* Sazby se zřejmě nepohnou přes varování ČNB, nízkou inflaci
* Snížení by asi neovlivnilo kurs koruny; intervence možná
* Podrobnou TABULKU průzkumu naleznete na [
]Mirka Krůfová a Jana Mlčochová
PRAHA, 12.října (Reuters) - Cyklus snižování úrokových sazeb v Česku je zřejmě u konce navzdory slábnoucím cenovým tlakům a výrokům některých členů bankovní rady, které naznačují, že debata o uvolňování politiky ještě neskončila. Ukázal to v pondělí průzkum agentury Reuters.
Debatu o možném dalším uvolnění sazeb rozvířili minulý týden guvernér ČNB Zdeněk Tůma a viceguvernér Miroslav Singer, kteří brojili proti posílení koruny a varovali, že banka může hledat i další alternativní nástroje k uvolnění měnových podmínek.
Koruna nicméně po této slovní intervenci oslabila a analytici usoudili, že argumenty pro uvolnění úrokových sazeb nepřeváží ani na nejbližším zasedání bankovní rady.
Při minulém hlasování zůstali Tůma a Singer v menšině, když jako jediní hlasovali pro snížení sazeb o 25 bazických bodů. Ostatní členové bankovní rady navíc upozorňovali, že při nízkém nastavení měnové politiky nemusí další škrty přinést adekvátní uvolnění měnových podmínek, a diskutovali o možném využití alternativních nástrojů mimo sazby.
Většina 12 ze 17 analytiků oslovených v průzkumu Reuters předpověděla, že bankovní rada na příštím měnovém zasedání 5.listopadu ponechá úrokové sazby beze změny na historickém minimu 1,25 procenta. Pět respondentů předpovídá snížení hlavní sazby <CZCBIR=ECI> o 25 bazických bodů.
Tento pohled nezměnily ani páteční údaje o zářijové inflaci, které vyšly pod odhady trhu a podtrhly nadále nejisté vyhlídky české ekonomiky. [
]"Je to hodně těsná volba..., ale nemyslím, že v tuto chvíli je důvod ke snižování sazeb," uvedl ekonom Piotr Matys z firmy 4Cast.
"Jsou tu komentáře od Singra a Tůmy, ale museli by se připojit i další tvůrci měnové politiky... Pochybuji, že se jim podaří přesvědčit ostatní v bankovní radě."
DALŠÍ NÁSTROJE
Prohlubující se ekonomická krize přiměla ČNB od loňského srpna snížit úrokové sazby celkem o 250 bazických bodů.
Další osud sazeb bude záležet i na listopadové aktualizaci inflační prognózy, připomínají analytici.
Centrální banka uvedla, že rizika pro dosažení nového, 2procentního inflačního cíle, platného od roku 2010, vidí spíše na spodní straně. Zářijové údaje o stagnaci spotřebitelských cen pak signalizují, že by se mohla inflace letos na podzim dostat do záporných hodnot, a to i na několik měsíců.
Nicméně kurs koruny za poslední týden spadl o více než 2 procenta vůči euru <EURCZK=>, a hlavní příčina Tůmových varovných slov tak pominula.
Sedm ekonomů uvedlo, že by ČNB mohla použít i jiný nástroj uvolnění měnové politiky, zejména intervenci na devizovém trhu. Čtyři z nich vidí takový krok jako doplnění poklesu sazeb, zatímco zbylí tři čekají současně sazby beze změny.
"Jsme teď tak trochu v pasti likvidity, kdy další snižování sazeb nebude mít v podstatě žádný vliv na ekonomiku," řekl Peter Montalto, analytik rozvíjejících se trhů u banky Nomura.
"Takže je dost možné, že sazby nechají beze změny, ale začnou s nějakým typem repo/kreditního/kvantitativního uvolňování."
Zápis z jednání bankovní rady ze 24.září ukázal, že debata o snížení úrokových sazeb zůstala na stole, přičemž členové rady jednali o alternativních způsobech, jimiž by bylo možné docílit slabšího kursu koruny a tím i uvolněnější měnové politiky.
Guvernér Zdeněk Tůma od zasedání rady opakovaně uvedl, že banka bude uvažovat o dalším snížení sazeb nebo intervenci na devizovém trhu, bude-li koruna nadále posilovat, a že má vedle snižování sazeb k dispozici šest až sedm způsobů pro uvolnění politiky. [
]Viceguvernér Miroslav Singer řekl, že bankovní rada bude pravděpodobně jednat o nástrojích pro uvolnění politiky znovu a mohla by diskutovat i o využití několika takových nástrojů najednou. [
]Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING v Praze, řekl: "V tuto chvíli by snížení sazeb nemělo skutečný vliv na korunu, takže jestli něco udělají, tak bych spíše čekal devizové intervence a možná ještě dříve (před příštím měnovým zasedáním ČNB)."
(Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Jan Schmidt)