* CO: Rychlý odhad průmyslové produkce za červen
* KDY: Do 2.srpna
* Medián předpovědí ukazuje na meziroční pokles o 17 procent
Mirka Krůfová
PRAHA, 24.července (Reuters) - Propad českého průmyslu v červnu zřejmě poněkud polevil s tím, jak eurozóna začala vykazovat známky zotavení, a díky zvláštnímu kalendářnímu dopadu, ukázal v pátek průzkum Reuters.
Český statistický úřad by měl rychlý odhad červnové produkce zveřejnit mezi 28.červencem a 2.srpnem.
Třináct ekonomů oslovených v průzkumu Reuters od 22. do 24.července dodalo odhady, jejichž medián ukazuje na meziroční snížení výroby o 17 procent. Odpovědi se pohybují v rozmezí od minus 20,4 procenta do minus 12,5 procenta.
Červnová data tak zřejmě ukážou osmý dvouciferný pokles v řadě, což ilustruje, jak nízká poptávka v recesí zasažené eurozóně dusí českou výrobu, jež z valné části míří právě na vývoz do západní Evropy.
Analytici ale uvedli, že by červnová čísla mohla znamenat obrat v negativním trendu, když lepší údaje přicházející z eurozóny pravděpodobně znamenají, že se český průmysl zotavuje.
"První známky stabilizace výroby by se mohly objevit na základě květnových dat z Francie a Německa, a to jak o výrobě, tak o průmyslových objednávkách," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Letošní červen měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc loni, zatímco v květnu tomu bylo opačně, což je další faktor, který pomůže červnovým číslům, uvedl Marek.
Hlavní ekonom Citibank v Praze Jaromír Šindel uvedl, že českým datům by měla pomoci také lepší průmyslová aktivita v Německu spolu s dočasným efektem šrotovného v některých zemích EU.
Příspěvek na koupi nového vozu výměnou za sešrotování starého je pro český průmysl klíčový, neboť automobilový sektor je jeho páteří.
Automobilka Hyundai tento měsíc oznámila, že během dvou let investuje v závodě v Nošovicích 130 milionů eur do tamní výroby převodovek, když zesílila poptávka po menších modelech.
Šindel však uvedl, že české objednávky zaostávají za zlepšením ukazatelů důvěry, jako je index nákupních manažerů (PMI), který v červnu vyšplhal na devítiměsíční vrchol, ačkoli setrval pod klíčovou hranicí 50 bodů oddělující růst od poklesu.
Radomír Jáč z Generali PPF Asset Management řekl, že relativní slabost českých dat v porovnání s průzkumy důvěry vyplývá z nadměrných zásob ve firemních skladech.
"Je otázka času, kdy české firmy dostatečně sníží své nadměrné zásoby, úroveň omezování zásob byla v předchozích měsících velmi robustní... Jakmile klesnou nadměrné zásoby, měl by průmysl přinášet méně negativní výsledky," řekl Jáč.
Analytici se shodují, že tempo poklesu výroby by mělo ve druhé polovině roku dále zpomalovat s tím, jak se v českém průmyslu bude více odrážet zlepšení stavu v eurozóně.
(Autorka: Jana Mlčochová; Přeložil: Robert Müller)