Marcin Grajewski
BRUSEL, 3.listopadu (Reuters) - Polsko bude jedinou zemí Evropské unie, jež unikne v globální ekonomické krizi recesi, přičemž tato krize dopadne obzvlášť tvrdě na pobaltské země, předpověděla v úterý Evropská komise.
Ačkoli se do roku 2011 všechny nové členské státy střední a východní Evropy vrátí k růstu, výrazně narostou také jejich rozpočtové deficity, uvedla Evropská komise. Dala tak jasně najevo, že tyto země v dohledné době nesplní kritéria pro přijetí eura.
Prognóza komise, jež vychází dvakrát do roka, poukázala na hluboké rozdíly mezi státy regionu.
Polsko by mělo zaznamenat zrychlení růstu z letošních 1,2 procenta na 1,8 procenta v roce 2010 a 3,2 procenta v roce 2011. [
]"Polsko bude jedinou zemí Evropské unie, jež bude mít letos pozitivní růst," sdělil novinářům evropský komisař pro měnové záležitosti Joaquín Almunia.
Naproti tomu ekonomiky Estonska, Lotyšska a Litvy se budou propadat dvojciferným tempem, v roce 2010 budou stále vykazovat pokles a až v roce 2011 se vymaní z recese. Největší zlepšení se přitom očekává od Estonska.
Almunia uvedl, že polskému růstu pomohlo oslabení měny, jež podpořilo vývozy, relativně nízké úrokové sazby, silný vnitřní trh a příliv peněžní pomoci z Evropské unie.
"Zůstávají znepokojivé prvky, jako vývoj na trhu práce," dodal.
V Maďarsku, jež od Mezinárodního měnového fondu přijalo pomocný balíček v hodnotě 25,1 miliardy dolarů po letech fiskální rozhazovačnosti, se letos očekává smrštění ekonomiky o 6,5 procenta, v příštím roce o 0,5 procenta a růst o 3,1 procenta v roce 2011.
Komise uvedla, že Maďarsko by v roce 2010 a 2011 mohlo nadstřelit cíle rozpočtového deficitu. To by mohlo ohrozit finanční dohodu s MMF. [
]U České republiky se v příštím roce očekává návrat k růstu 0,8 procenta po letošním smrštění o 4,8 procenta. V roce 2011 by pak česká ekonomika měla stoupat o 2,3 procenta.
Rumunsko by mělo v příštím a přespříštím roce vykázat mírné zlepšení po letošním propadu o 8,0 procenta. Bulharsko má začít růst až v roce 2011.
Almunia uvedl, že Rumunsko riskuje zpoždění plateb od Evropské unie, jež jsou součástí záchranného balíčku organizovaného MMF, kvůli vládní krizi před prezidentskými volbami, které se budou konat tento měsíc. [
]Kvůli této krizi se zdá nemožné prověřit, zda Rumunsko bude či nebude plnit své fiskální závazky, dodal.
Před vypuknutím finanční krize se většina nových členů EU těšila rychlému růstu svých ekonomik, jejž živily zahraniční investice a příliv fondů pomoci z EU. Jakmile příliv zahraničního kapitálu kvůli finanční krizi ustal, musely Maďarsko, Lotyšsko a Rumunsko vyhledat pomoc MMF.
VYSOKÉ DEFICITY
Komise uvedla, že s výjimkou Bulharska a Estonska se budou rozpočtové deficity zemí východní Evropy pohybovat nad unijní hranicí 3,0 procenta HDP, jež představuje strop pro splnění požadavků na přijetí eura.
V Polsku se očekává nafouknutí rozpočtového schodku z letošních 6,4 procenta až na 7,6 procenta v roce 2011. [
]Polský veřejný dluh by se měl zvýšit z letošních 51,7 procenta HDP na 57,0 procenta v roce 2010 a 61,3 procenta v roce 2011. [
]V Polsku existují tři úrovně kontroly veřejného dluhu, jež spouštějí různé hladiny fiskálního utahování. Úrovně 55 a 60 procent jsou těmi nejvážnějšími, neboť jakmile jsou porušeny, vláda má povinnost zásadně omezit výdaje a dokonce musí předložit vyrovnaný rozpočet.
"Předpokládané údaje o dluhu podléhají velké nejistotě kvůli vysoké volatilitě směnného kursu a z toho vyplývajícím zhodnocujícím účinkům té části dluhu, jež je denominována v cizích měnách," sdělila komise.
Pro celý region komise předpověděla umírněnou inflaci s tím, že v roce 2010 a 2011 očekává pokles cen v Lotyšsku. [
]"Nižší zákaznické ceny by ulehčily vypořádání se s nižšími nominálními mzdami a povzbudily by přeorientování ekonomiky na vnější trhy," vyjádřila se komise směrem k Lotyšsku.
(Přeložil: Tomáš Doležel)