(přidává dokončení rozhovoru)
* Ekonomika se mírně přehřívá, ale v současnosti nehrozí žádná domácí inflační rizika
* Silná koruna zpomalí růst HDP, ale zásadní revize předpovědi není nutná
* Navázání sazeb na eurozónu závisí na krocích ECB
Peter Laca
BRATISLAVA, 13.června (Reuters) - Rychle rostoucí slovenská ekonomika se mírně přehřívá, ale nevytváří podstatné inflační tlaky, jež by vyžadovaly přizpůsobení měnové politiky, řekl člen bankovní rady Národní banky Slovenska źudovít Ódor.
Ódor řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro agenturu Reuters, že kombinace měnové a fiskální politiky je nyní mírně restriktivní, což odpovídá stávající fázi ekonomického cyklu.
Slovensko vykázalo za první kvartál růst hrubého domácího produktu o 8,7 procenta, nejrychlejší v Evropské unii, jejž poháněla silná spotřeba domácností.
"Ekonomika je ve fázi mírného přehřívání, ale mezera výstupu je velmi blízko nuly, takže opravdu nemůžeme říci, že existují bezprostřední rizika, jež by si žádala nějaká vážná nebo mimořádná měnová opatření," řekl Ódor.
Data za první kvartál také ukázala nárůst mezd o 6,2 procenta, což je vyšší tempo než přírůstek produktivity, ale Ódor uvedl, že to nezpůsobuje větší nebezpečí pro inflaci.
Mzdy stouply hlavně ve veřejném sektoru, což není příliš znepokojivé, neboť zde v minulosti spíše zaostávaly, dodal.
"Co víc, růst produktivity v minulosti navyšování mezd výrazně předčil, takže bych tato čísla zatím nehodnotil jako riziko," doplnil Ódor.
Inflace v květnu meziročně vzrostla na 20měsíční maximum 4,6 procenta.
RESTRIKTIVNÍ KOMBINACE
Někteří analytici uvedli, že vzestupný tlak na ceny plynoucí ze spotřebitelských výdajů postupně sílí, ale Ódor nevidí inflaci poháněnou poptávkou jako bezprostřední nebezpečí.
"Tlaky na poptávkové straně jsou stále relativně slabé."
"Obavy mám hlavně z toho, že permanentní růst cen komodit se může přetavit ve vyšší inflační očekávání. Přísnější měnová politika je proto na místě," řekl Ódor.
Snahám Slovenska o udržení inflace pod kontrolou napomáhá zpevňující koruna, jež od začátku roku posílila vůči euru o 10 procent s tím, jak investoři očekávají, že Bratislava bude chtít při vstupu do eurozóny dosáhnout silného konverzního kursu.
Ódor se nechtěl vyjádřit k názoru trhu, že Slovensko stanoví konverzní kurs na nebo poblíž současné centrální parity ve směnném mechanismu ERM-2, jež se po květnové 15procentní revalvaci nachází na 30,1260 za euro <EURSKK=>.
Ódor řekl, že zpevňování koruny utáhlo měnové podmínky, zatímco vláda přispěla tím, že se jí loni podařilo snížit fiskální deficit výrazněji, než původně plánovala.
"Ekonomická politika je tím pádem nyní poněkud restriktivní, což odpovídá současné fázi ekonomického cyklu."
Silná koruna bude mít malý negativní dopad na hospodářský růst, uvedl Ódor a není důvod významně revidovat prognózu centrální banky, jež letos čeká růst HDP o 7,4 procenta.
SLADĚNÍ SAZEB
NBS bude muset v rámci procesu přijímání eura do konce roku srovnat svoje úrokové sazby s úrovní v eurozóně. Hlavní dvoutýdenní repo sazba nyní stojí na 4,25 procenta, 25 bazických bodů nad hladinou Evropské centrální banky (ECB).
Ódor řekl, že načasování a způsob sladění sazeb bude do značné míry záviset na krocích ECB.
"Vzhledem k malému diferenciálu je to víceméně technická záležitost načasování... Z úhlu pohledu hospodářství nehraje sladění sazeb významnou roli."
"Podle mého názoru by nedávalo příliš velký smysl sazby snížit, a pak je opět zvednout, pokud je zvýší ECB," řekl Ódor.
(Reportér: Peter Laca; Přeložil: Robert Müller)