* Návrh může zvednout cenu emisních povolenek
* Zřejmě vyvolá odpor Číny, Indie
BRUSEL, 4.listopadu (Reuters) - Evropská komise chce od roku 2013 zakázat nejběžnější druhy offsetů uhlíkových emisí, jež využívají průmyslové podniky a elektrárny, aby podpořila hodnověrnost systému obchodování s emisemi skleníkových plynů, řekly Reuters dva zdroje z Evropské unie.
Ke schválení návrhu je nutný souhlas většiny členských států. Některé země EU však mohou být proti, uvedly ve středu večer zdroje z evropských ministerstev životního prostředí a průmyslového sektoru. Jiné státy však změnu systému offsetů podporují.
Předběžný návrh komise se týká offsetů u oxidu dusného a trifluormetanu neboli HFC 23. Ekologické organizace stávající systém kritizují s tím, že umožňuje podvody pomocí umělého navyšování produkce HFC 23 za účelem získání offsetů.
I sama komise v srpnu vznesla pochybnosti ohledně environmentálního přínosu projektů týkajících se HFC 23. [
]Úředníci návrh představí během dvou týdnů, a ne dříve než 11.listopadu, uvedl jeden zdroj pod podmínkou anonymity.
"Snaží se to učinit co nejjednodušší, takže by šlo o přímý zákaz," řekl zdroj.
Evropské obchodování s emisemi se snaží omezit průmyslové exhalace skleníkových plynů, dovoluje však firmám získat offsety investicemi do snižování emisí v rozvojových státech, kde to lze provést levněji.
Většina těchto offsetů jde do Číny a Indie a Evropská komise by je raději viděla v některých méně rozvinutých státech.
Komise se rovněž obává, že tento systém vyvádí průmyslové investice mimo EU.
Pokud návrh na zákaz offsetů na listopadové schůzce evropských úředníků a ministrů životního prostředí projde, mohlo by to zvýšit cenu emisních povolenek.
"Zřejmě by to znamenalo, že výrobci elektřiny a průmyslníci v EU by nemohly obchodovat s kredity mimo EU nebo z ní vyvést výrobu," uvedl v komentáři analytik České spořitelny Radim Kramule.
Podle ekologické organizace Sandbag představovaly projekty do HFC v loňském roce přibližně 60 procent offsetů dovážených do Evropské unie.
Mluvčí německého ministerstva životního prostředí uvedl, že úřad má pro plán EU porozumění, musí však svou pozici koordinovat s ministerstvem hospodářství.
Zdroje z italského průmyslu řekly, že návrh má podporu italského ministerstva životního prostředí.
České ministerstvo životního prostředí uvedlo, že takový návrh "principiálně podporuje". Pro změnu současného systému, který je regulován dle Kjótského protokolu OSN, se vyslovila i Velká Británie a Španělsko.
Urszula Allam-Pelka z polského ministerstva životního prostředí naopak řekla, že by zvýšení cen emisních povolenek "bylo problematické" pro některé polské společnosti. Nesdělila však, zda se úřad postaví proti návrhu.
(Autor: Gerard Wynn; Přeložil: Roman Gazdík)