* Klaus: koalice chce pokračovat ve vládě
* Premiér Nečas říká, že strany čeká ještě hodně práce
(přidává podrobnosti, souvislosti)
PRAHA, 14.dubna (Reuters) - Předsedové koaličních stran jsou pevně rozhodnuti společně pokračovat ve vládě i přes korupční skandál, jenž koalici málem rozdělil, uvedl ve čtvrtek prezident Václav Klaus.
Premiér Nečas poté na tiskové konferenci řekl, že strany budou dále jednat v pondělí, když na stole nyní leží sedm různých variant řešení, které však odmítl specifikovat.
"Byl jsem ujištěn všemi třemi předsedy koaličních stran, že jsou pevně rozhodnuti pokračovat na půdorysu trojkoalice a že vědí dobře, že musí každá z nich o kousek ustoupit," řekl Klaus novinářům při otevírání nové odbavovací haly pražského Hlavního nádraží.
Český prezident svolal předsedy vládních stran na ranní schůzku na Pražský hrad, když ani předchozí noční jednání koaličních špiček výsledky nepřineslo.
"Teď je situace taková, že se budou dohadovat o tom, jak ta dohoda bude konkrétně vypadat včetně personálních otázek. To je otázka dalšího jednání," řekl Klaus.
Nynější koaliční pře je zatím nejvážnější krizí vlády, která si získala důvěru investorů snahou snížit deficit veřejných financí i reformními návrhy.
Vláda tento měsíc schválila rámcový návrh důchodové reformy, který počítá s tím, že si lidé budou moci odvést 3 procenta ze sociálního pojištění do soukromých penzijních fondů, za předpokladu, že k nim přidají ještě 2 procenta z platů. [
]Podle čtvrteční makroekonomické prognózy ministerstva financí by se letošní deficit veřejných financí měl snížit na 4,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 4,7 procenta. [
]Krizi ve vládní koalici rozpoutala obvinění, že se Vít Bárta, neoficiální šéf nejmenší koaliční strany Věci veřejné, pokoušel podplatit dva vlastní poslance. Mladá fronta Dnes pak zveřejnila dokumenty naznačující, že se Bárta rozhodl jít do politiky kvůli získávání zakázek pro svou bezpečnostní agenturu ABL.
Bárta minulý týden oznámil rezignaci na post ministra dopravy, zástupci Občanské demokratické strany (ODS) však požadují i odstoupení dalších dvou ministrů Věci veřejných Radka Johna a Josefa Dobeše.
"Považuji za důležité, že jednáme, že nikdo nějakým způsobem ta jednání neukončil, nepřerušil, nicméně samozřejmě k dohodě je ještě pořádný kus cesty a pořádný kus práce," řekl Nečas ve středu odpoledne po dalším kole jednání v Kramářově vile.
Premiér uvedl, že na stole je nyní celkem sedm variant, jak by mohla koalice současnou situaci vyřešit, odmítl však sdělit podrobnosti.
V pátek bude o těchto variantách poslanecký klub Věcí veřejných, oficiální jednání orgánů ostatních vládních stran do konce týdne naplánována nejsou.
Podle Nečase bude třeba vytvořit dodatek ke koaliční smlouvě a koalice by v případě dohody požádala poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.
"Musím říci, že považuji za samozřejmé, že v případě, že by měla pokračovat tato vláda, tak že proběhne nějaká forma hlasování o důvěře," řekl Nečas.
Finanční trhy zatím vládní krizi nechaly povětšinou bez povšimnutí, průzkum veřejného mínění zveřejněný Českou televizí však ukázal, že si 67 procent českých občanů přeje konec stávající vlády.
Mala popularita vládních stran však podle analytiků nahrává spíše tomu, že členové koalice nebudou chtít vyhlásit předčasné volby. Strany jsou navíc finančně vyčerpány sérií předvolebních kampaní v posledních dvou letech.
Vládní strany mají nyní v poslanecké sněmovně většinu 118 hlasů. Kdyby vznikla koalice pouze z ODS a TOP 09, potřebovala by ke svým 94 poslancům získat i nejméně sedm zástupců Věcí veřejných nebo podporu opozice.
(Reportéři: Robert Müller a Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)