LONDÝN, 26.listopadu (Reuters) - Evropské banky ve čtvrtek tížily obavy z potenciálního vystavení dluhovým potížím Dubaje, přičemž se pod tlakem ocitly také společnosti, v nichž vlastní velké podíly investoři z Perského zálivu.
Dubaj, jejíž extravagantní stavební projekty byly kvůli globální finanční krizi většinou pozastaveny, již ve středu uvedla, že požádá věřitele svých nejdůležitějších firem Dubai World a developerské Nakheel o prodloužení splatnosti miliardových dluhů. [
]Evropský bankovní index DJ Stoxx <.SX7P> v 16:35 klesal o 4,9 procenta.
Index evropských blue chips FTSEurofirst 300 <
> oslaboval o 3,0 procenta na 991,29 bodu.Společnosti s významným podílem akcionářů z oblasti Perského zálivu, jako je Londýnská burza <LSE.L>, také tížily obavy, že holdingy by mohly být rozděleny, aby dostály svým domácím závazkům.
"Obavy se týkají expozice bank k dluhovým potížím vzhledem k rychlému tempu expanze Dubaje a přilehlé oblasti v posledních letech," uvedl nejmenovaný bankovní analytik.
Největší ztráty utrpěly HSBC <HSBA.L>, Royal Bank of Scotland <RBS.L>, Lloyds Banking Group <LLOY.L> a ING <ING.AS>, jejichž akcie oslabovaly o 3,6 až 7,3 procenta.
Tyto banky patřily podle údajů Thomson Reuters k těm, jež aranžovaly mimořádný syndikovaný úvěr v hodnotě 5,5 miliardy dolarů pro holdingovou společnost Dubai World z loňského června.
Banky mohly odprodat či navýšit svou expozici vůči půjčce na sekundárním trhu, přičemž podle odhadu jednoho analytika si aranžéři emise obvykle ponechávají pouze zhruba 10 až 15 procent půjčky či dluhopisů. [
]HSBC, RBS a Lloyds se odmítly vyjádřit. ING uvedla, že její expozice vůči dluhopisům holdingu Dubai World je zanedbatelná a že nevidí žádný důvod odchýlit se od současné prognózy nákladů na riziko pro další kvartály.
PRODLOUŽENÍ SPLATNOSTI
Dubaj ve středu uvedla, že prodloužení lhůt splatnosti dluhu představuje první krok směrem k restrukturalizaci holdingové společnosti Dubai World, konglomerátu, jenž stál v čele závratného růstu emirátu.
Po této zprávě vystřelila vzhůru cena pojištění dubajského dluhu proti nesplácení a ceny dluhopisů se propadly. Státem řízená společnost Dubai World má závazky v hodnotě 59 miliard dolarů, uvedla v srpnu její dceřiná společnost Nakheel.
Celkový dluh Dubaje činí 80 miliard dolarů. [
]"Tohle bylo překvapení pro všechny bankéře a pravděpodobně i pro management Dubai World, jelikož jednání s bankami o refinancování se vyvíjela dobře," uvedl ve čtvrtek nejmenovaný úvěrový bankéř, jenž působí v Perském zálivu.
"Zní to jako politické rozhodnutí, jež bylo učiněno na vrcholné úrovni a ohromně poškodilo renomé Dubaje. Jde o velmi vážnou věc a bude to mít dopad na celý region," uvedl.
Akcie Londýnské burzy ztrácely 6,1 procenta kvůli obavám, že by vlastník 22 procent akcií, Borsa Dubai, mohl svůj podíl odprodat.
Další obětí byla německá automobilka Porsche <PSHG_p.DE>, v níž drží zhruba 10procentní podíl Qatari Investment Authority. Její akcie oslabovaly o 5,8 procenta.
"Všechno, co je v arabských rukou, se teď prodává," uvedl nejmenovaný frankfurtský makléř.
(Autor: Blaise Robinson; Přeložil: Tomáš Doležel)