* Zlotý za 12 měsíců zpevní k euru na 3,85 (dříve 3,9)
* Koruna zpevní na 25 (stejně jako v říjnovém průzkumu)
* Forint posílí na 264 za euro (dříve 266)
* Leu si polepší na 4,15 (dříve 4,1)
(opakuje kvůli opravě grafického zobrazení)
Sándor Petö
BUDAPEŠŤ, 3.listopadu (Reuters) - Středoevropské měny v příštích 12 měsících zřejmě rozšíří zisky, vedeny polským zlotým <EURPLN=>, a to navzdory přechodnému ústupu, který zahájily minulý týden, ukázal v úterý průzkum Reuters.
Ekonomickou krizí sužované měny Česka, Maďarska, Polska a Rumunska se pohybují v uctivé vzdálenosti od maxim dosažených v loňském roce. Některé přesto krátkodobě čelí tlakům na oslabení s tím, jak se centrální banky potýkají s nízkou inflací a politická nestabilita ztěžuje reformní úsilí.
Zlotý, jenž v pondělí ztratil na 4,268 za euro, by však měl do roka zpevnit na 3,85, když obdobný průzkum před měsícem mu předpovídal kurs 3,9. Proti pondělnímu závěru by tak během roku posílil o 11 procent.
Koruna <EURCZK=> má podle analytiků zpevnit o 5 až 6 procent na 25,00 za euro, forint <EURHUF=> o 4 až 5 procent na 264 a rumunský leu <EURRON=> o 5 procent na 4,15.
"Pokud jde o měny v regionu, jsme optimisty, ačkoli rozsah (optimismu) se liší," řekl Ulrich Leuchtmann, hlavní analytik devizových trhů u Commerzbank ve Frakfurtu.
"Globálně stoupla averze k riziku..., ale ta se v budoucnu zmírní. A měny v regionu stále nedosahují úrovní, jež zaujímaly před krizí," dodal.
Měny se v uplynulých několika měsících zotavily, ale zlotý stále ztrácí proti vrcholu z loňského léta 25 procent, leu 19 procent, forint 18 procent a koruna 13 procent.
Koncem října pak měny spadly na mnohaměsíční minima, když nejistota ohledně globálního oživení znovu podnítila averzi k riziku.
Region také tíží obavy z narůstajících schodků státních rozpočtů v Česku a Polsku spolu s politickou nestabilitou, jež letos vedla k pádu vlád v Praze, Bukurešti a Budapešti.
Medián předpovědí 42 analytiků oslovených v průzkumu mezi 29.říjnem a 2.listopadem ukazuje v příštích měsících na směnné kursy o 1 až 2 procenta slabší, než byly úrovně předpovídané před měsícem.
Minulý týden měny ztrácely takřka identicky.
"Pokud bude pokračovat negativní korekce..., pravděpodobně zasáhne všechny měny v regionu, a je nepravděpodobné, že zůstane jediná měna jako bezpečné útočiště," uvedla Danske Bank v týdenní zprávě o regionu.
ZLOTÝ, KORUNA VEDOU
Chmury se však zřejmě rozplynou a měny zamíří opět výš.
Investoři už začínají upřednostňovat aktiva zemí s lepšími ekonomickými fundamenty, jejichž atraktivitu posiluje naděje, že centrální banky začnou opět zvedat úrokové sazby, a obrátí tak trend uvolňování měnové politiky z posledního roku.
Polsko, které se v období globální ekonomické krize mohlo opřít o největší domácí trh v regionu, je vnímáno jako mimořádný příklad. Země se jako jediná v Evropské unii vyhnula recesi a očekává se od ní rychlé ekonomické zotavení.
Ačkoli překročení cílů rozpočtového schodku pro příští rok zůstává rizikem, analytici podle průzkumu očekávají v příštích třech měsících zpevnění zlotého o 4 procenta na 4,1 za euro.
Polská i česká centrální banka by v příštím roce měly utáhnout měnovou politiku z historicky nízkých úrovní 3,5 a 1,25 procenta, což by zlotému a koruně přidalo na přitažlivosti.
Nicméně pokud jde o korunu, někteří analytici nevylučují ještě jedno snížení sazeb [
]. Česká národní banka dala najevo, že by silná koruna mohla způsobit déletrvající deflaci, což lze vnímat jako signál, že se vyhne politice, jež by vedla k rychlému zpevnění měny.Hlavní sazby v Maďarsku a Rumunsku jsou mnohem vyšší - na 7,0 a 8,0 procenta - a obě centrální banky se stále nacházejí v cyklu uvolňování s tím, jak reagují na hlubokou recesi a slabou domácí poptávku.
Ekonomiky Maďarska a Rumunska získaly více zahraničního kapitálu, když se musely uchýlit k pomoci od Mezinárodního měnového fondu, a očekává se, že se budou zotavovat pomaleji.
Krátkodobý výhled Rumunska také komplikuje vládní krize. [
]Maďarské centrální bance, stejně jako v případě Česka, zřejmě nevadí určitá slabost forintu, pokud nepřekročí jistou hranici. Očekává se, že nová prognóza, kterou banka zveřejní koncem listopadu, bude počítat pro rok 2010 s podstřelením 3procentního inflačního cíle.
Banka snížila sazby oproti stejnému období loňského roku o 4,5 procentního bodu na 7,0 procenta.
"Nečekám, že oslabování forintu povede k zastavení procesu snižování sazeb, ale jednotlivé skoky budou možná menší, 25 bazických bodů namísto 50," uvedl Gyorgy Barta z CIB. "Míra dalšího snížení... bude záviset na forintu."
PRO ÚDAJE Z PRŮZKUMU PROSÍM KLIKNĚTE NA <CEEFXPOLL01>.
PRO DALŠÍ KOMNETÁŘE ANALYTIKŮ O MĚNÁCH STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPY PROSÍM KLIKNĚTE NA [
](Přeložili: Tomáš Doležel a Jan Schmidt; Editoval: Jan Korselt)