PRAHA, 11.listopadu (Reuters) - Ekonomiky východních členských zemí Evropské unie zřejmě v období od července do září stále vykazovaly hluboký propad v porovnání se stejným obdobím loňského roku, i když Česko a Slovensko mezikvartálně nejspíše pokračovaly v růstu.
Analytici od pátečních údajů očekávají potvrzení signálů, že se region do konce roku posune z fáze "nejhorší již pominulo" do fáze oživení, a to díky doplňování firemních zásob a doznívajícím vlivům programů typu šrotovného. Na druhou stranu si uvědomují, že tyto stimuly mohou začátkem roku 2010 na nějaký čas přestat působit.
Očekává se, že největší smrštění ekonomiky oproti loňskému roku vykáže Maďarsko, jež minulý rok přijalo pomoc od Mezinárodního měnového fondu.
Podle průzkumu agentury Reuters se maďarská ekonomika propadla o 6,4 procenta ve srovnání s poklesem o 4,8 procenta v Česku, o 5,0 procenta na Slovensku a o 9,0 procenta v Rumunsku.
Nicméně i přes chmurné meziroční údaje ekonomové uvedli, že česká a slovenská ekonomika porostou v mezikvartálním srovnání podruhé v řadě a k meziročnímu růstu by se mohly vrátit v prvním čtvrtletí příštího roku - i za pomoci slabé srovnávací základny.
"Na první pohled to bude vypadat špatně, ale pokud jde o kvartální údaje, bude to dobré," uvedla Raffaella Tenconi, hlavní ekonomka Wood & Company. "Především k tomu přispějí čisté vývozy, ale podíl výdajů domácností a domácí poptávky by se měl zlepšovat."
Analytici odhadují mezikvartální růst české ekonomiky ve třetím kvartále na 1,0 procenta proti růstu o 0,1 procenta za předchozí tři měsíce. Od Rumunska se čeká pokles o 0,5 procenta.
Analytici v různých zemích používají u HDP odlišnou metodiku, když v Maďarsku, Polsku a na Slovensku odhadují především meziroční údaje, zatímco v Česku a Rumunsku vedle meziročního srovnání sleduje i mezikvartální.
Ekonomové uvedli, že pro střední a východní Evropu, region závislý na vývozech do eurozóny a zejména do Německa, bude klíčové hlavně první pololetí příštího roku.
V tomto období skončí trend doplňování firemních zásob a roli katalyzátoru bude muset převzít poptávka západní Evropy po zboží vyrobeném ve východní části kontinentu, kde jsou nižší výrobní náklady.
Zde by mohla vzniknout časová proluka s tím, jak hlavním momentem růstu přestane být doplňování zásob a stanou se jím nové vývozní zakázky, jež bude podporovat vyšší poptávka v Německu a dalších evropských státech.
Oživení domácích výdajů ve střední a východní Evropě je závislé právě na růstu zahraniční poptávky. Protože se očekává, že nezaměstnanost bude v příštím roce i nadále stoupat, jakékoli oživení bude stát na křehkých základech.
"Vyprazdňování skladů skončilo, firmy se znovu zásobují. Hlavní výzva bude spotřebitel," uvedl Simon Quijano, ekonom z firmy Cheuvreux. "Během zimních měsíců to bude neobyčejně těžké, protože nezaměstnanost roste."
(Autor: Michael Winfrey; Přeložil: Tomáš Doležel)