejména ceny chleba o 3,6 procenta, sýrů o 1,4 procenta, jedlých olejů o 2,2 procenta, jablek o 4,3 procenta, ostatní zeleniny o 9,9 procenta. * V oddíle doprava po sedmi měsících růstu klesly ceny pohonných hmot o 1,6 procenta. * V oddíle ostatní zboží a služby se snížily ceny kosmetického zboží o 1,6 procenta. * Opačný vliv měly zvýšení cen oděvů o 1,4 procenta a obuvi o 2,4 procenta. * V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 5,6 procenta, soukromých základních školách o 1,3 procenta, soukromých středních školách o 1,7 procenta. * V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny ve školních jídelnách o 0,7 procenta. Ceny za ubytování na vysokoškolských kolejích byly vyšší o 3,6 procenta a v internátech o 2,2 procenta. * Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,8 procenta. * Největší vliv na růst cenové hladiny měly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 7,4 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o 9,0 procenta. * Čisté nájemné vzrostlo o 19,6 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,0 procenta. * V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích i ubytovacích služeb shodně o 1,6 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Spotřebitelské ceny již meziročně přestaly růst, my jsme se dokonce domnívali, že by mohly i marginálně poklesnout. Naštěstí potraviny neklesly o tolik, kolik naznačovala týdenní šetření či ceny zemědělských výrobců. Nejdůležitější zprávou je další pokles korigované inflace (po -0,4 procenta meziročně v srpnu na -0,5 procenta v září), což svědčí o deflačních tendencích v ekonomice, které jsou výsledkem velmi slabé poptávky."
"V současnosti se dle našeho názoru inflace pohybuje blízko svého dna a až do října by se měla nacházet na těchto velmi nízkých úrovních (v říjnu nelze vyloučit meziroční pokles). Déletrvající deflaci bychom se měli vyhnout díky zpožděnému vlivu slabší koruny, která mírně povede k akceleraci meziročního růstu spotřebitelských cen na konci roku. K tomu bude přispívat i statistický efekt, kdy z meziroční inflace budou mizet poklesy cen potravin a zejména pohonných hmot z loňska. Růst cen však bude tlumen do velké míry slabými poptávkovými tlaky a sekundárními dopady nízkých cen komodit. Letos očekáváme inflaci okolo 1,1 procenta, v roce 2010 pak jen 1,0 procenta. Inflační cíl ČNB ve výši 2,0 procenta by tak v ohrožení být neměl. Naopak spíše hrozí podstřelování inflačního cíle po delší období."
"Z pohledu ČNB je nyní inflace níže. Ekonomika pohybující se pod svým potenciálem, slabá domácí poptávka, restriktivní dopad fiskálních opatření, inflace nejen pod cílem ČNB, ale dokonce i pod aktuální prognózou ČNB, korigovaná inflace v záporných hodnotách a skutečnost, že centrální bankéři se obávají spíše protiinflačních rizik (dva ze sedmi bankéřů dokonce hlasovali pro další snížení o 25 bazických bodů), jsou faktory, které stojí za naším očekáváním, že ČNB na svém listopadovém zasedání reviduje svůj růstový a inflační výhled směrem dolů a sníží klíčovou úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů na 1,00 procenta."
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB
* Česká národní banka (ČNB) koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce letos udržet na úrovni 3 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry.
* Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.srpna, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 1,25 procenta.
* ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace bude ve třetím čtvrtletí příštího roku 1,3 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí pak 1,9 procenta.
(Autor: Jan Korselt; Editoval: Jan Schmidt)