* Zahraniční obchod 6.listopadu, CPI 9.listopadu
* Přebytek zahraničního obchodu stoupl, CPI v minusu
* Pro TABULKU předpovědí klikněte na [
]Mirka Krůfová
PRAHA, 3.listopadu (Reuters) - Přebytek zahraničního obchodu v září zřejmě stoupl díky vyšší zahraniční poptávce po českém průmyslovém zboží, ačkoli vývozy a dovozy setrvaly ve dvouciferném propadu, ukázal v úterý průzkum Reuters.
Česká ekonomika má s největší pravděpodobností to nejhorší za sebou, ale k růstu se navrací jen pomalu. Firmy obtížně obnovují zahraniční zakázky a domácí spotřeba trpí nárůstem nezaměstnanosti, jež by měla dosáhnout maxima až v příštím roce.
Propad hospodářství - ve druhém kvartálu o rekordních 5,5 procenta - si vybírá daň na inflaci, jež v říjnu zamířila podle průzkumu poprvé od poloviny roku 2003 do záporného teritoria, když by měla vykázat meziroční výsledek minus 0,1 procenta.
Analytici varují před zotavením ve tvaru W, přičemž hlavním tahounem je právě zahraniční obchod.
Medián předpovědí 13 analytiků ukázal, že se v srpnu přebytek zahraničního obchodu <CZ/ECON04> rozšířil na 15 miliard korun z 10,6 miliardy v srpnu.
Dovozy v tomto období zřejmě klesly o 15,4 procenta, zatímco vývozy ubraly 12,3 procenta.
"Vyhlídky pro září jsou celkem pozitivní s tím, že vyšla poměrně solidní data o průmyslové výrobě, jež pozitivně korelují s vývozem," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Předběžná zpráva statistického úřadu za září ukázala, že průmyslová produkce v září klesla o 11,9 procenta, podle očekávání, když za prohloubením ztráty oproti předchozímu měsíci stála zejména méně příznivá srovnávací základna roku 2008.
Konec programu šrotovného v Německu, jenž významně podporoval klíčový automobilový sektor v Česku, bude zřejmě tížit průmysl v posledních třech měsících roku.
Analytici nicméně uvedli, že další sektory ekonomiky se uzdravují, a hospodářství tak míří k postupnému zotavení, přestože spotřebitelé šetří s tím, jak nezaměstnanost stoupá na několikaletá maxima. [
]Meziroční pokles maloobchodních tržeb podle analytiků v září zrychlil na 6 procent, zatímco nezaměstnanost v říjnu stagnovala na 8,6 procenta, nejvyšší úrovni za 3,5 roku.
Analytici čekají, že skluz spotřebitelských cen vydrží pouze omezenou dobu. Česká národní banka, jejíž bankovní rada ve čtvrtek rozhodne o nastavení měnové politiky, se obává, že ukazatel v příštím roce podstřelí její inflační cíl stanovený na 2 procenta s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry.
Většina analytiků nicméně soudí, že ČNB ve čtvrtek ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním dně 1,25 procenta, ale někteří vidí možnost ještě jednoho snížení. [
](Autoři: Mirka Krůfová, Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)