* Ceny výrobců se meziročně překvapivě vrací nad 5 procent
* Růst cen zemědělských výrobců zrychlil
* Výsledek zvyšuje pravděpodobnost růstu úrokových sazeb ČNB
* Viceguvernér ČNB Singer na vážkách
Petra Vodstrčilová
PRAHA, 13.června (Reuters) - Zdražující ceny ropy a kovů na světových trzích vytáhly v květnu meziroční index cen průmyslových výrobců opět nad pětiprocentní hodnotu. Podle analytiků to bude jeden z argumentů pro zvýšení úrokových sazeb na některém z příštích měnových zasedání centrální banky.
Český statistický úřad v pátek oznámil, že index cen průmyslových výrobců (PPI) meziměsíčně stoupl o 1,0 procenta, což zrychlilo růst meziročního indexu na 5,2 procenta z dubnových 4,7 procenta.
Výsledky vysoko předčily očekávání trhu, který předpovídal meziměsíční zvýšení výrobních cen o 0,3 procenta <CZ/ECON04>.
"Je to určitě výrazně negativní překvapení. Stojí za tím známá dvojice ropa a kovy," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Ceny v odvětví koksu a rafinérských výrobků meziměsíčně stouply o 9,1 procenta, proti loňskému květnu dokonce o 28,3 procenta.
V návaznosti na růst výrobních cen může vyskočit také spotřebitelská inflace, která v květnu stagnovala na 6,8 procenta.
"Vše nasvědčuje tomu, že se ČNB může dostat do podobné situace jako ECB nebo Fed a kvůli obavám z inflačních očekávání se začnou množit hlasy pro přísnější měnovou politiku," řekl dále Marek, ale dodal, že nečeká zvýšení úrokových sazeb již na červnovém měnovém zasedání kvůli rekordně sílící koruně.
Ta v úvodu páteční seance posílila až na 24,153 za euro <EURCZK=>, novou rekordní hodnotu zaznamenanou během řádného obchodování.
V 9:55 stála na 24,195 za euro, o 0,4 procenta silnější proti čtvrtečnímu odpoledni.
Analytiky také znepokojilo zrychlení růstu cen zemědělských výrobců, které se také může výhledově přelít do cen potravin pro koncové zákazníky.
O nebezpečí narůstající spotřebitelské inflace - zejména kvůli rostoucím světovým cenám energií - ve čtvrtek hovořil i ředitel měnové sekce České národní banky Tomáš Holub.
Ten varoval, že se spotřebitelská inflace v létě vrátí kvůli drahé ropě nad sedmiprocentní hladinu [
].SINGER NA VÁŽKÁCH
Centrální banka cíluje inflaci na úrovni 3 procent a toleruje její odchylku do jednoho procentního bodu oběma směry.
Letošní výkyv spotřebitelské inflace nad 7 procent banka považuje za jednorázový, způsobený souběhem několika nákladových šoků - deregulacemi cen u bydlení, drahou ropou a zvýšením daně z přidané hodnoty u některých položek na počátku roku.
Banka věří, že se inflace dostane začátkem příštího roku k hodnotám okolo tříprocentního cíle, nicméně je ostražitá proti narůstání inflačních očekávání, které by mohlo táhnout výš požadavky na mzdy v ekonomice a následně i ceny v obchodech.
Proto také od února zatím drží klíčovou repo sazbu beze změny na 3,75 procenta.
Nicméně viceguvernér Miroslav Singer, který v posledních měsících zastával opatrný postoj vůči prudkému zvyšování sazeb, v pátek vyslal mírně jestřábí komentář.
"Už nějakou dobu utváříme měnovou politiku v období významných a neobvyklých nejistot, a tak byla má podpora stabilitě sazeb dosud motivována jen velmi těsnou převahou pro ponechání sazeb na jejich stávající výši," řekl Singer.
"Příště tomu třeba bude jinak," dodal v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny [
].PRO DATA V KOSTCE KLIKNĚTE NA [
](Editoval: Martin Dokoupil)