* Žádost o pomoc přichází po varování portugalských bank
* O podmínkách pomoci se bude jednat během volební kampaně
LISABON, 7.dubna (Reuters) - Portugalský finanční sektor může očekávat určitou úlevu poté, co se tamní vláda rozhodla požádat o finanční pomoc, a to po řadě měsíců, během nichž si podle názoru mnoha ekonomů odmítala přiznat ekonomickou realitu.
Lisabon se však bude muset dohodnout na tvrdých úsporných opatřeních, aby na pomoc dosáhl, přičemž není jasné, jak rychle bude schopen takovou dohodu vyjednat v době, kdy se v zemi rozbíhá předvolební kampaň a vláda působí v demisi.
Úřadující premiér José Sócrates ve středu večer oznámil, že žádá o pomoc od Evropské unie, neboť rizika pro ekonomiku se nyní příliš zvětšila na to, aby země situaci při současných rekordních cenách půjček zvládla sama.
Žádost přichází v době zvýšené politické nejistoty poté, co jeho vláda podala 23.března demisi kvůli zamítnutí plánu úsporných opatření v parlamentu.
"Zkusil jsem všechno, ale na mou duši jsme se dostali do bodu, kdy by nepřijetí tohoto rozhodnutí znamenalo rizika, která by tato země neměla podstupovat," řekl Sócrates v televizním projevu.
Portugalsko svým rozhodnutím do značné míry rozptýlilo nejistotu, jež se vznášela nad eurozónou, a má slušnou naději, že zastaví šíření dluhové krize do dalších zemí regionu. <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Analýza o důsledcích rozhodnutí pro eurozónu [
] Další zprávy o dluhové krizi v eurozóně [ ] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>VAROVÁNÍ
Portugalským bankám se zřejmě uleví poté, co v úterý sáhly k bezpříkladnému kroku a varovaly, že zřejmě nebudou schopny dále nakupovat státní dluhopisy. Tento postup zřejmě přispěl k tlaku na vládu, aby vyhledala pomoc.
Akcie předních portugalských bank ve čtvrtek po zahájení obchodování vyskočily o více než 5 procent, zatímco hlavní index lisabonské burzy <
> posílil o 1,4 procenta.Vyjednávání o zahraniční finanční pomoci bude probíhat v době předvolební kampaně, jejímž hlavním tématem bude kritická ekonomická situace země, která vstupuje do druhé recese během tří let. Termín předčasných voleb byl stanoven na 5.června.
Sócrates nezmínil konkrétní částku, ale nejmenovaný představitel eurozóny odhadl, že Lisabon bude v průběhu tří let potřebovat půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v rozsahu 60 až 80 miliard eur.
Jednání Portugalska o podmínkách poskytnutí úvěru o EU/MMF by však mohlo být obtížnější než v případě Řecka a Irska.
Přechodná socialistická vláda říká, že má omezené pravomoci, a portugalský parlament, který by podle představitelů EU musel za normálních okolností jakoukoli dohodu před vyplacením pomoci ratifikovat, je až do voleb rozpuštěn.
Šéf sociálních demokratů, hlavní opoziční strany, uvedl, že žádost o pomoc podporuje. Avšak právě tato strana pomohla podnítit krizi, která k žádosti vedla, když v březnu odmítla v parlamentu úsporný plán vlády.
Ekonomka Tullia Buccoová z Unicreditu řekla, že ministři financí EU budou na neformálním jednání v Budapešti 8. a 9.dubna vycházet z toho, že žádost Portugalska provází "obtížné politické prostředí".
(Autor: Axel Bugge; Přeložil: Jan Schmidt)