(přidává další komentáře)
PRAHA, 6.dubna (Reuters) - Průmyslová výroba v únoru stoupla meziročně o 13,0 procenta po lednovém zvýšení o 16,4 procenta po revizi, oznámil ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
Zahraniční obchod skončil v únoru s přebytkem 13,75 miliardy korun, jenž tak klesl z revidovaných 17,45 miliardy za předchozí měsíc. Únorová bilance se drží v přebytku od roku 2004.
Úřad také zveřejnil výsledky zahraničního obchodu očištěné o transakce nerezidentů, které za únor vykázaly přebytek 1,99 miliardy korun po lednovém revidovaném přebytku 4,61 miliardy.
Tento nový údaj bere v úvahu transakce, při kterých dochází ke změně vlastnictví spíše než překročení hranice. Počítá se na základě DPH přiznaného nerezidenty, kteří obchodují s firmami sídlícími v Česku. PRŮMYSLOVÁ VÝROBA
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
] ZAHRANIČNÍ OBCHOD* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters čekali za únor růst průmyslu o 13,7 procenta a přebytek obchodní bilance 15,0 miliardy korun. V národním pojetí pak očekávali schodek obchodní bilance ve výši 1,65 miliardy korun.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Bilance zahraničního obchodu skončila de facto v souladu s odhady i naším odhadem. Zatímco dle příhraniční statistiky bilance mírně zklamala přebytkem 13,7 miliardy korun, dle 'správnějšího' národního pojetí bilance naopak skončila lepší ve výši plus 2,0 miliardy korun."
"Z pohledu koruny jsou data o zahraničním obchodě negativní, když zejména zklamala dynamika exportů. Na druhou stranu jsme se dočkali určitého vylepšení bilance zahraničního obchodu dle národní metodiky, což zklamání z dynamiky exportů mírně kompenzuje."
"Stále však platí, že revize platební bilance přinesla horší pohled na vnější rovnováhu české ekonomiky a nějaké extrémní posilování koruny je z pohledu platební bilance neopodstatněné."
MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Po lednovém překvapivě vysokém růstu průmyslové výroby přinesla únorová data mírné zklamání. I tak si však průmysl nadále udržuje poměrně vysokou dynamiku a již sedmý měsíc v řadě vykázal dvouciferný růst. Tomu vděčí především oživení našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem.
"V letošním roce by měl růst průmyslové výroby pokračovat, předpokládáme vzestup kolem 8,5 procenta. Za letošním očekávaným mírným zpomalením růstové dynamiky z loňských 9,9 procenta bude stát fiskální restrikce v mnoha evropských zemích i tuzemsku a z ní plynoucí mírné utlumení hospodářského oživení. Svou roli samozřejmě sehraje i vyšší statistická základna."
PETR DUFEK, ŘEDITEL ODBORU MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"Průmysl nabírá obrátky. Meziroční růst o 13 procent odpovídá zhruba očekávání a nepřekvapuje ani vysoký vzestup výroby automobilů, kovo výrobků a strojírenství."
"Průmysl tak zůstává hlavním motorem české ekonomiky poháněným zahraniční poptávkou. A jak je vidět, zůstane tomu tak i v dalších měsících. Nové zakázky totiž rostou o 12,5 procenta, zahraniční dokonce o 18,2 procenta."
"Pozitivní výsledky průmyslu snižují opatrnost průmyslových firem při nabírání nových zaměstnanců. Nyní jsou jejich stavy o 3,5 procenta vyšší než ve stejném měsíci loni."
"Aktuální čísla jasně ukazují, že česká ekonomika zůstává i nadále dvourychlostní. Na jedné straně vidíme sílící průmysl, na straně druhé zaostávající služby."
"Stavebnictví sice rovněž naznačuje pozitivní obrat, avšak stále platí, že jeho výsledky vycházejí ze srovnání s velmi nízkým statistickým základem ze začátku loňského roku."
"Zajímavé číslo přichází z bytové výstavby, kde se meziročně zvýšil počet nově stavěných bytů, především v bytových domech. O tom, že se jedná o startující oživení výstavby, je však zatím velmi předčasné hovořit. Spíše jde o efekt nízké srovnávací základny. Loni v únoru se totiž začalo stavět nejméně bytů od roku 2006."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Data nejsou překvapením a jak obchodní bilance, tak průmyslová výroba jsou v rámci očekávání. Myslím si, že je to zejména díky pozitivnímu vývoji zvláště v Německu, kde indexy (institutu) Ifo a PMI (index nákupních manažerů) ukazují na trvající oživení u našeho souseda."
"Co se týče měnové politiky, jde o údaje, které by měly podpořit ideu zvýšení sazeb ve třetím kvartále letošního roku."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDIT BANK, PRAHA
"Příznivá situace z hlediska vývozu i exportu trvá. Co se týče průmyslu i obchodní bilance, je to zcela v souladu s očekáváním trhu."
"Za určité negativní překvapení lze považovat zpomalení dynamiky u exportu i importu proti lednu, nicméně bych z toho usuzoval jedině to, že leden byl svým způsobem výjimečný."
"Tak velké překvapení v těchto číslech, aby si to zasloužilo reakci trhu nebo České národní banky, tu není."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Únorový výsledek průmyslu byl jen 2 procentní body pod naším odhadem a necelé 1 procento pod očekáváním trhu. To není něco, co by změnilo názor na vývoj ekonomiky, ve které je průmysl klíčovým tahounem a úzce souvisí s dobrými výsledky zahraničního obchodu."
"Nicméně úroveň výstupu se již letos dostává do blízkosti vrcholů dosahovaných v roce 2008. Tempo růstu poptávky ze zahraničí pravděpodobně zeslábne a za celý rok tak očekáváme zpomalení tempa růstu průmyslové výroby na 7,5 procenta z loňského tempa 10,1 procenta."
ODKAZY
Podrobná zpráva k průmyslu a zahraničnímu obchodu je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)