(přidává komentář analytika)
PRAHA, 15.července (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně stagnovaly po květnovém snížení o 0,4 procenta, uvedl ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziročním pohledu se ceny snížily o 4,4 procenta, nejvíce v historii, po květnovém poklesu o 3,8 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 06/09 05/09 06/08 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct 0,0 -0,4 +0,6 meziroční změna v pct -4,4 -3,8 +5,2
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční stagnaci indexu cen průmyslových výrobců (PPI) a meziroční snížení o 4,4 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání klesly zejména ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, a sice o 2,7 procenta. * Ceny potravinářských výrobků ubraly 0,5 procenta. * Naopak vzhůru tlačil cenový index segment koksu a rafinovaných ropných výrobků, kde ceny vzrostly o 9,7 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 4,6 procenta a meziročně spadly o 27,9 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK KOMERČNÍ BANKY
"Ceny v průmyslu v červnu trh nepřekvapily, když meziměsíčně stagnovaly. Směrem nahoru je nyní tlačí vyšší ceny ropy, opačným směrem stále působí kovodělný a potravinářský průmysl."
"Zajímavější je výrazný růst cen zemědělských výrobců, což by mohlo signalizovat brzký konec dezinflačních tlaků z titulu cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Nakonec se blíží i nová úroda, která samozřejmě nemusí být tak dobrá jako ta loňská."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM PATRIA FINANCE
"Výrobní inflace víceméně odpovídá odhadům, nemění to nic na očekávaném výhledu vývoje ve spotřebitelských cenách ani na našem výhledu pro úrokové sazby. Čekáme, že je ČNB ještě jednou sníží."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA RAIFFEISENBANK
"Recese naplno doléhá na české průmyslníky, kteří pod tíhou hlubokého propadu poptávky vyprodávají své sklady."
"Nebýt růstu světových cen ropy, byl by pokles ještě výraznější."
"Na druhou stranu se zastavil pokles cen zemědělských produktů, což může vést spolu s nižší letošní úrodou ke konci zlevňování potravin v obchodech."
"Význam PPI bych pro měnovou politiku nepřeceňovala, nicméně ve všech posledních zprávách o vývoji ekonomiky nenajdeme jedinou vážnou hrozbu inflace, takže spekulace na další snížení sazeb ČNB mohou ještě zesílit."
JAROMÍR ŠINDEL, HLAVNÍ EKONOM CITIBANK V PRAZE
"Průmysl dokázal vykompenzovat růst cen spojených s ropou, tudíž je to silné dezinflační číslo, které pravděpodobně ukazuje na to, že se zde nějak odráží pokles ekonomické aktivity a mělo by ukazovat na dezinflační prostředí během druhé poloviny roku 2009."
"Je to pravděpodobně signál, že reálné úrokové sazby v průmyslu rostou stále výše a výše, na nějakých 10 procent, což je negativní pro průmysl."
"Je to signál, že inflace zůstane v reálné ekonomice v mezích inflačního cíle (ČNB), na druhou stranu se centrální banka pravděpodobně obává dopadu slabší koruny na jádrovou inflaci, takže z tohoto hlediska ten dopad nebude tak silný, ale mohl by vést, v souladu s naší předpovědí, ke snížení úrokových sazeb ještě ve třetím čtvrtletí."
REAKCE TRHU
Koruna v 9:22 stála na 25,925 za euro <EURCZK=> oproti 25,893 před zveřejněním dat. V úterý zavírala na 25,970.
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Martin Dokoupil)