(přidává další komentáře)
PRAHA, 17.srpna (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců v červenci meziměsíčně klesly o 0,4 procenta po červnové stagnaci, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziročním pohledu se ceny snížily o 4,9 procenta, nejvíce v historii samostatného Česka, po červnovém poklesu o 4,4 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 07/09 06/09 07/08 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct -0,4 0,0 +0,2 meziroční změna v pct -4,9 -4,4 +5,1
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční pokles indexu cen průmyslových výrobců (PPI) o 0,3 procenta a meziroční snížení o 4,8 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání klesly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků, a sice o 3,7 procenta. * Ceny potravinářských výrobků ubraly 0,2 procenta. * Stouply pouze ceny chemických látek a výrobků o 3,5 procenta, nerostných surovin o 0,6 procenta a elektrických zařízení o 0,3 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 1,7 procenta a meziročně spadly o 26,7 procenta.
KOMENTÁŘE
PETR SKLENÁŘ, ANALYTIK, ATLANTIK FINANČNÍ TRHY
"Změny táhnou zejména ceny surovin, komodit... Není to nic, na co by měla měnová politika reagovat.
"Zatím nevidíme žádné deflační tlaky."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Ceny v průmyslu vzhledem ke své volatilitě v červenci příliš trh nepřekvapily... V červenci de facto neexistovalo moc faktorů, které by je tlačily nahoru, když i ceny ropy v korunovém vyjádření zaznamenaly výrazný pád. K tomu je pak nutno připočíst velmi slabou poptávku."
"Z hlediska spotřebitelské inflace je daleko zajímavější pokles cen zemědělských výrobců meziměsíčně o 1,7 procenta, což naznačuje další možný propad cen potravin. Spotřebitelská inflace se tak v nadcházejících měsících bude držet na velmi nízkých úrovních."
"Meziroční poklesy by se měly v dalších měsících udržet, návrat do černých čísel předpokládáme až v příštím roce."
RADOMÍR JÁČ, HLAVNÍ EKONOM, GENERALI PPF ASSET MANGEMENT
"Za poklesem stojí hlavně ceny komodit, kovů a ropy, a také potraviny.
"Ve druhém pololetí tyto vedlejší efekty u komodit a potravin dosáhnou dna, ceny ropy by měly na dno klesnout ve třetím kvartálu, základní kovy pak ve čtvrtém.
"Můžeme odhadovat, že celkový index PPI je na dně, jež vidím zhruba na (minus) 5 procentech... a bude kulminovat v červenci a srpnu, přičemž na konci roku bychom mohli dosáhnout nuly."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"Další propad cen, za kterým stojí pokračující nízká poptávka po výrobcích průmyslu. Je to také další argument pro trvzení, že inflační rizika v ekonomice jsou nulová. Totéž platí i pro ceny v zemědělství, takže můžeme počítat s dalším poklesem inflace ještě hlouběji pod cílovou hodnotu ČNB."
"Rizika inflace v tuto chvíli neexistují, oživení ekonomiky se začíná rýsovat ještě jen daleko na obzoru."
"Prozatím si myslíme, že ČNB už sazby měnit nebude, ale samozřejmě bude záležet na každém dalším čísle z reálné ekonomiky, které se během příštího měsíce objeví."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Pohled na aktuální údaje o vývoji cen napříč celým hospodářstvím působí podobným dojmem. Nepřítomnost inflačních tlaků pravděpodobně způsobí, že úrokové sazby zůstanou nízké řadu měsíců a jejich zvyšování přijde až v příštím roce."
"Významnější reakci na dnes zveřejněné údaje o vývoji cen ale nečekám, neboť jsou blízko očekávání."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)