* ČNB nechává sazby beze změny v poměru 6:1
* Koruna je silnější, než banka očekávala, růst HDP slabší
* Rizika vyrovnaná až mírně proinflační
* V létě inflace možná vzroste mírně nad 7 procent
* Tempo posilování koruny ekonomika dlouhodobě neustojí
PRAHA, 26.června (Reuters) - Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek ponechala úrokové sazby převahou hlasů beze změny, když faktory jako nečekaně silná koruna a větší než očekávané ekonomické zpomalení utlumily inflační rizika.
Klíčová dvoutýdenní repo sazba ČNB tak zůstala na šestiletém maximu 3,75 procenta, 25 bazických bodů pod referenční sazbou Evropské centrální banky (EBC).
Ta naznačila, že příští týden sáhne k utažení měnové politiky o čtvrt procentního bodu.
"Debata nebyla ani tolik o inflačních rizicích, na kterých se shodovali pochopitelně všichni, ale různá váha byla kladena na to, nakolik zůstávají i obdobně silná protiinflační rizika," řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.
"Převažující názor byl, že i ta protiinflační zůstávají dostatečně silná, aby bankovní rada prozatím o zvýšení úrokových sazeb nerozhodla," dodal na tiskové konferenci po měnovém zasedání.
Bankovní rada ČNB hlasovala pro stabilní sazby poměrem 6:1. Stejně jako na minulých dvou měnových jednáních jeden člen hlasoval pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.
"Rizika nejsou přesně vyvážená, a konec konců to bylo předmětem debaty a nebyla na tom úplná shoda," řekl Tůma. "Ale řekněme, že jsou vyrovnaná až mírně proinflační."
Tůma uvedl, že v létě pravděpodobně dojde k několika dalším inflačním šokům kvůli očekávanému vývoji cen ropy ale i dopadu spotřební daně do cen cigaret, které potlačí růst cenové hladiny mírně nad 7 procent na meziroční bázi.
Cenový růst by se však měl podle Tůmy později opět vrátit na klesající trajektorii.
"Nadále jsme přesvědčeni, že koncem roku nebo na začátku příštího inflace poklesne zpátky k našemu inflačnímu cíli," řekl.
Střed inflačního cíle si centrální banka stanovila na úrovni 3,0 procenta a toleruje odchylku 1 procentní bod na obě strany.
Meziroční inflace v květnu stagnovala na 6,8 procenta.
PŘÍLIŠ SILNÁ KORUNA
Silné protiinflační faktory naopak ČNB spatřuje především v kursu koruny, který je výrazně silnější, než počítala v prognóze, ale i v citelnějším zpomalení ekonomického růstu.
"Podle mého soudu takto rychlé posilování... asi není něco, co by ekonomika v delším období byla schopná ustát. Je celkem bezpečné tvrdit, že takový nárůst produktivity nemáme," řekl Tůma s tím, že korekce kursu je možná.
"Je pro nás velký otazník, jak se výkon české ekonomiky bude vyvíjet dále," dodal.
Kurs koruny na rozhodnutí o sazbách nereagoval a později měna lehce posílila po komentářích Tůmy na 24,055 za euro <EURCZK=> v 17:15 z předchozích 24,120.
Koruna posílila za posledních dvanáct měsíců vůči euru o 16 procent. Tento měsíc vystoupala až na 23,920, rekordní maximum během regulérního obchodování.
Hospodářský růst zpomalil v prvním čtvrtletí na 5,3 procenta ze 6,3 procenta v posledních třech měsících roku 2007. Byl tak pomalejší než v sousedním Polsku se 6,1 procenta a než na Slovensku s 8,7 procenta.
"Síla koruny má nejvyšší prioritu v dilematu centrální banky jestli bojovat proti inflaci a potenciální mzdově inflační spirále nebo proti síle koruny," uvedl Miroslav Plojhar, ekonom JP Morgan v Londýně.
"V současnosti očekáváme na podzim zvýšení sazeb na 4,0 až 4,25 procenta kvůli tlakům na inflaci v krátkodobém horizontu, utažení politiky ECB a potenciální korekci na devizovém trhu," řekl.
PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE GUVERNÉRA KLIKNĚTE NA [
](Reportéři: Martin Dokoupil a Jan Korselt; Editovala: Petra Vodstrčilová)