(přidává další komentář)
PRAHA, 28.srpna (Reuters) - Průmyslová výroba v červenci meziročně spadla o 18,4 procenta po červnovém snížení o 12,2 procenta, oznámil v pátek Český statistický úřad (ČSÚ) ve svém rychlém odhadu.
Analytici oslovení Reuters čekali oslabení výkonnosti průmyslového sektoru o 14,5 procenta <CZ/ECON04>.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ PRŮMYSLOVÁ VÝROBA 07/09 06/09 07/08 meziroční změna v pct -18,4 -12,2 +5,1
NEPŘEHLÉDNĚTE * Po očištění o nižší počet pracovních dní průmyslová výroba meziročně klesla o 16,4 procenta. Červenec 2009 měl proti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den méně. * Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně klesly o 19,9 procenta. * Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 22,7 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 22,8 procenta.
KOMENTÁŘE
MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Zdá se, že průmysl je prozatím ovlivněn zejména zavedenými dotacemi na šrotovné v zahraničí, nicméně oživení zatím v jiných sektorech průmyslu příliš patrné není."
"Velmi nepříznivě vyznívají i zahraniční zakázky... Celkově se tak zdá, že český průmysl prozatím nevstoupil do udržitelného a déletrvajícího trendu postupného oživování."
"Přesto PMI indexy z průmyslu určitou naději na blížící se oživení dávají. Určitou stabilizaci či zlepšení průmyslového odvětví rovněž zaznamenáváme i v eurozóně."
"Do růstových čísel v meziročním vyjádření se ovšem průmysl jen tak nedostane, to lze čekat nejdříve až ke konci roku - výraznější zlepšení situace v průmyslu lze totiž předpokládat až s trvalým oživením v eurozóně. To naši kolegové z Société Générale očekávají až v druhé polovině letošního roku. Za celý rok 2009 odhadujeme pokles průmyslové výroby o 14,6 procenta."
VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING WHOLESALE BANKING, PRAHA
"Za předpokladu, že výsledek nebude později revidován, klesla sezonně očištěná průmyslová výroba meziměsíčně o 4 procenta po slibném 2procentním růstu za předchozí měsíc.
"Zhoršování výkonnosti průmyslu zřejmě odráží ustupující vliv šrotovného v zahraničí, který byl hlavním impulsem pro oživení exportu ve druhém čtvrtletí."
"Doufejme, že zlepšený sentiment v německém podnikatelském sektoru na pozadí rostoucích průmyslových zakázek ze zahraničí pomůže táhnout růst českého exportu a posune český průmysl zpět do pozitivních čísel ve zbylé části druhého pololetí 2009."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM UNICREDIT BANK, PRAHA
"Je to velmi špatné číslo, které ukazuje, že česká ekonomika možná zaostává v oživování za Německem.
"Jde o zpožděný efekt. Pokud došlo v Evropě a možná ve větší části světa k extrémnímu snižování zásob, tyto zásoby začnou být postupně doplňovány a tento efekt se začíná projevovat ve velkých ekonomikách.
"Než se ale dostane do české ekonomiky, která je subdodavatelem pro velké exportéry, tak to zřejmě něujaký měsíc potrvá."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Opětovné prohloubení propadu průmyslové výroby... je mírným zklamáním, ale nemělo by se jednat o velké překvapení. My jsme počítali s poklesem o 17,0 procenta, přičemž letošní červenec měl nevýhodu jednoho pracovního dne a horší výsledek signalizovaly i údaje o průmyslu ze sousedního Polska."
"Vzhledem k rostoucím objednávkám v západní Evropě pokračování jejího hospodářského oživení lze usuzovat, že příští měsíce by se i situace českého průmyslu měla zlepšovat."
"Náš celoroční výhled průmyslu neměníme: očekáváme pokles o 12 procent. Ve druhé polovině roku by měly pomoci mírně rostoucí zahraniční zakázky a ve čtvrtém čtvrtletí bude meziroční srovnání zlepšovat prudce klesající srovnávací základna."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> na data bezprostředně nereagovala a v 9:10 stála na 24,454 za euro. Ve čtvrtek zavírala na 25,485.
POZNÁMKA * Výsledky byly zpracovány na základě údajů z pravidelného měsíčního šetření pořízených a zpracovaných k 26.srpnu. V tomto termínu předložilo výkaz 79 procent podniků, které mají zpravodajskou povinnost. Jejich podíl na celkových tržbách činil 82 procent. * Údaje podniků, jež k uvedenému datu zpravodajskou povinnost nesplnily, byly odhadnuty s využitím matematicko-statistických metod. Průběžné výsledky obsažené v Signální informaci se proto mohou lišit od údajů, jež budou následně zpřesněny a zveřejněny v Rychlé informaci za červenec 11.září.
ODKAZY
Signální zpráva o vývoji průmyslu je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz. (Autor: Martin Dokoupil)