* Janota předloží návrhy vedoucí k euru ve 2016 nebo 2017
* MF zvedá předpověď letošního růstu HDP na 1,3 pct
* Janota chce ponechat opatření schválená pro rok 2010
* MMF čeká letos růst české ekonomiky o 1,5 pct
PRAHA, 25.ledna (Reuters) - Ministr financí Eduard Janota připraví příští vládě soubor opatření na straně příjmů i výdajů státního rozpočtu, jež by měla umožnit vstup Česka do eurozóny v letech 2016 až 2017. Janota to řekl po pondělní schůzi vlády.
Jednání o konvergenčním programu, který vytyčuje mantinely na cestě k zavedení jednotné měny, vláda v pondělí odložila a vrátí se k němu za dva týdny.
Ministerstvo financí chce zachovat opatření schválená pro letošní rok, tedy vyšší sazby daně z přidané hodnoty, spotřební daně a navýšení stropů pro sociální pojištění. Janota uvedl, že nenavrhuje žádné další zvyšování daní.
Jakákoli opatření ke snížení deficitu veřejných financí však bude provádět až kabinet, který vzejde z voleb letos v květnu.
Janota řekl, že předloží návrhy, jak snížit deficit veřejných financí pod hranici 3 procent HDP, jež je horní mezí pro přijetí do eurozóny, v letech 2013 nebo 2014.
To by znamenalo, že by Česko mohlo začít platit jednotnou měnou v letech 2016 či 2017, poté co stráví dva roky ve směnném mechanismu ERM-2.
"Předložím v podstatě dva návrhy postupného snižování deficitu (pod 3 procenta HDP), jeden do roku 2013, druhý do roku 2014," řekl Janota.
"Bude záležet na politické vládě, jaké nástroje tato vláda zvolí, zda bude více akcentovat oblast daní, nebo zda bude více akcentovat oblast úspor."
Sociální demokracie, favorit květnových voleb, v pondělí zopakovala, že žádné razantní šetření podporovat nebude.
Loni Česko hospodařilo se schodkem 6,6 až 7,0 procenta HDP a na letošní rok plánuje deficit 5,3 procenta HDP.
Janota dodal, že zvedl odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,3 procenta z dříve udávaných 0,3 procenta.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí uvedl, že letos předpovídá růst české ekonomiky o 1,5 procenta po poklesu o 4,25 procenta odhadovaném za loňský rok. Dřívější prognóza hovořila o růstu o 1,3 procenta.
Fond při vyhodnocení své výroční mise v Česku dodal, že země potřebuje zefektivnit mandatorní výdaje a sociální síť. Bez dalších opatření na snížení rozpočtového schodku setrvá deficit veřejných financí střednědobě okolo 5 procent HDP.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)