(přidává citát premiéra, souvislosti)
PRAHA, 12.října (Reuters) - Vláda vyhoví prezidentu Václavu Klausovi a bude jednat v Evropské unii o jeho požadavku na dodatečné záruky ohledně Lisabonské smlouvy. Bude ale požadovat záruku, že jde o jeho poslední překážku směrem k ratifikaci, řekl v pondělí premiér Jan Fischer.
Fischer uvedl, že na příštím zasedání Evropské rady koncem října otevře jednání o prezidentově výhradě týkající se svrchovanosti české justice, i když podle něho ani v současné podobě nemůže smlouva zpochybnit majetkové vztahy v Česku.
Nicméně případný nový dodatek ke smlouvě by neměl vyžadovat ratifikaci ostatními členskými zeměmi EU a ohrozit plánovaný termín platnosti smlouvy, tedy od začátku příštího roku, dodal.
"Vláda deklaruje připravenost jednat se svými evropskými partnery o možném řešení vzniklé situace... s tím, že nepovažuje za možné znovu otevírat ratifikační proces u našich partnerů," řekl Fischer na tiskové konferenci po zasedání kabinetu.
Prezident by měl také vládě garantovat, že bude-li jeho podmínka splněna a současně Ústavní soud neshledá rozpor Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem, pak bezodkladně dokončí její ratifikaci.
"Promýšlíme formu a způsob těch jednoznačných garanci, jak by se to ujištění mělo jmenovat. To znamená ty garance, které pak bude dávat vláda (ostatním zemím EU), že to je opravdu to poslední a nic nebrání ratifikaci," uvedl Fischer.
"Nejvyšší objem, proporce té nervozity (v EU), vyplývá z faktu, zda už je to opravdu poslední signál tohoto druhu z České republiky. Proto si na tom vláda tak zakládá."
Klaus v pátek varoval, že by lidé odsunutí po druhé světové válce včetně tří milionů Němců mohli obcházet český soudní systém při vznášení nároků na navrácení majetku, pokud by Lisabonská smlouva vstoupila v platnost.
Premiér Fischer vyjádřil jménem vlády politování nad tím, že prezident tyto námitky nevznesl ještě během projednávání smlouvy v parlamentu, který ji schválil letos na jaře.
Po sobotním podpisu polského prezidenta Lecha Kaczynského zůstala Česká republika jedinou členskou zemí Evropské unie, jež dosud Lisabonskou smlouvu neratifikovala.
Účelem dokumentu je zpřehlednit a usnadnit fungování 27členného bloku například tím, že umožní přesun agendy Evropské rady do režimu většinového rozhodování namísto nyní požadovaného jednomyslného souhlasu.
Ústavní soud se od 29.září zabývá stížností skupiny 17 senátorů, kteří zpochybňují soulad Lisabonské smlouvy s Ústavou. Soud již loni na podzim rozhodl, že klíčová ustanovení smlouvy jádru Ústavy neodporují.
Soud má do 16.října obdržet vyjádření zainteresovaných stran, tedy prezidenta, vlády a obou komor parlamentu, a poté stanoví datum jednání. Podle předsedy soudu Pavla Rychetského by soud mohl jednat ještě tento měsíc, když se stížnosti na Lisabon věnuje přednostně.
(Reportér: Jan Korselt; Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Schmidt)