* Pumpování dalších peněz do systému nevyřeší dluhovou krizi
* Strukturální reformy v západní Evropě jsou nutné
* EFSF a ESM nejsou samy řešením nynějších problémů eurozóny
* Vinit z krize spekulanty není správné
Martin Šanta
BRATISLAVA, 2.prosince (Reuters) - Zaplavit trhy likviditou a spoléhat na zvláštní pomocné finanční mechanismy není řešením nynější krize v eurozóně, řekl ve čtvrtek slovenský ministr financí Ivan Mikloš. Místo těchto kroků volá po strukturálních reformách.
Mikloš v rozhovoru pro Reuters dále uvedl, že Evropský fond finanční stability (EFSF) a plánovaný Evropský mechanismus stability (ESM) samy o sobě krizi nevyřeší. Dodal, že je nesmyslné z problémů eurozóny vinit spekulanty.
"Součástí řešení, jak vyčistit trhy a obnovit rovnováhu, je zastavení expanzivní měnové politiky a pumpování dalších peněz do ekonomiky," řekl Mikloš. "Pokud se tak nestane, je zde riziko, že se tyto problémy jen nafouknou."
Podle Mikloše je program Evropské centrální banky (ECB) na nákup státních dluhopisů jasným porušením principů ECB a pumpování dalších peněž do ekonomiky jen odkládá vyčištění trhu a obnovení rovnováhy.
"Pohybujeme se v magickém kruhu. Je iluzí, že problém vyřeší další pumpování peněz," řekl Mikloš. "Čeho jsme dnes svědky, je globální krize veřejné důvěry v kapitalismus."
ECB ve čtvrtek odolala tlaku a neoznámila rozšíření programu nákupu dluhopisů, i přes hrozící zklamání investorů obávajících se o finanční situaci Portugalska a Španělska.
K vyřešení současných dluhových a finančních turbulencí jsou nutné fundamentální reformy penzijních a zdravotnických systémů v západní Evropě, uvedl Mikloš, který je ve středopravém kabinetu premiérky Ivety Radičové považován za přísného zastánce fiskální disciplíny.
Slovensko, nejchudší a nejmladší člen eurozóny, prošlo v posledním desetiletí bolestnými tržními reformami, jež zrychlily hospodářský růst, vytvořily tisíce pracovních míst a učinily tuto exportní ekonomiku jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí EU.
Bratislava plánuje příští rok jednu z nejambicióznějších fiskálních konsolidací mezi státy sedmadvacítky, když chce snížit deficit veřejných financí na 4,9 procenta ze 7,8 procenta čekaných letos.
Ministr financí dále odmítl, že by bylo možné svalit vinu za současnou situaci na finanční trhy a finanční sektor.
"Vinit spekulanty, že se objevila krize, je jako vinit gravitaci z pádu letadla," uvedl. "Trhy kalkulují racionálně, započítávají, že balíčky finanční záchrany budou pokračovat."
Mikloš dodal, že "cítí tlak na (vytvoření) fiskální unie" mezi členy eurozóny, ale on sám si její existenci představit nedokáže.
(Autor: Martin Šanta; Přeložil Roman Gazdík)