* CO: Zahraniční obchod 06/08, inflace 10/08
* Inflace asi prudce zpomalila na téměř šestileté minimum
* Zahraniční obchod v červnu v přebytku 14 miliard korun
* Pro tabulku předpovědí klikněte na [
]Mirka Krůfová
PRAHA, 4.srpna (Reuters) - Česká inflace zřejmě v červenci meziročně prudce zpomalila na bezmála šestileté dno kvůli nižším cenám potravin a energií, ukázal v úterý průzkum Reuters.
Medián předpovědí v průzkumu mezi 15 analytiky také ukázal, že zahraniční obchod, který trpí dvouciferným propadem vývozů i dovozů kvůli poklesu poptávky v ekonomickou krizí postižené západní Evropě, zůstal v červnu v solidním přebytku.
Spotřebitelské ceny v červenci podle analytiků meziročně rostly o pouhých 0,6 procenta, nejméně od října 2003, po zvýšení o 1,2 procenta v červnu. Meziměsíčně pak ceny pravděpodobně klesly o 0,1 procenta.
"Očekáváme, že inflace své dno najde v září-říjnu, kdy by měla klesnout až na 0,4 procenta a následně vzrůst až na 1,5 procenta na konci roku," uvedl analytik Atlantiku FT Petr Sklenář.
Česká národní banka (ČNB) v poslední, květnové prognóze očekávala, že inflace se bude ve druhém čtvrtletí příštího roku pohybovat okolo 1,1 procenta, tedy na spodní straně nového cíle 2 procenta plus/minus procentní bod.
Domácí ekonomika v prvním kvartále klesla o rekordních 3,4 procenta na meziročním i mezikvartálním základě. Předběžná data o průmyslové výrobě však minulý týden ukázala výrazné zpomalení jejího propadu v červnu [
].Český průmysl trpí propadem poptávky v klesajících západoevropských ekonomikách. Pokles vývozu nicméně vyvažuje propad dovozu, a bilance zahraničního obchodu se tak od ledna drží v přebytku. Na červen přitom analytici předpovídají pokračování tohoto trendu a přebytek 14 miliard korun.
Ekonomická krize, která poslala české hospodářství do recese, má podle analytiků stále prostor, aby se promítla do reálné ekonomiky formou útlumu spotřebitelské poptávky a rostoucí nezaměstnanosti.
Většina analytiků má za to, že kvůli slabosti ekonomiky se úrokové sazby udrží až do příštího roku na rekordně nízké úrovni.
Maloobchodní tržby v červnu zřejmě klesly devátý měsíc v řadě, a sice o 3,8 procenta, zatímco míra nezaměstnanosti měla v červenci vzrůst na více než tříleté maximum 8,4 procenta z 8,0 procenta v červnu.
ÚROKOVÉ SAZBY
ČNB za uplynulý rok snížila úrokové sazby celkem o 225 bazických bodů až na historické minimum 1,5 procenta. V červnu banka ponechala úrokové sazby beze změny a uvedla, že vyšší než očekávaná jádrová inflace patří mezi hlavní proinflační rizika.
Bankovní rada ČNB znovu přehodnotí nastavení měnové politiky 6.srpna, kdy novou várku ekonomických dat odstartují údaje o zahraničním obchodu.
Trh si přitom není jistý, zda ČNB nechá sazby beze změny, nebo sáhne ještě k jednomu snížení o 25 bazických bodů [
]."Nízký jádrový CPI ve skutečnosti podporuje debatu o snížení sazeb před zasedáními bankovní rady ČNB začátkem srpna a v září," řekl Radomír Jáč, hlavní analytik Generali PPF Asset Management.
"Přesto střednědobý výhled hovoří pro stabilitu úrokových sazeb."
Údaje o nečekaně mírném poklesu průmyslové výroby za červen podle analytiků přidávají na váze argumentům, že centrální banka ukončí současný cyklus uvolňování měnové politiky.
Ekonomická data, kterým pomáhá zlepšení na západních trzích včetně hlavního obchodního partnera, Německa, se také podle analytiků začínají dostávat do souladu s do budoucna ukazujícími indikátory, jako je index nákupních manažerů (PMI).
Český index průmyslové aktivity v červenci stoupl na 10měsíční maximum, stále však zůstává pod hranicí oddělující útlum od růstu [
].(Autor: Jason Hovet; Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Martin Dokoupil)