* Euroobligace budou na řadě, až vláda zveřejní reformy
* Splatnoust 10 až 15 let, objem nejméně 1 mld eur
* Na domácím trhu 30-40 pct obligací s variabilním kuponem
* MF zváží změnu režimu domácích aukcí
Jason Hovet a Robert Müller
PRAHA, 1.února (Reuters) - Ministerstvo financí rozhodne o načasování euroobligací se splatností 10 až 15 let na začátku jara, kdy se má vláda shodnout na reformách veřejných financí, uvedl šéf odboru státního dluhu.
Petr Pavelek řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters, že chystané reformy středopravého kabinetu by měly podpořit solidní pozici České republiky na mezinárodních trzích, přičemž dodal, že země není ve svých půjčkách pod žádným tlakem.
Ratingové agentury uvedly, že plánovanými změnami penzijního systému, zdravotnictví a daní by si mohlo Česko vysloužit zlepšené hodnocení závazků. To může zemi dále usnadnit přístup k financování na mezinárodních trzích.
"Čekáme, že (podrobnosti o reformách) by měly být pozitivním signálem pro trhy. Rádi bychom měli připravenou dokumentaci a právní stránku co nejdříve," řekl Pavelek.
"Nejsme pod žádným tlakem. Domácí trh je v dobré kondici, máme dostatečnou rezervu v hotovosti. Koruna je další aspekt, který je třeba vzít v úvahu, pokud jde o načasování této emise."
Silný zájem investorů trvá od emise euroobligací loni v září, kdy stát prodal dluhopisy v objemu 2 miliard eur. Poptávka v prvních dvou domácích aukcích dvojnásobně předčila nabídku, zatímco koruna v lednu přidala přes 3 procenta, což rovněž zvyšuje přitažlivost dluhopisů denominovaných v domácí měně.
Česko stojí se státním dluhem na úrovni 39 procent hrubého domácího produktu na polovině průměrné hodnoty v Evropské unii, ale analytici uvedli, že zejména bez reformy průběžného systému financování penzí (PAYG) český dluh poroste.
Premiér Petr Nečas řekl loni v listopadu, že by se vláda měla na reformách shodnout do března, aby se dostaly do Poslanecké sněmovny před letními prázdninami.
Česko v září prodalo eurobond s kuponem 3,625 procenta se splatností v dubnu 2021 <CZ054114079=> v objemu 2 miliard eur s prémií 105 bazických bodů nad středovými swapy. Slovinsko na začátku ledna upsalo 10leté dluhopisy za cenu 125 bazických bodů nad středovými swapy.
Pavelek řekl, že příští emise by měla mít nejméně referenční objem neboli 1 miliardu eur, zatímco horní hranice bude záviset na poptávce. Česká republika chce se zároveň chce pokusit o srovnatelný nebo lepší výsledek než menší členské země eurozóny.
Úroková prémie referenčních českých dluhopisů splatných v roce 2019 vůči německým obligacím se od začátku roku snížila zhruba o 20 bazických bodů na 83,5 bodu. <CZ1002471=> <DE113538=>
PRŮHLEDNĚJŠÍ TRH
Ministerstvo financí v pondělí snížilo odhad deficitu veřejných financí v loňském roce na 4,8 procenta hrubého domácího produktu z dříve očekávaných 5,1 procenta.
Letos se čeká schodek 4,6 procenta HDP, přičemž ministr financí Miroslav Kalousek předpokládá, že se tato předpověď v dubnu dále sníží v závislosti na vládních škrtech. [
]Resort zároveň zvedl předpověď letošního růstu ekonomiky na 2,2 procenta z dřívějších 2,0 procenta. Státní rozpočet na letošní rok předpokládá schodek 135 miliard korun při růstu HDP o 2,3 procenta.
Hrubá výpůjční potřeba letos klesne na 219,5 miliardy korun z loňských 251,6 miliardy, uvedlo ministerstvo v prosinci.
Pavelek řekl, že stát zachová politiku prodeje pouze indikovaného objemu dluhopisů v domácích aukcích, již zavedlo, aby zvýšilo průhlednost trhu. V loňském roce resort často prodal více, než plánoval, což někteří hráči na trhu nesli nelibě.
Pavelek zároveň uvedl, že ministerstvo zvažuje od druhého pololetí změnit aukce tak, že by v prvním, soutěžním kole prodávalo více než nyní stanovených 85 procent. Zbytek se nyní prodává ve druhém, nesoutěžním kole, kde poptávka obvykle klesá.
"Je zřejmé, že v nesoutěžním kole nedokážeme dosáhnout indikovaného objemu," řekl Pavelek.
Resort také plánuje spustit novou elektronickou platformu sekundárního trhu založenou na principu tvůrců trhu.
Pavelek také potvrdil, že 30 až 40 procent dluhopisů prodávaných na domácím trhu ponese variabilní kupon.
Stát zatím prodal dluhopisy s variabilním kuponem splatné v roce 2016 v objemu 56,5 miliardy korun. Výnos v dosud poslední aukci v lednu činil 27,211 bazického bodu nad 6měsíční mezibankovní sazbou.
Ministerstvo ve druhém kvartálu spustí novou emisi dluhopisů s variabilním kuponem splatných v roce 2023, jež budou navázány na 12měsíční sazbu PRIBOR <
>."Obecný cíl obligací s variabilním kuponem je 30 až 40 procent, teď jsme mírně nad 30 procenty," řekl Pavelek.
(Autoři: Jason Hovet a Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)