BRUSEL, 26.května (Reuters) - Ekonomika eurozóny se pomalu zotavuje díky fiskálním stimulačním opatřením a silnějšímu zahraničnímu obchodu, nicméně slabá konkurenceschopnost a veřejné finance ekonomik na okraji bloku představují určité nebezpečí, uvedla ve středeční zprávě OECD.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj uvedla, že ekonomika eurozóny letos zřejmě vzroste o 1,2 procenta a v příštím roce o 1,8 procenta. Tato předpověď je příznivější než prognóza Evropské komise, jež v letošním roce čeká růst o 0,9 procenta a v příštím roce o 1,5 procenta.
"Probíhá postupné oživení, jež táhnou stimulační opatření v oblasti ekonomické politiky, oživení světového zahraničního obchodu a zlepšující se finanční podmínky, ačkoli v poslední době na finančních trzích vládne značná volatilita," uvedla OECD.
"Oživení mohou komplikovat potíže provázející obnovu konkurenceschopnosti a zdravých veřejných financí v některých zemích na okraji eurozóny," uvedla OECD ve své zprávě.
Mezi země na okraji patří Řecko, Irsko, Španělsko a Portugalsko, jež všechny musely zavést úsporná opatření, aby trhy přesvědčily, že budou schopny splatit dluhy.
"Hluboká a udržitelná fiskální konsolidace ruku v ruce se strukturálními reformami jsou klíčové pro obnovení důvěry a růstu," uvedla OECD s odkazem na Řecko.
"Úspěšné zkrocení veřejných výdajů spolu s reformou penzijního systému a zvýšením efektivity veřejného sektoru jsou pro úspěch programu stěžejní," uvádí se ve zprávě.
Řecko si zajistilo krizový úvěrový balíček ve výši 110 miliard eur poskytnutý eurozónou a MMF poté, co trhy v podstatě odmítly Aténám dále půjčovat.
Nicméně pozornost trhu se následně obrátila ke Španělsku a Portugalsku, které i přes mnohem nižší poměr zadlužení k HDP oproti Řecku také trápí pomalý růst a nízká konkurenceschopnost.
To přinutilo státy eurozóny předložit spolu s MMF tříletý záchranný balík v hodnotě 750 miliard eur použitelný pro kteroukoli zemi eurozóny, jež by si na trhu nemohla půjčovat za únosný úrok.
Ekonomové nicméně poukazují na to, že i když možnost získat nouzové úvěry řeší problém okamžitého financování, nepředstavuje řešení základního problému přebujelých veřejných financí, nízkého růstu a slabé konkurenceschopnosti.
OECD uvedla, že Španělsko by mělo realizovat plán rozpočtové konsolidace, jenž pro rok 2011 počítá se snížením deficitu na 7 procent, a zahájit reformu penzijního systému, aby stabilizovalo veřejné finance.
"Pokud se zemi nepodaří dosáhnout dostatečné fiskální konsolidace, tak to negativně ovlivní důvěru investorů," uvedla OECD v souvislosti se Španělskem a předpověděla, že ekonomika země se letos smrští o 0,2 procenta, ovšem příští rok vzroste o 0,9 procenta.
Ekonomika Portugalska letos zřejmě vzroste o slabých 1,0 procenta a v roce 2011 o 0,8 procenta, když fiskální konsolidace sníží vládní výdaje a vysoká zadluženost a nezaměstnanost omezí poptávku domácností.
"I přes oživení vnější poptávky brzdí růst vývozu nízká konkurenceschopnost: Portugalsko zřejmě kvůli nárůstu ceny práce během krize a slabé produktivitě nerozšíří v horizontu prognózy svůj podíl na trhu," uvedla OECD.
Ze zprávy vyplynulo, že zatímco růst v 16 zemích používajících euro zřejmě v průběhu nadcházejících čtvrtletí zesílí, tempo fiskální konsolidace a její tlumící dopad na poptávku představují významné riziko směrem dolů.
OECD ve své zprávě uvedla, že dlouhodobé plány na snížení deficitu, jež země eurozóny zveřejnily v únoru, naznačují utažení rozpočtů v roce 2011 a 2012 odpovídající více než 1 procentu HDP.
"Nutnost fiskálních škrtů a potíže při obnovování konkurenceschopnosti některých zemí eurozóny mohou komplikovat oživení a ústup od měnověpolitických opatření," uvedla OECD.
(Autor: Jan Strupczewski; Přeložil: Tomáš Doležel)