* Bez opatření vůči fotovoltaice by ceny stouply o 11,2 pct
* Velkoodběratelé zaplatí v průměru více o 5,2 procenta
* Nárůst cen by byl vyšší, nebýt zlevnění silové elektřiny
* Příspěvek na obnovitelné zdroje 578 Kč za megawatthodinu
PRAHA, 30.listopadu (Reuters) - Platby za elektřinu pro domácnosti stoupnou v příštím roce v průměru o 4,6 procenta, i když tržní cena silové elektřiny klesá. Důvodem zdražení je strmý nárůst příspěvků na solární elektrárny, oznámil v úterý Energetický regulační úřad (ERÚ).
Regulátor uvedl, že pokud se podaří do konce roku schválit novelu zákona upravující podporu obnovitelných zdrojů elektřiny, zvýší se cena pro velkoodběratele o 5,2 procenta.
Kdyby ale vláda do konce roku neprosadila opatření, jež omezují podporu fotovoltaiky a zavádějí zdanění emisních povolenek pro výrobce elektřiny z klasických zdrojů, zaplatí by domácnosti o 11,2 procenta a podniky o 14,5 procenta více.
Novela zákona zavádějící 26procentní daň na podporu solárních elektráren a 32procentní zdanění emisních povolenek pro výrobce elektřiny z klasických zdrojů v současnosti čeká na schválení v Senátu a podpis prezidenta. Z výnosů těchto daní a dalších poplatků by se měl kompenzovat prudký nárůst plateb na obnovitelné zdroje.
ERÚ uvedl, že podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterou hradí spotřebitelné v příspěvcích na distribuci, v příštím roce stoupne na 578 korun za megawatthodinu ze 166 korun letos.
"Vzniklou situaci částečně kompenzuje pokles (tržní) ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu - neregulované úřadem," uvádí zpráva.
"Za další významný faktor ERÚ považuje to, že na tuzemském trhu dochází vlivem rostoucí konkurence ke snižování cen a ke sblížení cen jednotlivých dodavatelů."
Úřad již dříve uvedl, že podpora výroby z obnovitelných zdrojů vyjde v Česku v úhrnu zhruba na 30 miliard korun ročně, z toho na fotovoltaiku připadne přibližně 18 až 19 miliard korun.
ERÚ očekává, že instalovaný výkon solárních elektráren během letošního roku stoupne na 1600 megawattů ze 463 megawattů registrovaných na konci roku 2009, a to kvůli vysokým výkupním cenám, jež zaručily investorům vysokou výnosnost investic do fotovoltaiky.
Úpravu zákona, jež umožnila Energetickému regulačnímu úřadu snížit výkupní ceny solární elektřiny v závislosti na poklesu investiční náročnosti těchto zdrojů, schválila Poslanecká sněmovna až v letošním roce a týká se elektráren uvedených do provozu až v příštím roce.
Novela tak nezabránila masivní výstavbě fotovoltaických zdrojů v letošním roce, neboť elektrárny uvedené do provozu do konce letošního roku mají státem garantovány štědré výkupní ceny po dobu následujících 20 let.
(Autor: Jan Korselt; Editoval: Robert Müller)