(přidává podrobnosti)
BUDAPEŠŤ, 6.srpna (Reuters) - Polský zlotý <EURPLN=>, tažen silnějšími ekonomickými fundamenty než ostatní měny v regionu, zřejmě naváže na dosavadní vydatné zisky k euru a do příštího léta zpevní ještě víc, ukázal čtvrteční průzkum Reuters.
Koruna <EURCZK=> by si mohla polepšit zhruba o 3 procenta, zatímco rumunský leu během příštích šesti měsíců zřejmě mírně oslabí. Vyplynulo to z pravidelného měsíčního průzkumu o středoevropských měnách <CEEFXPOLL01>, provedeného 3. až 5.srpna mezi 39 respondenty.
Zatímco optimismus vůči zlotému se v posledních týdnech zvýšil, maďarský forint <EURHUF=> v příštích měsících proti euru pravděpodobně oslabí a v perspektivě jednoho roku by měl stagnovat.
Měny hlavních rozvíjejících se trhů Evropské unie si v uplynulých měsících vedly podstatně lépe, než počítaly prognózy, když se vezly na vlně růstu rizikových aktiv na celém světě a investoři začali začali věřit v rychlejší zotavení z globální krize.
Také nový medián předpovědí ve srovnání s průzkumem z minulého měsíce předpokládá pro příštích 12 měsíců pevnější kurs středoevropských měn, zejména v případě zlotého. Výjimku tvoří leu, který je letos zatím nejstabilnější měnou regionu.
Předpovědi se však pohybují v širokých rozmezích a mnozí analytici očekávají negativní korekci globálního růstu založeného na chuti riskovat, ačkoli se rozcházejí v názoru na rozsah a načasování takového ústupu.
"Na trhu je přehnaný optimismus; to, co se děje poslední tři měsíce, je přehnaná reakce," řekl David Nemeth z ING Bank v Budapešti. "Kolem října, ještě do konce roku, očekávám globální vlnu výprodejů."
"Zpevňování (měn regionu) překvapuje svým tempem, předešlé poklesy byly také rychlé, a stejně tak může být prudký i ten ústup," dodal. "Ale celkovým trendem je posilování."
FUNDAMENTY HRAJÍ PRIM
Přestože názory na krátkodobý výhled globální ekonomiky a trhů se liší, investoři čím dál více sledují rozdíly ve vyhlídkách pro ekonomiky regionu a v pozicích, které si měny vybudovaly v posledních měsících.
Zlotý a forint již vystoupaly ze dna na začátku roku zhruba o 19 procent a koruna o 15 procent. S výhledem do budoucna mají analytici za to, že nejlépe si povede zlotý.
Podle mediánu předpovědí se má polská měna v příštích třech měsících držet bez větších změn, do šesti měsíců mírně zpevnit a během 12 měsíců přidat celkem 6 procent.
"(Zlotý) by měly podporovat naděje zahraničních investorů, že Polsko bude jednou z mála zemí (a jedinou v regionu evropských rozvíjejících se trhů), která se vyhne recesi," uvedla varšavská společnost TMS Brokers.
Ostatní státy regionu se mají letos podle prognóz ponořit do hluboké recese. Maďarsko očekává smrštění ekonomiky za letošní rok o 6,7 procenta.
Zatímco analytici soudí, že v Polsku se asi blíží konec cyklu uvolňování měnové politiky, Maďarsko by podle očekávání mělo dále snižovat sazby po jejich červencovém sražení o 100 bazických bodů.
"Může přijít příliš agresivní snižování sazeb," řekl Zsolt Kondrat z MKB Bank. "I když snižování nebude agresivní, jakékoli zhoršení globálního sentimentu by mohlo vést k oslabování forintu."
Stabilitu koruny navíc mohou ohrozit říjnové předčasné volby do Poslanecké sněmovny.
"Ve třetím čtvrtletí roku 2009 očekáváme korekci na koruně kvůli zvyšujícím se rizikům v souvislosti s politikou a stále relativně slabými ekonomickými fundamenty ve srovnání ku příkladu s Polskem," uvedla analytička Helena Horská z Raiffeisenbank v Praze.
Další komentáře analytiků naleznete na [
].Srpnový průzkum pro hlavní světové měny viz [
].(Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Jan Korselt)