BRUSEL, 17.prosince (Reuters) - Čelní představitelé Evropské unie se dohodli na vytvoření trvalé finanční záchranné sítě od roku 2013 a Evropská centrální banka přistoupila ke zvýšení své palebné síly v bitvě s dluhovou krizí, jež otřásá eurozónou.
Na naléhání Německa však 27 lídrů uvedlo, že dlouhodobý mechanismus řešení krizí, jenž bude začleněn do Smlouvy o fungování EU, bude aktivován pouze v případě "naprosté nezbytnosti pro zajištění stability eura jako celku."
Čelní představitelé také rozhodli, že není žádný důvod navýšit stávající dočasný záchranný fond, jenž by podle některých analytiků mohl být nedostatečný, pokud by záchranu po Řecku a Irsku potřebovaly i Španělsko a Portugalsko. Lídři EU také nediskutovali o flexibilnějším používání fondu.
Rozhodnutí nenavyšovat existující fond, ba ani o tomto navýšení nedebatovat, by finanční trhy mohly vnímat jakožto signál rozdílných postojů, což by mohlo vyvolat větší nejistotu.
"Bylo rozhodnuto, že nedojde k navýšení či rozšíření prostředků financování, jimiž disponuje EFSF," řekl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker s odkazem na stávající Evropský fond finanční stability.
Evropští lídři však uvedli, že jsou připraveni udělat vše, co bude nutné, aby ochránili euro. Tuto připravenost opakovaně zmiňují několik měsíců.
"Šéfové vlád zemí eurozóny jsou připraveni udělat vše, co bude nutné, pro zajištění stability eurozóny jakožto celku," uvedl na tiskové konferenci prezident Evropské rady Herman Van Rompuy, jenž předsedal prvnímu dni dvoudenního summitu EU. [
]ECB, jež má na starosti měnovou politiku 16členného bloku jednotné měny, uvedla, že téměř zdvojnásobí svůj kapitál na 10,76 miliardy eur, aby mohla čelit větším úvěrovým rizikům a volatilitě trhu. Toto navýšení pokryjí členské státy eurozóny. [
]Rozhodnutí navýšit kapitálovou bázi je prvním takovým krokem ve 12leté historii banky, a naznačuje tak vážnost situace.
Prezident ECB Jean-Claude Trichet řekl novinářům, že Rada guvernérů centrální banky považuje za správné provést "dodatečné zajištění", a skrytě tak poukázal na případné ztráty z dluhopisů zemí eurozóny, jež banka nakoupila.
Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn, jenž kritizuje nejednotný postup lídrů EU vůči krizi, uvedl, že jej znepokojuje pomalý růst a hrozba nákazy v Evropě. [
]"Jsem znepokojen, a proto vyzývám Evropany, aby poskytli ucelené řešení, neboť tento rozkouskovaný přístup zjevně nefunguje," řekl Strauss-Kahn ve Washingtonu na akci pořádané Thomson Reuters. "A trhy jen čekají, jaký bude další vývoj." [
]Čelní představitelé, kteří se sešli na letošním rekordním sedmém summitu, na žádost Německa schválili dvouvětý dodatek ke Smlouvě o EU, jenž umožní vytvořit od června 2013 Evropský mechanismus stability pro řešení finančních krizí, řekl Van Rompuy. [
]ESM, jenž nahradí v květnu zřízený dočasný Evropský fond finanční stability, bude za přísných podmínek poskytovat úvěry členským státům, jež se ocitnou v potížích, s tím, že na nákladech případných odpisů se budou podílet držitelé dluhopisů ze soukromého sektoru.
Cílem je, aby tuto změnu do konce roku 2012 ratifikovalo všech 27 členských zemí.
Van Rompuy uvedl, že žádná země o této věci nebude muset hlasovat v referendu, čímž je odstraněno jedno z rizik. Rozhodnutí budou přijímána jednomyslně, což Německu, jakožto největšímu plátci v EU, zaručí právo veta.
(Autoři: Ilona Wissenbach, Jan Strupczewski; Přeložil: Tomáš Doležel)