* Vlády ve východní Evropě místo zavádění reforem hasí požáry
* Přijetí eura se může opozdit
* Tempo růstu vyšší o 4 či 5 bodů proti Západu se nevrátí
* Debata o reformách bude obtížnější
Michael Winfrey
PRAHA, 12.června (Reuters) - Až se východní členové Evropské unie ohlédnou za ekonomickou krizí, spatří ji jako okamžik, kdy se z jejich přibližování k bohatšímu Západu stal ze sprintu běh na dlouhou trať.
Přes skokové zvyšování životní úrovně a výroby během 20 let po pádu komunismu se nyní energie pro radikální změny v bývalém východním bloku vytrácí. Ty jsou však nutné pro další rychlé dohánění "staré" EU.
Východ Evropy již dokázal mnoho. Polsko například reformovalo penzijní systém a Slovensko podpořilo zavedením rovné daně investice i výrobu.
Úroveň zaměstnanosti v Maďarsku nebo Rumunsku je však i díky štědré sociální síti nízká. Zdravotní péče je neefektivní a důchodový systém může v budoucnu čelit bankrotu kvůli rychle stárnoucí pracovní síle.
Podle Neila Shearinga, ekonoma Capital Economics, se tempo reforem bývalého východního bloku značně zpomalilo po obrovském úsilí před rozšířením EU na východ v letech 2004 a 2007.
Naděje, že nové reformní úsilí podnítí vstup do eurozóny, se vytratila s tím, jak ekonomická krize oddálila přijetí eura o několik let a donutila vlády věnovat se raději hašení požárů.
"Priority se přesunuly od dosažení cíle střednědobé prosperity k cíli vyhnout se v blízké době zhroucení," uvedl Shearing. * FACTBOX O KLÍČOVÝCH SOUVISLOSTECH PRO INVESTORY NAJDETE NA [
]POMALÉ PŘIBLIŽOVÁNÍ
Dohánění vyspělejších zemí však úplně neskončilo. Slovinci a Češi předhonili v bohatství na obyvatele Portugalsko, nejchudší stát "staré" Evropské unie, a další země si v tomto směru také polepší.
Ekonomická krize však učinila přítrž dvoucifernému růstu v Pobaltí a balkánských zemích. Rostoucí tempo propouštění, klesající investice a vysychající půjčky přibrzdily motor, který pomáhal regionu rychle se přibližovat k eurozóně.
Rozvíjející se země EU si udržely své výhody včetně levné, vzdělané pracovní síly v blízkosti největších trhů Unie a také prostor pro růst produktivity, řekl Koon Chow, stratég Barclays.
To znamená, že po krizi poroste střední a východní Evropa opět rychleji než eurozóna, ne však o tolik jako před ní.
"Část starého modelu růstu již neplatí. Pro region to byl pořádný budíček," řekl Chow. "Celá představa růstu rozvíjející se Evropy o čtyři až pět procentních bodů nad růstem EU již nefunguje."
I tento obrázek však pro investory zůstává atraktivní, jakkoli může frustrovat mladé Poláky, Lotyše a Bulhary, kteří ještě před dvěma lety věřili, že Západ snadno doženou do konce příštího desetiletí.
Průměrná kupní síla v Bulharsku, nejchudší členské zemi EU, v současnosti činí jen 39 procent průměru bloku. V Polsku, největším postkomunistickém státu Unie, je to 56 procent.
OKNO SE ZAVÍRÁ
Krize zvýšila rozpočtové deficity a donutila vlády k utahování opasků, což podle analytiků podkope chuť veřejnosti k radikálním reformám, jakmile krize skončí.
Celková úroveň vládního dluhu stále nepředstavuje příliš velký problém.
Rozvíjející se státy EU kromě Maďarska splňují v dluhu na obyvatele kritérium Paktu stability a růstu, podle něhož nesmí přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu (HDP).
Například dluh Francie přitom činí 68 procent HDP, dluh Itálie dokonce 106 procent.
Zadlužení nicméně bude při nafukujících se schodcích rozpočtu narůstat. Exekutiva EU odhaduje, že v Polsku se letos fiskální deficit zdvojnásobí na 6,6 procenta HDP. V Lotyšsku má překročit 7 procent.
Podle analytiků může návrat na úroveň před krizí trvat léta především proto, že debatu o reformách zablokovala dvě desetiletí politického soupeření mezi levicí a pravicí.
"Pro zavedení docela radikálních reforem máte relativně malé okno příležitosti. To okno je nyní zavřené," řekl Robin Shepherd, ředitel pro mezinárodní záležitosti institutu Henry Jackson Society.
Klíčovou věcí je pro východní Evropu zvýšení zaměstnanosti.
Podle Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj je zaměstnáno jen 57 procent Poláků a Maďarů v produktivním věku, zatímco ve Velké Británii tento ukazatel dosahuje 72 procent, v Německu a Irsku 69 procent.
"V tomto prostředí nemůžete dělat seriózní strukturální reformu," uvedla Raffaella Tenconi, hlavní ekonomka Wood & Co. "Voliči už jsou naštvaní dost."
(Přeložila: Diana Simerská)