(přidává komentáře analytiků, reakci trhu)
PRAHA, 10.ledna (Reuters) - České spotřebitelské ceny (CPI) v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta, nejrychleji od ledna 2010, po růstu o 0,2 procenta za předchozí měsíc, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziroční inflace zrychlila na 2,3 procenta z listopadových 2,0 procenta. Zaznamenala tak nejvyšší hodnotu od března 2009.
Míra nezaměstnanosti v prosinci vyskočila na 9,6 procenta z 8,6 procenta za předchozí měsíc, uvedlo v pondělí Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Nezaměstnanost tak zaznamenala nejvyšší hodnotu od loňského března, kdy dosáhla hodnoty 9,7 procenta. Maximum 9,9 procenta zaznamenala v únoru loňského roku.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE CPI 12/10 11/10 12/09 meziměsíční změna v pct +0,5 +0,2 +0,2 meziroční změna v pct +2,3 +2,0 +1,0
* TABULKA NA [
] NEZAMĚSTNANOST 12/10 11/10 12/09 procento nezaměstnaných 9,6 8,6 9,2 dosažitelní nezaměstnaní 546.484 490.050 527.728 nezaměstnaní celkem 561.551 506.640 539.136* TABULKA NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici předpovídali meziměsíční růst CPI o 0,4 procenta a meziroční spotřebitelskou inflaci na úrovni 2,2 procenta. Prosincovou nezaměstnanost očekávali ve výši 9,2 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * Centrální banka předpovídala v poslední listopadové prognóze prosincovou inflaci na 2,2 procenta. * Meziměsíční inflaci ovlivnily zejména vyšší ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které zaznamenaly nejvyšší růst od ledna 2008, a růstem cen v oddíle doprava, nejvyšším od června 2009. * Největší podíl na růstu cen potravin mělo ovoce, jehož ceny se zvedly o 13,9 procenta. * V meziročním srovnání zrychlil zejména růst cen v oddíle doprava vlivem cen pohonných hmot, které rostly o 16,6 procenta. Dále u potravin a nealkoholických nápojů, když ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 5,0 procenta, zeleniny o 34,0 procenta a ovoce o 12,2 procenta. * Největší vliv na spotřebitelskou inflaci měly i nadále ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde ceny běžného pečiva vzrostly o 12,0 procenta, mouky o 14,9 procenta, másla o 15,0 procenta a brambor 70,2 procenta.
* Druhý největší vliv měly ceny bydlení, kdy se čisté nájemné zvýšilo o 8,4 procenta, z toho regulované o 16,8 procenta a tržní kleslo o 1,8 procenta.
* Ceny oděvů klesly o 3,8 procenta a obuvi o 2,2 procenta.
KOMENTÁŘE
JAN VEJMĚLEK, HLAVNÍ EKONOM, KOMERČNÍ BANKA
"Výsledek míry nezaměstnanosti za prosinec 2010 překonal i ta nejpesimističtější očekávání."
"Situace na trhu práce se tradičně v závěru roku zhoršuje. Za tímto negativním sezónním vývojem stojí jak úbytek míst sezonního charakteru, tak konec smluv na dobu určitou, který často připadá právě na konec kalendářního roku."
"V letošním prosinci se k tomu přidal další negativní faktor, a to změna v podmínkách vyplácení podpor v nezaměstnanosti s platností od počátku letošního roku, respektive zpřísnění ve vyplácení těchto výplat. To přimělo nezaměstnané, aby se o podporu přihlásili ještě před koncem roku 2010, a využili tak ještě výhodnějších podmínek."
"Rok 2010 byl ve znamení určitého zklidnění na trhu práce po výrazném zhoršení v průběhu roku 2009... Hospodářský růst ve výši mírně nad 2 procenty totiž postačuje na určitou stabilizaci situace, rozhodně ne na zlepšení."
"Vzhledem k přetrvávajícím ekonomickým nejistotám a faktu, že vytvoření pracovního místa pro nového zaměstnance na dobu určitou je pro zaměstnavatele poměrně nákladné, je proces vytváření nových pracovním míst v ekonomice velmi pozvolný."
"Oživení poptávky v roce 2010 tak řešili zaměstnavatelé především za intenzivnějšího využívání stávajících zaměstnanců, což se samozřejmě promítá do růstu produktivity, ale i platů v sektoru jako je například průmysl."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Inflace akcelerovala podle očekávání pod tlakem drahé ropy a rostoucích cen potravin. Ani jedno není žádnou novinkou ve světle toho, co se děje na komoditních trzích, se to dalo očekávat."
"Inflace uzavírá rok nad inflačním cílem centrální banky, ale jádrová inflace, která ukazuje na domácí poptávkové tlaky, zůstává výrazně pod inflačním cílem. Takže si myslím, že i přesto, že celková inflace je na vzestupné dráze, není důvod okamžitě reagovat zvyšováním úrokových sazeb."
"Na druhou stranu obavy z toho, že by inflace mohla dále stoupat a případně i negativně ovlivnit inflační očekávání, může urychlit okamžik zvyšování sazeb v České republice, takže oproti základnímu scénáři ČNB se můžeme posunout řekněme do poloviny příštího roku."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"Inflaci vytlačily vzhůru především potraviny a pohonné hmoty. Jde o důsledek vysokých cen komodit, které velmi rychle ovlivňují vývoj na českém trhu. Inflace je nad cílem ČNB, nicméně hlavní důvody leží mimo vliv centrální banky."
"Rozhodně na českém trhu nejde o poptávkovou inflaci, ale o komodity. I v dalších měsících inflace zůstane nad cílem. Kritickým momentem bude leden, kdy se do inflace promítnou deregulace. Nejnovější číslo však hraje do karet dřívějšímu zvýšení sazeb než dosud předpokládala ČNB."
"Nezaměstnanost je dost velkým překvapením. Tak rychlý nárůst během jednoho měsíce jsme tu ještě ani neměli. Jsou za ním sezónní faktory, ale také mimořádný vliv změn poskytování podpor v nezaměstnanosti."
"Lidé se na úřadech práce hlásili dříve, aby nebyli postiženi novými podmínkami, které platí od začátku ledna. Proto se dá počítat i s tím, že v lednu poroste nezaměstnanost pomaleji než je obvyklé."
"Velkou neznámou je, s jakou vervou se veřejný sektor pustil do propouštění. To se ovšem dozvíme až se zpožděním."
VIKTORIE PLÍVOVÁ, MLUVČÍ, MINISTERSTVO PRÁCE A SOC.VĚCÍ
"V současné době zatím nelze přesně stanovit důvody tohoto výrazného zvýšení, jedná se pravděpodobně o kumulaci několika faktorů: projevuje se sezónnost v některých výrobních činnostech, jako je zemědělství, stavebnictví, služby a cestovní ruch, pokles kupní síly obyvatelstva v důsledku ekonomické krize, která se následně promítá do zvýšeného počtu ukončování živností, malých až středních podnikatelů.
"Na zvýšeném počtu registrovaných lidí bez práce ještě v závěru roku se mohla podepsat také novela zákona o zaměstnanosti měnící od 1.ledna 2011 některé podmínky vyplácení podpory v nezaměstnanosti."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> po zveřejnění dat ustoupila až na 24,560 za euro, aby se poté mírně vrátila a v 9:20 ztrácela proti pátečnímu závěru domácí seance 0,1 procenta na 24,545.
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Česká národní banka (ČNB) koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou se snaží udržen na hranici 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení měnové politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní minimum 0,75 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace ve čtvrtém kvartále letošního roku dosáhne 2,0 procenta, v prvním čtvrtletí roku 2012 pak předpovídá 1,9 procenta.
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Robert Müller)