Jan Lopatka
PRAHA, 11.března (Reuters) - Růst spotřebitelských i výrobních cen je rychlejší, než se čekalo, nicméně silná koruna má velmi restriktivní vliv na měnové podmínky, uvedl v úterý viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer.
Singer dále řekl v rozhovoru pro Reuters, že zatím nepozoruje výrazně negativní dopady silné koruny na české exportéry a běžný účet platební bilance.
"Hodnoty, na kterých kurs dnes je, nepochybně mají velký vliv na měnové podmínky, působí velmi restriktivně," řekl Singer. "Pakliže se ukáže, že ten exportní sektor, běžný účet a tak dále vydrží, a zatím se nezdá, že by neměly vydržet, tak je důvod přehodnotit ty scénáře, kterými se máme dát."
Viceguvernér odmítl komentovat, pro jaké nastavení sazeb bude hlasovat na nejbližším měnovém zasedání 26.března s tím, že si před rozhodnutím bude muset analyzovat všechny relevantní informace.
Analytici předpokládají, že centrální banka nepohne s nastavením měnové politiky. Mnozí však letos očekávají růst sazeb ještě o 25 bazických bodů, aby se udržela pod kontrolou inflační očekávání poté, co spotřebitelská inflace vyskočila v lednu i v únoru na devítileté maximum 7,5 procenta.
Koruna minulý týden zpevnila na rekordních 24,83 za euro <EURCZK=> s podporou robustního ekonomického růstu, silného exportu a zužující se úrokové prémie evropských a českých aktiv.
Kurs koruny od té doby ustoupil zpět na 25,05 za euro, drží si však přírůstek 5,5 procenta od začátku roku, což je nejlepší výsledek v regionu.
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma minulý týden uvedl, že posilování koruny nemá fundamentální oporu a česká měna by mohla korigovat své zisky.
Singer však uvedl, že v situaci, kdy deficit běžného účtu dosahuje jen o něco více než 2 procent hrubého domácího produktu a firmy si stěžují na nedostatek zaměstnanců, si ekonomika může se silnou korunou poradit.
"(Kurs koruny) ekonomiku trochu přibrzdí, to se zdá, že by mohl, ale to je zatím vše. Také ta ekonomika je nad vrcholem svých kapacit, takže nějaké ochlazení může být i tímhle směrem, ekonomice to dramaticky škodit nebude."
INFLACE PŘEKVAPILA V CITLIVÝCH POLOŽKÁCH
Singer naopak upozornil na některé varovné inflační indikátory, zejména ceny průmyslových výrobců a korigovanou inflaci, očištěnou o potraviny, pohonné hmoty a dopady daňových změn.
"Inflační čísla nás překvapila, a to i v položkách, kde já jsem na to překvapení citlivý," řekl.
Výrobní ceny vyskočily v lednu meziročně o 6,0 procenta, výsledky za únor zveřejní Český statistický úřad v pátek.
Česká národní banka zvýšila úrokové sazby od konce roku 2005 o 200 bazických bodů na 3,75 procenta. Naposledy rozhodla o utažení měnových kohoutů o 25 bazických bodů na měnovém zasedání 7.února.
Singer potvrdil předpověď centrální banky, že se spotřebitelská inflace vrátí během následujících 12 měsíců k cílové hodnotě na úrovni tří procent s tolerancí jednoho procentního bodu oběma směry.
Dodal, že turbulence na finančních trzích ve Spojených státech mohou mít určitý dopad na českou ekonomiku, jejich vliv by však měl být pouze omezený.
Zpomalení v západní Evropě by naopak mohlo podpořit českou ekonomiku tím, že přiměje podniky k přemístění výrobních kapacit na východ kvůli úsporám nákladů a zvýší poptávku po lacinějším českém zboží.
(Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Dušan Bučánek)