PRAHA, 9.června (Reuters) - Rekordní nárůst cen pohonných hmot zrychlil v květnu meziměsíční inflaci. Výsledek byl mírně vyšší, než čekal trh, a nebýt silné koruny, analytici by spekulovali na další zvýšení sazeb České národní banky.
Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí oznámil, že meziměsíční inflace v květnu zrychlila na 0,5 procenta z dubnových 0,4 procenta. Trh čekal, že se zopakuje dubnový výsledek.
Meziroční inflace stagnovala podle očekávání na 6,8 procenta, 0,1 procenta nad prognózou národní banky a vysoko nad jejím tříprocentním inflačním cílem.
Podle ČSÚ ovlivnilo meziměsíční pohyb směrem vzhůru především zdražení pohonných hmot o 3,9 procenta a zvýšení cen potravin o 0,7 procenta.
"Cena motorové nafty proti dubnu stoupla o 5,8 procenta a dosáhla tak dosavadního historického maxima. Ceny benzinu Natural 95 byly nejvyšší od října 2005," uvedl úřad ve zprávě.
Například ceny nafty u čerpacích stanic během května stouply o více než 2 koruny na průměrných 35,05 korun za litr.
"Pokud cena ropy nezmění směr vývoje, inflace se v letních měsících udrží v blízkosti současných hodnot a nebude, jak jsme původně očekávali, postupně zpomalovat pod 6,5 procenta," řekla Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.
"Na konci roku by dosáhla spíše 4,5 procenta než 4 procenta. V takovém případě by scénář vykreslený modelem ČNB vzal za své – žádný pokles sazeb, nýbrž stabilita a nelze vyloučit, že by se zvýšil počet hlasů pro zvýšení sazeb," dodala Horská.
Národní banka za posledních rok zvedla úrokové sazby pětkrát, naposledy v únoru, kvůli zrychlující inflaci.
V květnu zůstaly sazby beze změny na 3,75 procenta, když jejich zvýšení prosazoval pouze viceguvernér Mojmír Hampl.
Příští měnové zasedání se koná 26.června.
"Začíná se naplňovat horší z inflačních scénářů. Po lednovém šoku se předpokládalo, že by inflace měla rychle sestupovat z vrcholu zpět do základního tábora, tedy k hodnotě inflačního cíle ČNB," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
"Ropa a potraviny se ovšem ukázaly být komplikacemi při sestupu a ekonomice začíná hrozit výšková nemoc, tedy zvýšení inflačních očekávání," dodal.
Podle Marka tak před centrální bankou stojí nelehká úloha, jak tomuto scénáři zabránit, když zároveň začíná zpomalovat hospodářský růst a kurs koruny již delší dobu neposlouchá, co se děje v ekonomice.
Koruna v pátek prorazila technické hladiny podpory a posílila až na 24,520 za euro <EURCZK=>, rekordní hodnotu během regulérních obchodních hodin.
V 10:12 stála na 24,670 za euro, o zhruba půl procenta slabší proti pátečnímu odpoledni.
Podle analytiků tak silná koruna zatím pomáhá tlumit inflační tlaky a brání centrální bance v dalším zvýšení sazeb.
"Z hlediska ČNB je k podstatná další akcelerace korigované inflace (bez pohonných hmot), nicméně i celková inflace se nachází 0,1 procentního bodu nad dubnovou prognózou ČNB," uvedl Jiří Škop, analytik Komerční banky.
"Pokud vezmeme v úvahu i vysoký růst komodit, jejich další pravděpodobný průsak do ostatních cenových skupin a vysoký růst mezd, ČNB by měla ještě jednou letos zvýšit sazby na 4,0 procenta. Pravděpodobně až na srpnovém zasedání, až jí to koruna dovolí," dodal.
PRO DATA V KOSTCE KLIKNĚTE NA [
].(Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Martin Dokoupil)