(přidává podrobnosti, citáty člena bankovní rady Tomšíka, reakci trhu)
PRAHA, 20.srpna (Reuters) - Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer ve středu uvedl, že další snižování úrokových sazeb není nevyhnutelné, i když otevřené jsou v tuto chvíli všechny varianty.
Singer řekl, že od minulého měnového zasedání 7.srpna uplynula příliš krátká doba pro posouzení dalšího vývoje.
ČNB tehdy snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů, aby ztlumila protiinflační rizika plynoucí ze silného růstu koruny.
"Stát se může všechno," řekl Singer novinářům během semináře ČNB. "Možná to (snížení sazeb) bylo dostatečné, možná bylo přehnané, takže uvidíme."
Nová prognóza ČNB předpokládá pokles úrokových sazeb v letošním roce a zhruba stabilní měnovou politiku po většinu roku 2009.
Singer dodal, že pro budoucí rozhodování o sazbách budou klíčová data o vývoji hrubého domácího produktu v Česku, vnější makroekonomické prostředí a ceny energií, jejichž překotný růst tlačí vzhůru inflaci.
"Budeme sledovat vnější prostředí včetně energií, zda HDP zpomaluje, zda se naplňují inflační prognózy," řekl Singer. "My teď čekáme, že inflace ještě může jít nahoru..., nicméně v posledních měsících roku by mělo dojít k tomu zlomu, kdy by se to mělo otočit opačným směrem."
Meziroční spotřebitelská inflace v červenci zrychlila růst na 6,9 procenta, čtyřměsíční maximum, z červnových 6,7 procenta.
Centrální banka spolu s analytiky očekává, že meziroční hodnota inflace dosáhne vrcholu v letních měsících kvůli cenám plynu a pozdnímu dopadu spotřebních daní u cigaret. Počátkem příštího roku by se měla inflace vrátit k tříprocentnímu inflačnímu cíli.
Podle poslední, srpnové prognózy národní banky by měla celková inflace ve druhém čtvrtletí příštího roku klesnout na 3,4 procenta.
Koruna po Singerových výrocích krátce oslabila k euru, ale poté se vrátila a ve 13:00 se obchodovala na 24,381 <EURCZK=>.
Ještě před měsícem si koruna zapisovala jednu rekordní hodnotu za druhou kvůli útěku investorů před dopady americké hypoteční krize.
Nečekaný zásah centrální banky v podobě slovní intervence guvernéra Zdeňka Tůmy a následné snížení úrokových sazeb ji poté srazily o 6 procent z rekordní úrovně 22,925 za euro.
Člen bankovní rady Vladimír Tomšík řekl, že pokládá za udržitelné tempo posilování koruny o 3 až 4 procenta ročně vzhledem k přibližování české ekonomiky bohatší západní Evropě. Nicméně silnější růst může ekonomice škodit, protože se domácí firmy nestihnou vypořádat z poklesem výnosů z vývozu.
"Koruna by měla trendově reálně posilovat o 3 až 4 procenta ročně, z pohledu teorie reálné konvergence," řekl Tomšík. "Dvacetiprocentní posílení kursu je věc, která dopadne na reálnou ekonomiku. Na to musí měnová politika reagovat a byl to i jeden z důvodů pro to, jak dopadlo poslední měnové zasedání."
(Reportérka: Petra Vodstrčilová; Autor: Jan Korselt)