* Zatím žádná jednání s Portugalskem neprobíhají
* Pomoc by mohla činit 50 až 100 miliard eur -zdroje
* Impulsem pro žádost být aukce dluhopisů 12.ledna
BRUSEL, 9.ledna (Reuters) - Portugalsko čelí narůstajícímu tlaku ze strany Německa, Francie a dalších členů eurozóny, aby požádalo o finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF), a pomohlo tak zamezit šíření dluhové krize, řekl v neděli vysoce postavený zdroj z měnové unie.
Předběžné konzultace o možné žádosti Portugalska v případě, že se náklady na financování dluhu na trzích dostanou příliš vysoko, se vedou od července, uvedl zdroj.
Žádná formální jednání se prozatím nevedou, potvrdilo více zdrojů z eurozóny, ale tlaky na úrovni ministrů financí měnové unie (Eurogroup) se stupňují.
"Francie a Německo v souvislosti s Eurogroup naznačily, že by Portugalsko mělo požádat o pomoc raději dříve než později," řekl zdroj. Dodal, že zástupci Finska a Nizozemska se vyslovili v podobném duchu.
Německo nicméně oficiálně tlak na Portugalsko odmítá.
"Není strategií německé vlády tlačit Portugalsko do záchrany," řekl Steffen Seibert, mluvčí spolkové kancléřky Angely Merkelové.
Také mluvčí portugalské vlády dříve v neděli odmítl informace, že je země tlačena do žádosti o půjčku, původně zveřejněné v německých médiích.
Mnozí přestavitelé Evropské unie a MMF věří, že poskytnutím finanční pomoci Portugalsku by se mohlo omezit šíření dluhové krize, jež během loňského roku donutila požádat o finanční pomoc Řecko a Irsko.
Také než Irsko koncem loňského roku získalo finanční pomoc v objemu 85 miliard eur, objevily se zprávy o stupňujícím tlaku ze strany klíčových států eurozóny.
Lisabon v posledních měsících opakovaně vyloučil množící se spekulace, že by potřeboval pomoc se splácením dluhu.
Pomoc pro Portugalsko by zřejmě pomohla i sousednímu Španělsku, o němž se mluví jako o možném příštím kandidátovi na záchranný balík, jehož rozsah by ale zřejmě znamenal velké sousto i na možnosti celé eurozóny.
"Opravdová bitva bude ta o Španělsko. Ale tam myslím, že máme daleko vyšší naději na úspěch," uvedl zdroj.
Na dotaz, jaký objem by mohl mít záchranný balík pro Portugalsko, zdroj řekl: "Více než 50 miliard eur a méně než 100 miliard eur, řekněme mezi 60 a 80 miliardami. Ale to říkám, jen tak spatra, protože neznáme potřeby portugalského bankovního sektoru."
VÝNOSY DLUHOPISŮ
Téměř všichni analytici oslovení v průzkumu Reuters minulý týden předpověděli, že Portugalci budou následovat Řeky a Iry a obrátí se o pomoc na mezinárodní instituce.
"Portugalsko o (pomoc) nepožádalo - nemůžete nikoho nutit, aby něco chtěl," řekl další vysoce postavený zdroj z měnové unie. "Čistě aritmeticky vzato, nebylo by to nutné, ale vzhledem k hysterii některých hráčů na trhu by to mohlo být užitečné."
Výnosy portugalských státních dluhopisů s 10letou splatností na konci minulého týdne vyskočily na historické maximum nad 7 procenty, když na trhu stoupá nervozita před středeční aukcí v objemu až 1,25 miliardy eur.
Výnos pětiletých obligací na sekundárním trhu činí 6,43 procenta a výnos 10letých dluhopisů 7,26 procenta.
Zásadní otázkou je, jak dlouho může Portugalsko unést takto vysoké náklady na obsluhu dluhu, a indikátorem nálad finančních trhů může být právě středeční aukce, uvedli analytici.
"Ta aukce se bude sledovat velmi pozorně," řekl první zdroj.
Dodal, že Portugalsko bylo pod tlakem na přijetí finanční pomoci už před prosincových summitem Evropské unie, ale premiér José Socrates byl proti.
"V Portugalsku mají stále na paměti program MMF v sedmdesátých letech a jakou ztrátu suverenity to znamená," řekl.
Lídr portugalské opozice Pedro Passos Coelho v neděli uvedl, že pokud země bude donucena požádat o finanční pomoc, vláda nebude mít mandát pokračovat, protože by to znamenalo selhání její politiky.
(Reportér: Jan Strupczewski; Přeložil: Jan Korselt)