WASHINGTON, 4.listopadu (Reuters) - Americká centrální banka (Fed) ve středu přijala čerstvé opatření na podporu sužované ekonomiky Spojených států, když se zavázala nakoupit státní dluhopisy za 600 miliard dolarů navzdory obavám, že tento program může přinést více škody než užitku.
Tímto rozhodnutím se Fed vydal do převážně neprobádaných vod, přičemž jeho cílem je dále snížit ceny půjček pro spotřebitele a podniky, jež stále trpí následky nejhorší recese od Velké krize ve 30.letech minulého století.
Americká centrální banka uvedla, že do konce června 2011 bude nakupovat dluhopisy ministerstva financí s delší dobou splatnosti zhruba za 75 miliard dolarů měsíčně. Dodala, že bude pravidelně hodnotit tempo a celkový rozsah tohoto programu a v případě potřeby jej upraví podle vývoje ekonomického zotavení. [
]"Ekonomika se pomalu hrabe z hluboké díry," řekl Brian Bethune, ekonom z IHS Global Insight. "Fed podniká správné kroky, aby mírně urychlil tempo oživení," řekl.
<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Multimediální PDF: http://r.reuters.com/cyh73q
Přípravná fáze Fedu eliminovala výkyvy trhu [
]Další zprávy o politice Fedu [
]Prohlášení FOMC [
]Prohlášení Fedu v New Yorku [
]^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
Kritici uvnitř i vně centrální banky se obávají, že politika Fedu povede k vysoké inflaci a že nízké úrokové sazby ve Spojených státech přinášejí riziko tvorby bublin aktiv v dalších zemích a nebezpečí destabilizace měn.
Nicméně vzhledem k tomu, že ekonomika Spojených států ve třetím kvartále letošního roku na roční bázi expandovala pouze o 2,0 procenta a míra nezaměstnanosti se zřejmě zasekla na úrovni 9,6 procenta, ocitl se Fed pod tlakem, aby udělal více pro podporu podnikatelské aktivity.
VYSOKÁ NEZAMĚSTNANOSTI, NÍZKÁ INFLACE
V doprovodném prohlášení Fedu tvůrci měnové politiky popsali ekonomiku jako "pomalou" a uvedli, že zaměstnavatelé stále nejsou ochotni vytvářet pracovní místa. Inflaci současně označili za "poněkud nízkou".
"Postup směrem ke splnění našich cílů je neuspokojivě pomalý," uvedl Fed s odkazem na svůj dvojí mandát, totiž zachovat cenovou stabilitu a usilovat o maximální udržitelnou zaměstnanost.
Tyto kroky na domácí půdě však vytvářejí potíže v zahraničí. Vyhlídka extrémně nízkých sazeb ve Spojených státech přiměla investory obrátit se k rozvíjejícím se trhům, jež nabízejí vyšší výnosy. Měny těchto trhů následně posilují, což vyvolává obavy ze ztráty vývozní konkurenceschopnosti.
"Čelíme všichni útoku uvolněné měnové politiky Spojených států," řekl investorům v úterý kolumbijský ministr financí Juan Carlos Echeverry. [
]S ohledem na skutečnost, že 14,8 milionu Američanů je bez práce, továrny zdaleka nevyrábějí na plný výkon a inflace se nachází hluboko pod pásmem, jež by Fed upřednostňoval, vidí někteří představitelé centrální banky nebezpečí bludného kruhu deflace, kdy spotřebitelé odkládají nákupy, a dusí tak růst ekonomiky.
Prezident Fedu Ben Bernanke v názorovém sloupku zveřejněném ve středu na internetových stránkách deníku Washington Post uvedl, že tvůrci měnové politiky nemohou jen tak nečinně sedět a sledovat chudokrevnost ekonomiky. Bernanke dále odmítl jako "přehnané" obavy, že nekonvenční měnová politika v budoucnu přinese zrychlení inflace.
"Příliš nízká inflace může pro ekonomiku představovat nebezpečí, zejména, když má ekonomika potíže. V extrémním případě se velmi nízká inflace může změnit v deflaci, což může přispět k dlouhému období ekonomické stagnace," napsal Bernanke. [
](Autoři: Pedro da Costa, Mark Felsenthal; Přeložil: Tomáš Doležel)