* Kvant.uvolňování Fedu má na měny v regionu malý vliv
* Stratégové: pro růst zde je příliš globálních nejistot
* Na mušce oživení v USA, síla dolaru, okraj eurozóny
Michael Winfrey
PRAHA, 11.listopadu (Reuters) - Záplava peněz očekávaná po spuštění druhého kola kvantitativniho uvolňování americké centrální banky (Fed) rozvíjející se Evropu přeskočila, avšak ekonomikám se silným růstem a fiskální pozicí nakonec prospěje.
Navzdory předpokladům, že rozhodnutí Fedu nakoupit během osmi měsíců státní dluhopisy za 600 miliard dolarů zesílí likviditou tažený růst rozvíjejících se zemí na východním okraji Evropské unie, se koruna, zlotý a forint stěží pohnuly.
Zčásti to zapříčiňují mnohem slabší vyhlídky na růst v porovnání se zeměmi v Jižní Americe a v Asii, jež se o tytéž peníze také ucházejí a u jejichž měn investoři letos očekávají zpevnění k dolaru o 5 či více procent.
Dalším důvodem jsou nízké úrokové sazby, 3,5 procenta v Polsku a 0,75 procenta v Česku, jež stojí hluboko pod 10,75 procenta brazilské centrální banky. Sazby v Indii, Turecku a Jižní Africe se pohybují kolem 6 a více procent.
Několikaměsíční, investicemi tažený růst, jenž od srpna zvedl zlotý a forint o 2 procenta, také podle stratégů zbrzdily obnovené obavy z dluhové krize v eurozóně a příznivé údaje o trhu práce Spojených států, jež vytáhly výš dolar.
"Druhé kvantitativní uvolňování mělo přinést záplavu peněz, jednosměrný obchod. Teď ho tu sice máme, ale přibylo několik věcí, u nichž lidé nevědí, jak se rozhodnout, takže se trošku drží zpátky," řekl Tim Ash, stratég z RBS.
Rozvíjející se země EU odlišuje jedna výhoda od jejich protějšků v Asii a Jižní Americe, které se nyní snaží zastavit příliv peněz podnícený kvantitativním uvolňováním, jenž zvedá jejich měny a poškozuje jejich zahraniční obchod. Tou výhodou je, že se před vstupem do Unie vzdaly kontroly kapitálu.
Tato výhoda však aktuální vlnu peněz do regionu nenasměrovala. Od rozhodnutí Fedu ze 3.listopadu koruna oslabila o 0,66 procenta a forint ztratil 1,07 procenta. Zlotý stoupl o 0,53 procenta a leu přidal 0,4 procenta.
NEJŽÁDANĚJŠÍ: POLSKO
Svou roli hrají také specifika jednotlivých zemí, takže ačkoli region za ostatními rozvíjejícími se trhy zaostává, země s nižším zadlužením a solidními vyhlídkami na růst ostatní státy předstihnou.
Tvůrci měnové politiky v Polsku, jež by letos mělo vzrůst o 3,5 procenta, či více, zřejmě v obavách ze sílících inflačních tlaků zvednou úrokové sazby z historického minima 3,5 procenta.
To bezpochyby přitáhne nové peníze investorů, kteří vyhledávají výnos v zemích se solidními ekonomickými a fiskálními fundamenty.
Česko, které nyní mnozí analytici nazývají "malé Německo", je považované za ještě bezpečnější tip, avšak při sazbách na 0,75 procenta koruna nabízí příslib pouze postupného zhodnocení založeného na ekonomických fundamentech.
Jednou z nejobtížnějších hádanek je Maďarsko, jehož nová vláda šokovala trhy mimořádným zdaněním převážně zahraničních společností a plánem zaútočit na úspory občanů na soukromých důchodových účtech. To podle analytiků zbrzdí růst a poškodí důvěryhodnost podnikatelského prostředí v zemi.
Tato opatření nicméně umožní Budapešti v příštím roce snížit rozpočtový schodek pod úroveň 3 procent HDP stanovenou EU. Vzhledem k míře zadlužení těsně nad průměrem EU, rozpočtovému přebytku před platbou úroků vyššímu než 1 procento a úrokovým sazbám na úrovni 5,25 procenta jsou mnozí investoři ochotni jít do krátkodobého rizika.
"Pokud jde o Maďarsko, musí člověk být schizofrenik," řekl Koon Chow, stratég z Barclays Capital. "Krátkodobý postoj je takový, že investoři drží málo pozic, a tím, že se (vláda) vrhla na penzijní fondy a uvalila nové daně na firmy, získal kabinet potenciál k nahromadění značných rezerv likvidity."
Investoři pečlivě sledují ratingovou agenturu Moody's, která by tento měsíc měla dokončit revizi svého hodnocení Maďarska a pohrozila, že je sníží, pokud vláda nepředloží důvěryhodnou fiskální politiku.
OČEKÁVANÉ ÚROVNĚ
Koruna letos ostatní měny v regionu předstihla, když posílila o 6,9 procenta. Zlotý je v těsném závěsu s 5,7 procenta. Forint a leu ztratily zhruba 2,25 procenta, respektive 1 procento, čímž se přinejmenším pro maďarskou měnu otevírá prostor pro růst.
Podle průzkumu agentury Reuters by zlotý a koruna vůči euru za 12 měsíců měly posílit o 2 až 4 procenta, zatímco forint by měl stagnovat. [
]"Zlotý je pořád naše hlavní volba, ale domníváme se, že forint je těsně na druhé pozici. Koruna by pak kvůli nízkým úrokovým sazbám byla na třetím místě," řekl Nigel Rendell, stratég z RBC.
Zlotý se tento týden obchoduje poblíž šestiměsíčního maxima.
Forint v krátkodobém horizontu zřejmě oslabí a otestuje hranici 278 za euro, silnou rezistenční hladinu, jež odolávala do poloviny září, kdy ji forint prolomil.
Nicméně dokud se nevyjasní globální problémy jako dluhové potíže eurozóny a stav oživení ve Spojených státech, tak druhé kvantitativní uvolňování příliv peněz do regionu s nižšími vyhlídkami růstu a sazbami než v Asii a Jižní Americe nenasměruje.
"Všichni doufali, že kvantitativní uvolňování všechny tyto problémy vyřeší," řekl Rendell. "Ale nyní je tady a všichni jsou trochu vyvedení z míry... Na druhou stranu, kdyby Fed nespustil druhé kolo kvantitativního uvolňování, tak bychom všichni určitě byli trochu v depresi."
(Autor: Michael Winfrey; Přeložil: Tomáš Doležel)