Noah Barkin a Estelle Shirbon
BERLÍN/PAŘÍŽ, 13.srpna (Reuters) - Německo a Francie se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátily k růstu, a recese jejich ekonomik tak skončila dříve, než očekávali mnozí ekonomové i tvůrci měnové politiky. Jejich výkon nicméně nestačil k tomu, aby se z červených čísel vymanila celá eurozóna.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí podle rychlého čtvrtečního odhadu Spolkového statistického úřadu mezikvartálně stoupl o 0,3 procenta. V největší evropské ekonomice tak skončila nejhlubší recese od druhé světové války.
Také francouzský HDP ve druhém kvartále přidal 0,3 procenta.
Ekonomové oslovení Reuters podle mediánu odhadů očekávali v případě obou zemí pokles HDP o 0,3 procenta.
"Ty údaje jsou mimořádně překvapivé. Po čtyřech negativních kvartálech se Francie konečně dostává z červených čísel," řekla francouzská ministryně hospodářství Lagardeová rozhlasové stanici RTL ještě před oficiálním zveřejněním údajů.
Avšak v celé 16členné eurozóně HDP mezikvartálně klesl o 0,1 procenta po propadu o 2,5 procenta v prvním čtvrtletí. I tak výkon bloku výrazně překonal odhady, které před zveřejněním čísel z Německa a Francie počítaly s poklesem o 0,5 procenta.
"Při pohledu do budoucna se domníváme, že ekonomika eurozóny bude čím dál víc těžit ze zotavení globální ekonomiky a ze skutečnosti, že nejagresivnější fáze vyprazdňování skladů už je za námi," řekl Nick Kounis z Fortis Bank.
"Celkově vzato to vypadá, že nás čeká až do konce roku 2010 trvalé postupné zotavování."
Německo v letošním prvním čtvrtletí utrpělo kalamitní propad hospodářství o 3,5 procenta, a završilo tak čtyři kvartály ekonomického poklesu v řadě. Francouzská ekonomika za první tři měsíce roku klesla o 1,3 procenta.
Evropské burzy <
> ve čtvrtek rostly o více než 1 procento a euro zpevnilo vůči dolaru <EUR=>, zatímco ceny státních dluhopisů klesly, když čísla o HDP posílila optimistické vyhlídky bloku jednotné měny.Vedle dvou největších ekonomik eurozóny se ostatní členské země nadále smršťují - italská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,5 procenta, Rakousko a Belgie oslabily o 0,4 procenta a Nizozemsko ubralo 0,9 procenta [
].Řecko a Portugalsko nicméně vzrostly o 0,3 procenta.
"Recese skončila. Nejen v Německu. Globální otřes, který utrpěla důvěra po pádu Lehman (Brothers), nyní ustupuje. Firmy znovu investují," řekl Jörg Kraemer z Commerzbank.
Americká centrální banka (Fed) ve středu uvedla, že americká ekonomika vykazuje známky stabilizace dva roky poté, co vypukla nejhlubší finanční krize za mnoho desetiletí [
].Poprvé od loňského srpna tak Fed charakterizoval stav ekonomiky jinak než pojmem oslabování či kontrakce.
(Přeložil: Jan Schmidt)