* Janota varuje, že bez rychlých škrtů v rozpočtu hrozí krize
* ČSSD souhlasí se snížením schodku na 5 pct/HDP
* Sociální demokracie odmítá snižování mandatorních výdajů
* Průzkumy ukazují na těsný výsledek předčasných voleb
Jana Mlčochová
PRAHA, 19.srpna (Reuters) - Sociální demokracie ve středu vyslovila souhlas s rozpočtovými škrty, aby zkrotila narůstající schodek, zatímco ministr financí opět varoval, že bez toho Česku hrozí, že by se mohlo vydat maďarskou cestou.
Ministr financí Eduard Janota ve středu uvedl, že bez rychlých škrtů může Česko čelit hospodářské krizi podobné té, jež v roce 2007 postihla Maďarsko.
"Maďarská cesta je reálná, pokud nyní nezačneme seriózně diskutovat o návrzích na stabilizaci veřejných financí," uvedl v prohlášení Janota.
Maďarsko se ve dvou volebních letech v této dekádě potýkalo s deficity přes 9 procent poté, co tamní sociální demokraté zavedli kroky jako 50procentní navýšení mezd státních zaměstnanců v roce 2002.
Následné razantní rozpočtové škrty v roce 2007 odčerpaly z ekonomiky masivní objem prostředků a strhly Maďarsko do poklesu v době, kdy ostatní země v regionu rostly o 5 procent a více.
Analytici uvedli, že se obávají, že ČSSD, jež ve vládě držela i přes rychle rostoucí ekonomiku schodky rozpočtu nad 3 procenty, bude se zkrocením deficitu otálet.
Strana však uvedla, že je připravena přijmout navržené kroky, aby schodek rozpočtu v roce 2010 nepřekročil 5 procent HDP, ale odmítá jakékoli omezování mandatorních výdajů. Ty přitom tvoří 80 procent výdajové stránky rozpočtu.
"Předpokládáme, že se můžeme dostat ke schodku na nějakých 170 až 180 miliard korun... Klíč vidíme v růstu příjmů, chtěl bych znovu zdůraznit, že snižování mandatorních výdajů je science fiction, které nelze prosadit," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek reportérům.
Janota v sobotu navrhl státní rozpočet na rok 2010 s bezprecedentním schodkem 230 miliard korun, což v širším pojetí veřejných financí odpovídá 7 procentům HDP, spolu s možnými kroky, jež by deficit stáhly na 160 miliard.
Ministr chce ušetřit 37 miliard na mandatorních výdajích, kam patří například sociální dávky, odložit plánované snížení firemních daní, zvednout strop pro sociální pojištění a zvýšit obě sazby daně z přidané hodnoty (DPH).
Hlavní ekonomický expert ČSSD Jiří Havel řekl agentuře Reuters, že strana by chtěla nejen zvednout strop sociálního pojištění, ale také platby firem za jejich zaměstnance, namísto snižování mandatorních výdajů.
Předchozí vláda Mirka Topolánka tyto platby snížila, aby ulehčila firmám.
Pokud by se situace stala kritickou, řekl Havel, strana by patrně neochotně souhlasila s navýšením nepřímých daní včetně DPH, což je krok, který dosud rozhodně odmítá, protože by zdražil potraviny.
Havel také řekl, že si v rámci okamžitých záchranných opatření dokáže představit firemní daň nad Janotův návrh.
Rozpočet bude schvalovat Poslanecká sněmovna vzešlá z předčasných voleb 9. a 10.října, jejichž výsledek je podle průzkumů velmi těsný [
].(Přeložil: Robert Müller)