(přidává komentář analytika, reakci trhu)
PRAHA, 15.dubna (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) v březnu meziměsíčně stouply o 1,0 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad.
V únoru se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,5 procenta.
V meziročním srovnání se výrobní ceny zvedly o 6,3 procenta po růstu o 5,4 procenta v únoru.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 03/11 02/11 03/10 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +1,0 +0,5 +0,1 meziroční změna v pct +6,3 +5,4 -0,8
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,6 procenta a meziroční zvýšení o 5,8 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * Na meziměsíčním růstu cen průmyslových výrobců se nejvíce podílely koks a rafinované ropné produkty, jež podražily o 7,4 procenta. * Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků vzrostly o 1,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáků vzrostly 0,5 procenta. * Ceny stavebních prací se meziměsíčně snížily o 0,1 procenta a meziročně klesly o 0,4 procenta. * Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly o 2,3 procenta. Meziročně stouply poosmé v řadě, a to o 31,0 procenta, když v únoru přidaly 29,7 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly dvanáctý meziroční růst od listopadu 2008 a nejsilnější od srpna téhož roku. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny v září 2009, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘE
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Ceny výrobců překvapily vysokým růstem, ačkoliv struktura až tolik nepřekvapuje. Celý meziměsíční nárůst cen v průmyslu je z 50 procent vysvětlen segmentem zpracování ropy. Rychleji oproti našemu očekávání rostly i ceny v kovodělném odvětví.
"Dle našich předpokladů cena ropy nyní dosahuje lokálního maxima a ve druhé polovině roku čekáme pokles ceny ropy Brent ke 100 dolarům za barel. Přírůstky cen výrobců by tedy již měly slábnout a v meziročním srovnání by jejich tempo mělo ve druhé polovině zeslábnout pod 5 procent.
"Nadále se přikláním k tomu, že Česká národní banka začne zvyšovat úrokové sazby až od třetího čtvrtletí, ovšem dnes zveřejněný údaj by mohl některé centrální bankéře v jejich úvahách ovlivnit."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"V rámci struktury se nic překvapivého nestalo. Rostly položky reagující na růst cen komodit - chemické látky, kovy a kovodělné výrobky, potravinářské výrobky a samozřejmě vzhledem k vysokému růstu cen ropy i ceny ve skupině koks a rafinované ropné výrobky.
"Pro centrální banku je víc zajímavý vývoj cen zemědělských výrobců. Tyto ceny vzrostly o dalších 2,3 procenta meziměsíčně, což naznačuje další tlaky na růst cen potravin v rámci spotřebitelských cen."
"I během dalších měsíců by ceny v průmyslu měly dále růst. Důvodem jsou vyšší ceny ropy v korunovém vyjádření i zpožděný dopad vyšších cen ropy do dalších skupin a vývoj v potravinářském průmyslu.
"V průměru by se výrobní ceny tento rok měly zvednout o více než 5 procent. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit - ropy, kovů a zemědělských komodit."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> po zveřejnění dat nepatrně posílila na 24,165 za euro ze 24,175 těsně před zprávou. Již tato úroveň byla ovšem nejsilnější od 11.února.
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Roman Gazdík)